Motorrenoveringar i Stockholm Aktiebolag
556727-0508Aktiebolagreg. 2007
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
114 tkr
Resultat efter fin. poster
40 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ritarslingan 12, 187 66 Täby
Postadress
Ritarslingan 12, 187 66 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra renoveringar av förbränningsmotorer och försäljning av motorer samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 426 tkr | 39 tkr | 170 tkr |
| 2019 | 306 tkr | 34 tkr | 197 tkr |
| 2020 | 162 tkr | −3 tkr | 194 tkr |
| 2021 | 201 tkr | 8 tkr | 201 tkr |
| 2022 | 231 tkr | 46 tkr | 237 tkr |
| 2023 | 218 tkr | 37 tkr | 267 tkr |
| 2024 | 152 tkr | 11 tkr | 275 tkr |
| 2025 | 122 tkr | 41 tkr | 299 tkr |
| 2026 | 114 tkr | 40 tkr | 331 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,3 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 35,1 % – branschmedian 6,3 %
Omsättningstillväxt −6,6 % – branschmedian −0,2 %
Median för 3439 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 114 | 122 | 152 | 218 | 231 | 201 | 162 | 306 | 426 |
| Förändring av lager | – | −18 | 0 | −6 | −2 | −8 | −1 | −1 | −2 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 4 | 0 |
| Rörelseintäkter | 114 | 104 | 152 | 212 | 229 | 193 | 161 | 309 | 424 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 16 | 82 | 31 |
| Handelsvaror | 3 | 1 | 5 | 17 | 10 | 9 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 29 | 67 | 49 | 36 | 115 | 35 | 68 | 53 |
| Personalkostnader | 70 | 34 | 70 | 108 | 138 | 49 | 106 | 114 | 294 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 13 | 7 | 12 | 7 |
| Rörelsekostnader | 74 | 64 | 142 | 175 | 184 | 185 | 164 | 275 | 385 |
| Rörelseresultat | 39 | 40 | 11 | 37 | 46 | 8 | −3 | 34 | 39 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 | 0 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 40 | 41 | 11 | 37 | 46 | 8 | −3 | 34 | 39 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −10 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 40 | 30 | 11 | 37 | 46 | 8 | −3 | 34 | 39 |
| Skatt på årets resultat | 8 | 6 | 2 | 8 | 9 | 1 | 0 | 7 | 9 |
| Årets resultat | 32 | 24 | 8 | 29 | 36 | 7 | −3 | 26 | 30 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 20 | 10 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 20 | 10 |
| Varulager | – | 0 | 18 | 18 | 24 | 26 | 34 | 35 | 36 |
| Kundfordringar | – | 0 | 1 | – | 0 | 2 | 0 | 1 | 28 |
| Kortfristiga fordringar | 80 | 79 | 89 | 89 | 87 | 81 | 87 | 81 | 123 |
| Kassa och bank | 272 | 247 | 200 | 187 | 166 | 117 | 66 | 66 | 64 |
| Omsättningstillgångar | 352 | 326 | 308 | 293 | 278 | 223 | 187 | 182 | 223 |
| Summa tillgångar | 352 | 326 | 308 | 293 | 278 | 223 | 201 | 202 | 233 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 199 | 175 | 167 | 137 | 101 | 94 | 97 | 70 | 40 |
| Fritt eget kapital | 231 | 199 | 175 | 167 | 137 | 101 | 94 | 97 | 70 |
| Eget kapital | 331 | 299 | 275 | 267 | 237 | 201 | 194 | 197 | 170 |
| Obeskattade reserver | 10 | 10 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 |
| Skatteskulder | −2 | −4 | 2 | 8 | −0 | −9 | – | 0 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 11 | 17 | 32 | 26 | 40 | 22 | 6 | 5 | 62 |
| Summa eget kapital och skulder | 352 | 326 | 308 | 293 | 278 | 223 | 201 | 202 | 233 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 0.5 | 1 | 1 | 1 | 0.5 | – | 1 | 2 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,3 % | 94,2 % | 89,5 % | 91 % | 85,5 % | 90 % | 96,8 % | 97,5 % | 73,2 % |
| Kassalikviditet | 3 242 % | 1 940 % | 896 % | 1 039 % | 629 % | 888 % | 2 414 % | 2 870 % | 299 % |
| Rörelsemarginal | 34,6 % | 32,9 % | 7 % | 17 % | 19,7 % | 3,9 % | −1,5 % | 11,1 % | 9,1 % |
| Vinstmarginal | 35,1 % | 33,6 % | 7,2 % | 17 % | 19,9 % | 4 % | −1,5 % | 11,1 % | 9,1 % |
| Omsättningstillväxt | −6,6 % | −19,7 % | −30,3 % | −5,6 % | 14,9 % | 60,8 % | −47 % | −28,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 8,1 % | 3,1 % | 11 % | 15,3 % | 3,3 % | −1,3 % | 13,4 % | 17,7 % |
| Omsättning per anställd | 114 tkr | 244 tkr | 152 tkr | 218 tkr | 231 tkr | 402 tkr | – | 306 tkr | 213 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 32 tkr | 24 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 32 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −24 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 24 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 331 tkr | 299 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 32 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −10 tkr |
| Forslag disposition | 231 tkr | 199 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 231 tkr | 199 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 300 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 377 tkr | 377 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 377 tkr | 377 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | −300 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 80 tkr | 79 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 12 tkr | 14 tkr |
| Periodiseringsfonder | 10 tkr | 10 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 juli 2018 – 30 juni 2019 · Inlämnad –
Motorrenoveringar i Stockholm AktiebolagHuvudarbetsställe
Ritarslingan 12, 187 66 Täby
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556727-0508
Registreringsdatum
23 mars 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 25.530 – Metallegoarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.