Mosjö mark och anläggning AB
559122-3853Aktiebolagreg. 2017
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 402 tkr
Resultat efter fin. poster
−699 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
7
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hammarvägen 2, 702 33 Örebro
Postadress
Hammarvägen 2, 702 33 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Mark och anläggning. Snickerier och trädgårds vård. Maskinkörning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 480 tkr | 422 tkr | 294 tkr |
| 2019 | 8 533 tkr | 798 tkr | 640 tkr |
| 2020 | 10 333 tkr | 190 tkr | 662 tkr |
| 2021 | 13 459 tkr | −213 tkr | 623 tkr |
| 2022 | 9 916 tkr | 959 tkr | 966 tkr |
| 2023 | 9 831 tkr | 284 tkr | 1 183 tkr |
| 2024 | 10 459 tkr | 320 tkr | 1 238 tkr |
| 2025 | 8 402 tkr | −699 tkr | 989 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −8,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −19,7 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 402 | 10 459 | 9 831 | 9 916 | 13 459 | 10 333 | 8 533 | 2 480 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | 0 | −151 | −197 | 348 |
| Övriga rörelseintäkter | 66 | 365 | 230 | 383 | 233 | 407 | 765 | 57 |
| Rörelseintäkter | 8 468 | 10 824 | 10 061 | 10 299 | 13 692 | 10 589 | 9 100 | 2 885 |
| Handelsvaror | 839 | 2 205 | 1 034 | 2 937 | 7 478 | 4 470 | 3 301 | 896 |
| Övriga externa kostnader | 2 862 | 3 262 | 3 600 | 2 606 | 2 540 | 1 730 | 1 254 | 633 |
| Personalkostnader | 4 460 | 4 075 | 4 222 | 3 273 | 3 489 | 3 851 | 3 490 | 920 |
| Av- och nedskrivningar | 710 | 653 | 669 | 444 | 217 | 309 | 195 | 11 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 132 | 0 | 28 | 0 |
| Rörelsekostnader | 8 871 | 10 195 | 9 524 | 9 260 | 13 855 | 10 360 | 8 268 | 2 460 |
| Rörelseresultat | −403 | 630 | 537 | 1 039 | −164 | 229 | 831 | 425 |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 18 | 0 | 21 | 0 | 7 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 296 | 327 | 253 | 101 | 50 | 46 | 33 | 3 |
| Finansiella poster | −296 | −309 | −253 | −80 | −50 | −39 | −33 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | −699 | 320 | 284 | 959 | −213 | 190 | 798 | 422 |
| Bokslutsdispositioner | 450 | 0 | 100 | −400 | 211 | 100 | −354 | −107 |
| Resultat före skatt | −249 | 320 | 384 | 559 | −2 | 290 | 445 | 315 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 65 | 42 | 66 | 36 | 68 | 99 | 71 |
| Årets resultat | −249 | 255 | 342 | 493 | −39 | 222 | 346 | 244 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 941 | 6 535 | 4 640 | 4 402 | 2 207 | 1 375 | 1 684 | 362 |
| Anläggningstillgångar | 5 941 | 6 535 | 4 640 | 4 402 | 2 207 | 1 375 | 1 684 | 362 |
| Varulager | 57 | 88 | 105 | 143 | 148 | 117 | 151 | 348 |
| Kundfordringar | 686 | 777 | 487 | 672 | 512 | 792 | 772 | 307 |
| Kortfristiga fordringar | 984 | 1 145 | 1 203 | 1 180 | 1 444 | 1 589 | 936 | 317 |
| Kassa och bank | 0 | 268 | 292 | 298 | 122 | 610 | 1 042 | 445 |
| Omsättningstillgångar | 1 040 | 1 501 | 1 599 | 1 622 | 1 713 | 2 316 | 2 129 | 1 111 |
| Summa tillgångar | 6 982 | 8 036 | 6 239 | 6 024 | 3 921 | 3 691 | 3 813 | 1 472 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 188 | 933 | 791 | 423 | 612 | 390 | 244 | 0 |
| Fritt eget kapital | 939 | 1 188 | 1 133 | 916 | 573 | 612 | 590 | 244 |
| Eget kapital | 989 | 1 238 | 1 183 | 966 | 623 | 662 | 640 | 294 |
| Obeskattade reserver | 0 | 450 | 450 | 550 | 150 | 361 | 461 | 107 |
| Långfristiga skulder | 3 156 | 4 021 | 2 848 | 3 063 | 1 493 | 905 | 1 177 | 179 |
| Leverantörsskulder | 375 | 386 | 378 | 203 | 485 | 780 | 166 | 516 |
| Skatteskulder | 35 | 60 | 100 | 105 | 53 | 139 | 179 | 66 |
| Kortfristiga skulder | 2 837 | 2 327 | 1 758 | 1 444 | 1 655 | 1 763 | 1 534 | 892 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 982 | 8 036 | 6 239 | 6 024 | 3 921 | 3 691 | 3 813 | 1 472 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 7 | 8 | 6 | 7 | 9 | 9 | 4 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 125 | – | – | 200 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,2 % | 19,9 % | 24,7 % | 23,3 % | 18,9 % | 25,7 % | 26,4 % | 25,8 % |
| Kassalikviditet | 35 % | 61 % | 85 % | 102 % | 95 % | 125 % | 129 % | 85 % |
| Rörelsemarginal | −4,8 % | 6 % | 5,5 % | 10,5 % | −1,2 % | 2,2 % | 9,7 % | 17,1 % |
| Vinstmarginal | −8,3 % | 3,1 % | 2,9 % | 9,7 % | −1,6 % | 1,8 % | 9,4 % | 17 % |
| Omsättningstillväxt | −19,7 % | 6,4 % | −0,9 % | −26,3 % | 30,3 % | 21,1 % | 244,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −25,2 % | 20,6 % | 28,9 % | 51 % | −6,2 % | 33,5 % | 54 % | 83 % |
| Omsättning per anställd | 1 200 tkr | 1 494 tkr | 1 229 tkr | 1 653 tkr | 1 923 tkr | 1 148 tkr | 948 tkr | 620 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 450 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −249 tkr | 255 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 700 tkr | – |
| Checkrakningskredit kortfristig | 535 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −249 tkr | 255 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −255 tkr | −342 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 255 tkr | 342 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 989 tkr | 1 238 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −249 tkr | 255 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 450 tkr | −250 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 250 tkr |
| Forslag disposition | 939 tkr | 1 188 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 939 tkr | 1 188 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 180 tkr | 293 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 208 tkr | 113 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 363 tkr | 246 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 155 tkr | 133 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 677 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 117 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 571 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 57 tkr | 88 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 181 tkr | 512 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 5 733 tkr | 6 422 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 7 913 tkr | 7 913 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 2 181 tkr | 1 492 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 2 653 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 689 tkr | 634 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 210 | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 190 tkr | 303 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 195 tkr | 1 109 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 156 tkr | 4 021 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 50 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 6 579 tkr | 6 888 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 700 tkr | 400 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 5 879 tkr | 6 488 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 118 tkr | 48 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 457 tkr | 469 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Mosjö mark och anläggning ABHuvudarbetsställe
Hammarvägen 2, 702 33 Örebro
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559122-3853
Registreringsdatum
22 augusti 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.