Motorecond Bilvård Stockholm AB
556858-1440Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
702 tkr
Resultat efter fin. poster
−101 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östgötagatan 75, 116 64 Stockholm
Postadress
c/o Auto Biluthyrning, Östgötagatan 75, 116 64 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska reconda bilar och sälja däck samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 587 tkr | −164 tkr | – |
| 2017 | 1 416 tkr | 15 tkr | – |
| 2018 | 1 363 tkr | 67 tkr | 166 tkr |
| 2019 | 1 009 tkr | 16 tkr | 138 tkr |
| 2020 | 912 tkr | 285 tkr | 362 tkr |
| 2021 | 990 tkr | 125 tkr | 462 tkr |
| 2022 | 842 tkr | 42 tkr | 495 tkr |
| 2023 | 858 tkr | −8 tkr | 487 tkr |
| 2024 | 672 tkr | −148 tkr | 340 tkr |
| 2025 | 702 tkr | −101 tkr | 239 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,8 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −14,4 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 4,4 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 702 | 672 | 858 | 842 | 990 | 912 | 1 009 | 1 363 | 1 416 | 1 587 |
| Övriga rörelseintäkter | 257 | 279 | 279 | 279 | 279 | 204 | 267 | 335 | – | – |
| Rörelseintäkter | 959 | 952 | 1 137 | 1 120 | 1 268 | 1 116 | 1 277 | 1 698 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 20 | 189 | 185 | 49 | 115 | 81 | 32 | 100 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 445 | 364 | 425 | 509 | 563 | 372 | 704 | 807 | – | – |
| Personalkostnader | 597 | 548 | 534 | 521 | 464 | 378 | 476 | 672 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 17 | 44 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 28 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 063 | 1 101 | 1 144 | 1 078 | 1 142 | 830 | 1 257 | 1 623 | – | – |
| Rörelseresultat | −104 | −149 | −7 | 42 | 126 | 286 | 20 | 75 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 2 | 1 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | 8 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 2 | −1 | −0 | −0 | −0 | −4 | −8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −101 | −148 | −8 | 42 | 125 | 285 | 16 | 67 | 15 | −164 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 15 | 26 | – | – |
| Resultat före skatt | −101 | −148 | −8 | 42 | 125 | 285 | 31 | 93 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 9 | 26 | 61 | 14 | 31 | – | – |
| Årets resultat | −101 | −148 | −8 | 33 | 100 | 224 | 17 | 62 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 167 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 217 | – | – |
| Varulager | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | – | – |
| Kundfordringar | 10 | 4 | 6 | 23 | 54 | 87 | 18 | 110 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 77 | 34 | 28 | 75 | 153 | 76 | 229 | – | – |
| Kassa och bank | 208 | 355 | 564 | 589 | 469 | 493 | 163 | 209 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 272 | 455 | 621 | 638 | 566 | 668 | 261 | 460 | – | – |
| Summa tillgångar | 272 | 455 | 621 | 638 | 566 | 668 | 261 | 677 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 290 | 437 | 445 | 412 | 312 | 88 | 71 | 54 | – | – |
| Fritt eget kapital | 189 | 290 | 437 | 445 | 412 | 312 | 88 | 116 | – | – |
| Eget kapital | 239 | 340 | 487 | 495 | 462 | 362 | 138 | 166 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 15 | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 | 130 | 141 | 131 | 40 | 18 | 3 | 96 | – | – |
| Skatteskulder | −69 | −69 | −69 | −60 | 0 | 61 | 14 | 31 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 33 | 115 | 133 | 143 | 104 | 306 | 122 | 496 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 272 | 455 | 621 | 638 | 566 | 668 | 261 | 677 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | 1 | – | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,8 % | 74,7 % | 78,5 % | 77,6 % | 81,6 % | 54,2 % | 53 % | 26,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 755 % | 377 % | 449 % | 431 % | 524 % | 211 % | 195 % | 88 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −14,8 % | −22,2 % | −0,9 % | 5 % | 12,7 % | 31,3 % | 2 % | 5,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −14,4 % | −22 % | −0,9 % | 5 % | 12,7 % | 31,3 % | 1,6 % | 4,9 % | 1,1 % | −10,3 % |
| Omsättningstillväxt | 4,4 % | −21,6 % | 1,9 % | −15 % | 8,5 % | −9,7 % | −25,9 % | −3,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −42,3 % | −43,4 % | −1,6 % | 6,7 % | 21,6 % | 61,8 % | 12,2 % | 37,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 702 tkr | – | 858 tkr | – | 990 tkr | 912 tkr | 1 009 tkr | 1 363 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −101 tkr | −148 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −101 tkr | −148 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 148 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −148 tkr | −8 tkr |
| Forslag disposition | 189 tkr | 290 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 189 tkr | 290 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 33 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 22 tkr | 22 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | – | 49 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | – | 49 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 32 tkr | 73 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 82 tkr | 45 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Motorecond Bilvård Stockholm ABHuvudarbetsställe
Östgötagatan 75, 116 64 Stockholm
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556858-1440
Registreringsdatum
1 juli 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 47.820 – Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.