Motionmetrix AB
556736-1422Aktiebolagreg. 2007
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 169 tkr
Resultat efter fin. poster
2 575 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mosstorpsvägen 15, 181 56 Lidingö
Postadress
Mosstorpsvägen 15, 181 56 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva produktutveckling och konsultverksamhet inom biomekanik, materialteknik, mikro- och nanoteknik, optik och optisk avbildning, elektronik och magnetism såsom forskning och utveckling inom naturvetenskap och teknik samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 638 tkr | 540 tkr | – |
| 2017 | 3 515 tkr | 2 441 tkr | – |
| 2018 | 3 861 tkr | 2 336 tkr | 2 404 tkr |
| 2019 | 4 666 tkr | 2 274 tkr | 3 392 tkr |
| 2020 | 3 790 tkr | 1 415 tkr | 4 605 tkr |
| 2022 | 6 981 tkr | 3 220 tkr | – |
| 2023 | 7 023 tkr | 2 877 tkr | – |
| 2024 | 8 863 tkr | 4 077 tkr | 11 622 tkr |
| 2025 | 8 169 tkr | 2 575 tkr | 2 113 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,6 % – branschmedian 77,9 %
Vinstmarginal 31,5 % – branschmedian 16,9 %
Omsättningstillväxt −7,8 % – branschmedian −9,6 %
Median för 1915 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 169 | 8 863 | 7 023 | 6 981 | 3 790 | 4 666 | 3 861 | 3 515 | 1 638 |
| Övriga rörelseintäkter | 32 | 117 | – | – | 10 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 201 | 8 980 | – | – | 3 800 | 4 667 | 3 861 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 492 | 3 382 | – | – | 1 101 | 1 083 | 395 | – | – |
| Handelsvaror | 717 | 94 | – | – | 208 | 202 | 51 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 448 | 675 | – | – | 445 | 441 | 364 | – | – |
| Personalkostnader | 723 | 680 | – | – | 541 | 585 | 609 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 80 | 67 | – | – | 41 | 51 | 46 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 460 | 4 898 | – | – | 2 336 | 2 362 | 1 465 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 741 | 4 082 | – | – | 1 464 | 2 305 | 2 397 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 019 | 163 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 185 | 168 | – | – | 49 | 40 | 29 | – | – |
| Finansiella poster | 833 | −5 | – | – | −49 | −31 | −61 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 575 | 4 077 | 2 877 | 3 220 | 1 415 | 2 274 | 2 336 | 2 441 | 540 |
| Bokslutsdispositioner | −246 | −615 | – | – | 136 | −576 | −587 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 328 | 3 462 | – | – | 1 551 | 1 698 | 1 749 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 508 | 743 | – | – | 338 | 370 | 418 | – | – |
| Årets resultat | 1 820 | 2 719 | – | – | 1 213 | 1 328 | 1 332 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 376 | 386 | – | – | 328 | 69 | 95 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 376 | 386 | – | – | 328 | 69 | 95 | – | – |
| Kundfordringar | 2 109 | 1 836 | – | – | 143 | 1 614 | 650 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 080 | 3 478 | – | – | 746 | 2 298 | 1 103 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 000 | 3 946 | – | – | 2 946 | 2 957 | 1 957 | – | – |
| Kassa och bank | 3 709 | 10 628 | – | – | 3 790 | 2 210 | 2 543 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 788 | 18 052 | – | – | 7 482 | 7 465 | 5 603 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 165 | 18 439 | – | – | 7 810 | 7 534 | 5 698 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 242 | 8 853 | – | – | 3 342 | 2 014 | 1 022 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 063 | 11 572 | – | – | 4 555 | 3 342 | 2 354 | – | – |
| Eget kapital | 2 113 | 11 622 | – | – | 4 605 | 3 392 | 2 404 | – | – |
| Obeskattade reserver | 4 451 | 4 205 | – | – | 1 777 | 1 912 | 1 337 | – | – |
| Leverantörsskulder | 63 | 37 | – | – | 117 | 340 | 239 | – | – |
| Skatteskulder | 1 302 | 1 345 | – | – | 451 | 539 | 553 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 601 | 2 612 | – | – | 1 429 | 2 230 | 1 958 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 165 | 18 439 | – | – | 7 810 | 7 534 | 5 698 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 450 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,6 % | 81,1 % | – | – | 77 % | 65,2 % | 60,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 338 % | 691 % | – | – | 524 % | 335 % | 286 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 21,3 % | 46,1 % | – | – | 38,6 % | 49,4 % | 62,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 31,5 % | 46 % | 41 % | 46,1 % | 37,3 % | 48,7 % | 60,5 % | 69,5 % | 33 % |
| Omsättningstillväxt | −7,8 % | 26,2 % | 0,6 % | – | −18,8 % | 20,8 % | 9,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 86,2 % | 23,4 % | – | – | 26,3 % | 39,2 % | 55,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 8 169 tkr | 8 863 tkr | – | – | 3 790 tkr | 4 666 tkr | 3 861 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 820 tkr | 2 719 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 820 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 719 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 719 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 11 330 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −246 tkr | −615 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 257 tkr | 275 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 362 tkr | 362 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 105 tkr | 87 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 18 tkr | 18 tkr |
| Forslag disposition | 2 063 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 063 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 388 tkr | 460 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 120 tkr | 112 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 592 tkr | 522 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 473 tkr | 411 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 70 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 62 tkr | 49 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 583 tkr | 1 183 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 000 tkr | 3 946 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 197 tkr | 1 023 tkr |
| Periodiseringsfonder | 4 451 tkr | 4 205 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 39 tkr | 207 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Motionmetrix ABHuvudarbetsställe
Mosstorpsvägen 15, 181 56 Lidingö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556736-1422
Registreringsdatum
20 augusti 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.