Motala Förvaltning AB
559115-3522Aktiebolagreg. 2017
Motala, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−26 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Midsommarvägen 16, 591 52 Motala
Postadress
Midsommarvägen 16, 591 52 Motala
Verksamhetsbeskrivning
Förvaltning av dotterbolagsaktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 401 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −19 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −33 tkr | 313 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −9 tkr | 313 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −13 tkr | 313 tkr |
| 2024 | – | −10 tkr | 314 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −26 tkr | 314 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 26 | 10 | 13 | 9 | 33 | – | – |
| Rörelsekostnader | 26 | 10 | 13 | 9 | 33 | – | – |
| Rörelseresultat | −26 | −10 | −13 | −9 | −33 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −26 | −10 | −13 | −9 | −33 | −19 | 401 |
| Bokslutsdispositioner | 27 | 10 | 14 | 10 | 40 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 | 0 | 1 | 1 | 7 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 508 | 508 | 508 | 508 | 509 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 508 | 508 | 508 | 508 | 509 | – | – |
| Summa tillgångar | 508 | 508 | 508 | 508 | 509 | 525 | 51 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 264 | 263 | 263 | 263 | 258 | – | – |
| Fritt eget kapital | 264 | 264 | 263 | 263 | 263 | – | – |
| Eget kapital | 314 | 314 | 313 | 313 | 313 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 194 | 194 | 195 | 195 | 196 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 508 | 508 | 508 | 508 | 509 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,8 % | 61,7 % | 61,7 % | 61,6 % | 61,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 % | 0,1 % | 0,2 % | 0 % | 1,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 500 tkr | 500 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 500 tkr | 500 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 471 | 198 |
| Erhallna koncernbidrag | −27 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 471 | 198 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −198 | −496 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 198 | 496 |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 471 | 198 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 264 tkr | 264 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 264 tkr | 264 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 136 tkr | 136 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 33 tkr | 45 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 13 tkr |
| Uppskjuten skattefordran | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 aug. 2024 – 31 juli 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 aug. 2023 – 31 juli 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 aug. 2022 – 31 juli 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 aug. 2021 – 31 juli 2022 · Inlämnad –
Motala Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Midsommarvägen 16, 591 52 Motala
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559115-3522
Registreringsdatum
13 juni 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Motala, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.