More Malmo AB
559139-2500Aktiebolagreg. 2017
Höllviken, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 238 tkr
Resultat efter fin. poster
280 tkr
Soliditet
33 %
Anställda
1
Unika kläder och accessoarer i färg och textur - Moremalmo.se
Köp unika kläder och accessoarer på Moremalmo.se. Vi brinner för färg, textur och detaljrikedom! Låt din stil skina med vårt hållbara sortiment!
moremalmo.se
Adresser
Besöksadress
Boltensternsvägen 48 C, 236 38 Höllviken
Postadress
Boltensternsvägen 48 C, 236 38 Höllviken
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom områdena kvalitetsledning, ledarskap, processledning, projektledning och verksamhetsutveckling samt därmed förenlig verksamhet. Företaget ska bedriva handel med kläder och accessoarer.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 984 tkr | 641 tkr | – |
| 2019 | 1 203 tkr | 332 tkr | – |
| 2020 | 1 132 tkr | 401 tkr | 369 tkr |
| 2021 | 109 tkr | 20 tkr | 135 tkr |
| 2022 | 148 tkr | −139 tkr | 185 tkr |
| 2023 | 454 tkr | 216 tkr | 330 tkr |
| 2024 | 1 872 tkr | 811 tkr | 778 tkr |
| 2025 | 1 238 tkr | 280 tkr | 243 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 22,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −33,9 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 238 | 1 872 | 454 | 148 | 109 | 1 132 | 1 203 | 984 |
| Förändring av lager | −6 | 11 | 71 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 232 | 1 883 | 525 | 148 | 109 | 1 132 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 42 | 70 | 100 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 153 | 190 | 68 | 62 | 70 | 114 | – | – |
| Personalkostnader | 756 | 809 | 14 | 0 | 18 | 616 | – | – |
| Rörelsekostnader | 951 | 1 069 | 182 | 62 | 88 | 730 | – | – |
| Rörelseresultat | 281 | 814 | 343 | 86 | 21 | 402 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 3 | 0 | −0 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −3 | −128 | −225 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 280 | 811 | 216 | −139 | 20 | 401 | 332 | 641 |
| Bokslutsdispositioner | −71 | – | 0 | 261 | 0 | −101 | – | – |
| Resultat före skatt | 209 | 811 | 216 | 122 | 20 | 299 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 44 | 169 | 71 | 72 | 5 | 65 | – | – |
| Årets resultat | 165 | 643 | 145 | 50 | 16 | 235 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 361 | 301 | 66 | 275 | 500 | 500 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 361 | 301 | 66 | 275 | 500 | 500 | – | – |
| Varulager | 76 | 82 | 71 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 383 | 414 | 0 | 14 | 6 | 33 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 383 | 414 | 187 | 14 | 65 | 33 | – | – |
| Kassa och bank | 85 | 337 | 231 | 23 | 22 | 171 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 545 | 833 | 489 | 36 | 87 | 203 | – | – |
| Summa tillgångar | 906 | 1 134 | 555 | 311 | 587 | 703 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 28 | 85 | 135 | 85 | 69 | 85 | – | – |
| Fritt eget kapital | 193 | 728 | 280 | 135 | 85 | 319 | – | – |
| Eget kapital | 243 | 778 | 330 | 185 | 135 | 369 | – | – |
| Obeskattade reserver | 71 | – | – | 0 | 261 | 261 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 62 | 171 | 145 | 77 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 593 | 357 | 225 | 126 | 190 | 72 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 906 | 1 134 | 555 | 311 | 587 | 703 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 700 | 195 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33 % | 68,6 % | 59,5 % | 59,5 % | 58,4 % | 82,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 79 % | 211 % | 186 % | 29 % | 46 % | 281 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 22,7 % | 43,5 % | 75,6 % | 57,8 % | 19,6 % | 35,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 22,6 % | 43,3 % | 47,5 % | −94,4 % | 18,7 % | 35,4 % | 27,6 % | 65,1 % |
| Omsättningstillväxt | −33,9 % | 312,3 % | 207,2 % | 35,2 % | −90,3 % | −5,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 68 % | 82,6 % | 43,9 % | 27,1 % | 11,5 % | 63,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 238 tkr | 1 872 tkr | – | – | – | 1 132 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 361 tkr | 301 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 361 tkr | 301 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 60 tkr | 235 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 165 tkr | 643 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 165 tkr | 643 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −643 tkr | −145 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 643 tkr | 145 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 700 tkr | 195 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 243 tkr | 778 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 165 tkr | 643 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 700 tkr | 195 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −71 tkr | – |
| Forslag disposition | 193 tkr | 728 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 193 tkr | 28 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 76 tkr | 82 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 | 5 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 529 tkr | 186 tkr |
| Periodiseringsfonder | 71 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 dec. 2024 – 30 nov. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 dec. 2023 – 30 nov. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 dec. 2022 – 30 nov. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 dec. 2021 – 30 nov. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 dec. 2020 – 30 nov. 2021 · Inlämnad –
More Malmo ABHuvudarbetsställe
Boltensternsvägen 48 C, 236 38 Höllviken
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559139-2500
Registreringsdatum
13 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vellinge, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 47.712 – Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.