Mprowe Engineering AB
556602-4815Aktiebolagreg. 2000
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
17 095 tkr
Resultat efter fin. poster
1 436 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
18.9
mprowe.se
mprowe.se
Adresser
Besöksadress
Sigurdsgatan 21, 721 30 Västerås
Postadress
Sigurdsgatan 21, 721 30 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom mekanisk konstruktion, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 9 503 tkr | 1 716 tkr | – |
| 2019 | 11 571 tkr | 1 726 tkr | – |
| 2020 | 13 897 tkr | 2 781 tkr | 2 684 tkr |
| 2021 | 16 467 tkr | 4 168 tkr | 2 682 tkr |
| 2022 | 14 777 tkr | 2 859 tkr | 2 671 tkr |
| 2023 | 16 726 tkr | 3 883 tkr | 3 234 tkr |
| 2024 | 17 496 tkr | 2 844 tkr | 2 391 tkr |
| 2025 | 17 095 tkr | 1 436 tkr | 1 517 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,8 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 8,4 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −2,3 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 095 | 17 496 | 16 726 | 14 777 | 16 467 | 13 897 | 11 571 | 9 503 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 11 | 13 | 18 | – | – |
| Rörelseintäkter | 17 095 | 17 496 | 16 726 | 14 788 | 16 481 | 13 915 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 29 | 12 | 19 | 101 | 30 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 272 | 1 125 | 945 | 1 097 | 927 | 784 | – | – |
| Personalkostnader | 14 405 | 13 468 | 11 835 | 10 650 | 11 292 | 10 300 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 41 | 43 | 43 | 43 | 40 | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 726 | 14 646 | 12 842 | 11 891 | 12 291 | 11 124 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 368 | 2 849 | 3 885 | 2 897 | 4 190 | 2 790 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 12 | 9 | 0 | 0 | 6 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 20 | 18 | 24 | 25 | 22 | 16 | – | – |
| Finansiella poster | 68 | −6 | −1 | −38 | −22 | −10 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 436 | 2 844 | 3 883 | 2 859 | 4 168 | 2 781 | 1 726 | 1 716 |
| Bokslutsdispositioner | 251 | −728 | 0 | 303 | −1 002 | 415 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 687 | 2 116 | 3 883 | 3 162 | 3 166 | 3 196 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 361 | 459 | 820 | 673 | 668 | 696 | – | – |
| Årets resultat | 1 326 | 1 657 | 3 063 | 2 489 | 2 497 | 2 500 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 45 | 65 | 41 | 84 | 126 | 138 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 990 | 660 | 346 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 45 | 1 055 | 701 | 430 | 126 | 138 | – | – |
| Kundfordringar | 2 151 | 2 024 | 1 904 | 1 765 | 1 261 | 706 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 121 | 4 246 | 4 736 | 4 507 | 3 732 | 3 172 | – | – |
| Kassa och bank | 767 | 933 | 872 | 698 | 2 687 | 2 034 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 888 | 5 179 | 5 608 | 5 205 | 6 419 | 5 205 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 933 | 6 234 | 6 309 | 5 635 | 6 545 | 5 343 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 117 | 117 | 117 | 117 | 117 | 117 | – | – |
| Balanserat resultat | 74 | 617 | 53 | 65 | 67 | 68 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 400 | 2 274 | 3 117 | 2 553 | 2 565 | 2 567 | – | – |
| Eget kapital | 1 517 | 2 391 | 3 234 | 2 671 | 2 682 | 2 684 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 745 | 1 996 | 1 269 | 1 269 | 1 572 | 570 | – | – |
| Leverantörsskulder | 162 | 198 | 237 | 146 | 152 | 89 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 80 | 244 | 803 | 794 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 671 | 1 847 | 1 807 | 1 696 | 2 292 | 2 089 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 933 | 6 234 | 6 309 | 5 635 | 6 545 | 5 343 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 18.9 | 17.7 | 15 | 15 | 16 | 15 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 200 | 2 200 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,8 % | 63,8 % | 67,2 % | 65,3 % | 60 % | 58,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 293 % | 280 % | 310 % | 307 % | 280 % | 249 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8 % | 16,3 % | 23,2 % | 19,6 % | 25,4 % | 20,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,4 % | 16,3 % | 23,2 % | 19,4 % | 25,3 % | 20 % | 14,9 % | 18,1 % |
| Omsättningstillväxt | −2,3 % | 4,6 % | 13,2 % | −10,3 % | 18,5 % | 20,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 87,4 % | 69,3 % | 94,7 % | 93,2 % | 93,1 % | 93,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 904 tkr | 988 tkr | 1 115 tkr | 985 tkr | 1 029 tkr | 926 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 5 tkr | 6 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 990 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 990 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 990 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 330 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 326 tkr | 1 657 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 326 tkr | 1 657 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 657 tkr | −3 063 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 657 tkr | 3 063 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 200 tkr | 2 500 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −801 | 12 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 250 tkr | −740 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 199 tkr | 585 tkr |
| Forslag disposition | 1 400 tkr | 2 274 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 200 tkr | 74 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 1 200 tkr | 2 200 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 331 tkr | 1 328 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 45 tkr | 65 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 280 tkr | 280 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 235 tkr | 214 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 20 tkr | 41 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 441 tkr | 309 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 190 tkr | 1 227 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 740 tkr | 1 990 tkr |
| Reservfond | 17 tkr | 17 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 84 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 318 tkr | 422 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Mprowe Engineering ABHuvudarbetsställe
Sigurdsgatan 21, 721 30 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556602-4815
Registreringsdatum
22 december 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.