MP Invest i Stockholm AB
556837-5884Aktiebolagreg. 2011
Åkersberga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
278 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bromsebyvägen 103, 184 93 Åkersberga
Postadress
c/o Mattsson, Bromsebyvägen 103, 184 93 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva kapitalförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 1 938 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 18 425 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −481 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | −412 tkr | 5 926 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −62 tkr | 4 343 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 636 tkr | 4 815 tkr |
| 2026 | 0 tkr | 278 tkr | 4 903 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,9 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 27 | 58 | 65 | 137 | – | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 39 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 27 | 58 | 65 | 177 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −27 | −58 | −65 | −177 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 46 | 0 | 3 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 304 | 694 | 3 | −236 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 278 | 636 | −62 | −412 | −481 | 18 425 | 1 938 |
| Bokslutsdispositioner | 140 | 135 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 418 | 771 | −62 | −412 | – | – | – |
| Årets resultat | 418 | 771 | −62 | −412 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 075 | 3 907 | 3 535 | 4 950 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 075 | 3 907 | 3 535 | 4 950 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 824 | 774 | 730 | 639 | – | – | – |
| Kassa och bank | 9 | 154 | 102 | 351 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 833 | 928 | 832 | 991 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 4 908 | 4 835 | 4 367 | 5 941 | – | – | – |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | 51 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 51 | 51 | 51 | 51 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 4 434 | 3 992 | 4 355 | 6 287 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 852 | 4 764 | 4 292 | 5 875 | – | – | – |
| Eget kapital | 4 903 | 4 815 | 4 343 | 5 926 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 | 20 | 24 | 15 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 908 | 4 835 | 4 367 | 5 941 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 120 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 % | 99,6 % | 99,5 % | 99,8 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 16 334 % | 4 641 % | 3 459 % | 6 605 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,5 % | 16 % | −1,4 % | −7 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 498 tkr | 1 349 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 498 tkr | 1 349 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 29 tkr | 559 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | −120 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 2 552 tkr | 2 533 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 713 tkr | 2 713 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 486 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 479 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 180 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 19 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 162 tkr | 180 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 418 tkr | 771 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 140 tkr | 135 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 418 tkr | 771 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −771 tkr | 62 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 771 tkr | −62 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 330 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 903 tkr | 4 815 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 418 tkr | 771 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 330 tkr | 300 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 684 tkr | 639 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 140 tkr | 135 tkr |
| Forslag disposition | 4 852 tkr | 4 764 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 732 tkr | 4 764 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −19 tkr | 180 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 100 | – |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 240 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 874 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
MP Invest i Stockholm ABHuvudarbetsställe
Bromsebyvägen 103, 184 93 Åkersberga
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556837-5884
Registreringsdatum
10 januari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Österåker, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
51 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.