Motala Kök & Installationsservice AB
559114-7623Aktiebolagreg. 2017
Motala, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 231 tkr
Resultat efter fin. poster
150 tkr
Soliditet
40 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Varv 422, 591 94 Motala
Postadress
Varv 422, 591 94 Motala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning och montering samt ombyggnationer av kök.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 633 tkr | 78 tkr | – |
| 2018 | 4 580 tkr | 75 tkr | – |
| 2019 | 4 587 tkr | −221 tkr | 141 tkr |
| 2020 | 4 255 tkr | −9 tkr | 132 tkr |
| 2021 | 3 436 tkr | 111 tkr | 216 tkr |
| 2022 | 4 447 tkr | 70 tkr | 267 tkr |
| 2023 | 3 383 tkr | −166 tkr | 101 tkr |
| 2024 | 3 566 tkr | 196 tkr | 280 tkr |
| 2025 | 4 231 tkr | 150 tkr | 396 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 39,8 % – branschmedian 51,1 %
Vinstmarginal 3,6 % – branschmedian 3,6 %
Omsättningstillväxt 18,6 % – branschmedian 2,1 %
Median för 825 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 231 | 3 566 | 3 383 | 4 447 | 3 436 | 4 255 | 4 587 | 4 580 | 2 633 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | – | 0 | 30 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 3 | 16 | 135 | 191 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 231 | 3 567 | 3 386 | 4 463 | 3 570 | 4 446 | 4 617 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 185 | 2 423 | 2 331 | 3 177 | 2 542 | 2 971 | 3 223 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 261 | 270 | 417 | 304 | 85 | 370 | 491 | – | – |
| Personalkostnader | 633 | 675 | 803 | 904 | 811 | 1 095 | 1 104 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 16 | 16 | 16 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 078 | 3 368 | 3 551 | 4 386 | 3 453 | 4 453 | 4 832 | – | – |
| Rörelseresultat | 152 | 199 | −165 | 77 | 117 | −6 | −216 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 4 | 1 | 7 | 6 | 3 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −3 | −1 | −7 | −6 | −3 | −6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 150 | 196 | −166 | 70 | 111 | −9 | −221 | 75 | 78 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 200 | – | – |
| Resultat före skatt | 150 | 196 | −166 | 70 | 111 | −9 | −22 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 34 | 17 | 0 | 19 | 27 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 117 | 179 | −166 | 51 | 84 | −9 | −22 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 16 | 31 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 17 | 32 | – | – |
| Varulager | – | – | – | 0 | 40 | 30 | 30 | – | – |
| Kundfordringar | 387 | 37 | 9 | 11 | 78 | 216 | 112 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 522 | 234 | 249 | 238 | 285 | 454 | 321 | – | – |
| Kassa och bank | 472 | 427 | 18 | 335 | 55 | 95 | 55 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 994 | 661 | 267 | 573 | 380 | 579 | 406 | – | – |
| Summa tillgångar | 995 | 662 | 268 | 574 | 381 | 596 | 438 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 230 | 51 | 217 | 166 | 82 | 91 | 113 | – | – |
| Fritt eget kapital | 346 | 230 | 51 | 217 | 166 | 82 | 91 | – | – |
| Eget kapital | 396 | 280 | 101 | 267 | 216 | 132 | 141 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 3 | 0 | 28 | 0 | 93 | – | – |
| Leverantörsskulder | 326 | 85 | 41 | 45 | 70 | 244 | 104 | – | – |
| Skatteskulder | 25 | 23 | 26 | 27 | 27 | 25 | 24 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 599 | 381 | 164 | 308 | 136 | 464 | 204 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 995 | 661 | 268 | 574 | 381 | 596 | 438 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39,8 % | 42,3 % | 37,5 % | 46,4 % | 56,7 % | 22,1 % | 32,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 166 % | 174 % | 162 % | 186 % | 249 % | 118 % | 184 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,6 % | 5,6 % | −4,9 % | 1,7 % | 3,4 % | −0,2 % | −4,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,6 % | 5,5 % | −4,9 % | 1,6 % | 3,2 % | −0,2 % | −4,8 % | 1,6 % | 3 % |
| Omsättningstillväxt | 18,6 % | 5,4 % | −23,9 % | 29,4 % | −19,3 % | −7,2 % | 0,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,4 % | 64,1 % | −165,2 % | 19 % | 39 % | −7 % | −15,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 231 tkr | 3 566 tkr | 3 383 tkr | 2 223 tkr | 1 718 tkr | 2 128 tkr | 2 293 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 tkr | 1 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 117 tkr | 179 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 117 tkr | 179 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −179 tkr | 166 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 179 tkr | −166 tkr |
| Forslag disposition | 346 tkr | 230 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 346 tkr | 230 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 78 tkr | 78 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 78 tkr | 78 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 136 tkr | 197 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 173 tkr | 132 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 76 tkr | 141 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Motala Kök & Installationsservice ABHuvudarbetsställe
Varv 422, 591 94 Motala
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559114-7623
Registreringsdatum
8 juni 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Motala, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 31.004 – Tillverkning av köksinredningar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.