MoRexCom AB
556942-3287Aktiebolagreg. 2013
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 493 tkr
Resultat efter fin. poster
−288 tkr
Soliditet
60 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fagerbacken 66, 831 48 Östersund
Postadress
c/o Mrc Ab, Fagerbacken 66, 831 48 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning, installation samt service av mobil kommunikationsutrustning. Kunderna är i huvudsak företag samt kommunal och statlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 14 202 tkr | 71 tkr | – |
| 2021 | 13 353 tkr | 47 tkr | – |
| 2022 | 13 260 tkr | 20 tkr | 505 tkr |
| 2023 | 14 081 tkr | −254 tkr | 251 tkr |
| 2024 | 9 921 tkr | 950 tkr | 918 tkr |
| 2025 | 1 493 tkr | −288 tkr | 805 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,8 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −19,3 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −85 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 493 | 9 921 | 14 081 | 13 260 | 13 353 | 14 202 |
| Förändring av lager | −5 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 14 | 1 220 | 170 | 398 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 502 | 11 141 | 14 251 | 13 659 | – | – |
| Handelsvaror | 726 | 7 678 | 10 549 | 9 745 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 528 | 1 289 | 1 432 | 1 163 | – | – |
| Personalkostnader | 535 | 1 204 | 2 513 | 2 720 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 1 | 8 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 789 | 10 171 | 14 495 | 13 637 | – | – |
| Rörelseresultat | −286 | 970 | −244 | 22 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 14 | 7 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 15 | 27 | 10 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −20 | −10 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −288 | 950 | −254 | 20 | 47 | 71 |
| Bokslutsdispositioner | 175 | −175 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −113 | 775 | −254 | 20 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 108 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −113 | 667 | −254 | 20 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 917 | 917 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 917 | 917 | 0 | 1 | – | – |
| Varulager | – | 0 | 934 | 1 082 | – | – |
| Kundfordringar | 109 | 137 | 1 163 | 1 263 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 141 | 708 | 1 478 | 1 492 | – | – |
| Kassa och bank | 287 | 422 | 17 | 46 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 428 | 1 130 | 2 429 | 2 620 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 345 | 2 048 | 2 429 | 2 621 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 868 | 201 | 455 | 435 | – | – |
| Fritt eget kapital | 755 | 868 | 201 | 455 | – | – |
| Eget kapital | 805 | 918 | 251 | 505 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 175 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 122 | 240 | 1 090 | 908 | – | – |
| Skatteskulder | 16 | 70 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 540 | 955 | 2 179 | 2 116 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 345 | 2 048 | 2 429 | 2 621 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 3 | 6 | 6 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,8 % | 51,6 % | 10,3 % | 19,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 79 % | 118 % | 69 % | 73 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −19,2 % | 9,8 % | −1,7 % | 0,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −19,3 % | 9,6 % | −1,8 % | 0,2 % | 0,4 % | 0,5 % |
| Omsättningstillväxt | −85 % | −29,5 % | 6,2 % | −0,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −14 % | 72,7 % | −101,4 % | 4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 493 tkr | 3 307 tkr | 2 347 tkr | 2 210 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 917 tkr | 917 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −113 tkr | 667 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −113 tkr | 667 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −667 tkr | 254 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 667 tkr | −254 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 175 tkr | −175 tkr |
| Forslag disposition | 755 tkr | 868 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 755 tkr | 868 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 | 6 tkr |
| Goodwill | – | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | – | 0 |
| Goodwill avskrivningar | – | 0 |
| Goodwill forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 3 171 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 3 171 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 1 241 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 1 241 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 32 tkr | 566 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 402 tkr | 487 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 175 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 157 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
MoRexCom ABHuvudarbetsställe
Fagerbacken 66, 831 48 Östersund
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556942-3287
Registreringsdatum
13 september 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.402 – Detaljhandel med telekommunikationsutrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.