MR CHRiS AB
556890-3008Aktiebolagreg. 2012
Sigtuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
946 tkr
Resultat efter fin. poster
−152 tkr
Soliditet
28 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stora Gatan 2, 193 35 Sigtuna
Postadress
Stora Gatan 2, 193 35 Sigtuna
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva två huvudsakliga verksamheter: Installation, service och försäljning av Ventilation, Kyl och Värmeanläggningar. Konsultverksamhet med inriktning på generell projektledning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 834 tkr | 3 tkr | – |
| 2018 | 2 093 tkr | 376 tkr | – |
| 2019 | 1 890 tkr | 308 tkr | – |
| 2020 | 62 tkr | −430 tkr | 50 tkr |
| 2021 | 597 tkr | 34 tkr | 184 tkr |
| 2022 | 2 599 tkr | 754 tkr | 1 048 tkr |
| 2023 | 2 236 tkr | 236 tkr | 826 tkr |
| 2024 | 1 508 tkr | −523 tkr | 302 tkr |
| 2025 | 946 tkr | −152 tkr | 150 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 27,6 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −16,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −37,3 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 946 | 1 508 | 2 236 | 2 599 | 597 | 62 | 1 890 | 2 093 | 834 |
| Övriga rörelseintäkter | 143 | 0 | 0 | 0 | 14 | 52 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 089 | 1 508 | 2 236 | 2 599 | 612 | 114 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 596 | 1 070 | 734 | 636 | 342 | 436 | – | – | – |
| Personalkostnader | 599 | 928 | 1 205 | 1 181 | 154 | 27 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 32 | 36 | 13 | 71 | 71 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 227 | 2 029 | 1 975 | 1 829 | 568 | 534 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −138 | −521 | 261 | 770 | 44 | −420 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 15 | 2 | 26 | 16 | 10 | 10 | – | – | – |
| Finansiella poster | −14 | −2 | −26 | −16 | −10 | −10 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −152 | −523 | 236 | 754 | 34 | −430 | 308 | 376 | 3 |
| Resultat före skatt | −152 | −523 | 236 | 754 | 34 | −430 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 58 | 90 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −152 | −523 | 177 | 664 | 34 | −430 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 68 | 100 | 131 | 158 | 158 | 158 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 10 | 22 | 93 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 33 | 75 | 42 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 101 | 175 | 173 | 167 | 180 | 251 | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 462 | 502 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 252 | 421 | 610 | 709 | 244 | 103 | – | – | – |
| Kassa och bank | 190 | 147 | 666 | 300 | 110 | 67 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 442 | 568 | 1 276 | 1 009 | 355 | 169 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 543 | 743 | 1 449 | 1 176 | 535 | 420 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 118 | 150 | 181 | 208 | 208 | 208 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 184 | 676 | 467 | 176 | −58 | 273 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 32 | 153 | 644 | 441 | −24 | −158 | – | – | – |
| Eget kapital | 150 | 302 | 826 | 1 048 | 184 | 50 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 58 | 0 | 61 | 1 | 0 | 11 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 128 | 81 | 0 | 19 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 393 | 440 | 623 | 528 | 351 | 370 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 543 | 743 | 1 449 | 1 176 | 535 | 420 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 27,6 % | 40,7 % | 57 % | 89,1 % | 34,4 % | 11,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 112 % | 129 % | 205 % | 191 % | 101 % | 46 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −14,6 % | −34,6 % | 11,7 % | 29,6 % | 7,4 % | −677,4 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −16,1 % | −34,7 % | 10,5 % | 29 % | 5,7 % | −693,6 % | 16,3 % | 18 % | 0,4 % |
| Omsättningstillväxt | −37,3 % | −32,6 % | −14 % | 335,3 % | 862,9 % | −96,7 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −101,7 % | −173 % | 21,5 % | 63,4 % | 18,5 % | −859,8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 473 tkr | 754 tkr | 1 118 tkr | 1 300 tkr | 299 tkr | 31 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 91 tkr | 43 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 33 tkr | 33 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 33 tkr | 33 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 33 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 42 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 42 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 42 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −152 tkr | −523 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 158 tkr | 158 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 89 tkr | 58 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar | 32 tkr | 32 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 68 tkr | 100 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 0 |
| Fond utvecklingsutgifter | 68 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −152 tkr | −523 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 523 tkr | −177 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −523 tkr | 177 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −152 tkr | −523 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 81 tkr | 81 tkr |
| Forslag disposition | 32 tkr | 153 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 32 tkr | 153 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 64 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 292 tkr | 292 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 292 tkr | 292 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 80 tkr | 233 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 335 tkr | 440 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 1 tkr | −81 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
MR CHRiS ABHuvudarbetsställe
Stora Gatan 2, 193 35 Sigtuna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556890-3008
Registreringsdatum
11 april 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sigtuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 90.200 – Scenkonst
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.