MRH Dalarna Fastighets AB
559184-6216Aktiebolagreg. 2018
Borlänge, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 720 tkr
Resultat efter fin. poster
−668 tkr
Soliditet
7 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norr Amsberg 301, 781 90 Borlänge
Postadress
Norr Amsberg 301, 781 90 Borlänge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 325 tkr | 17 tkr | – |
| 2021 | 450 tkr | 238 tkr | – |
| 2022 | 450 tkr | 212 tkr | 1 294 tkr |
| 2023 | 100 tkr | 4 995 tkr | 2 465 tkr |
| 2024 | 381 tkr | −508 tkr | 1 807 tkr |
| 2025 | 1 720 tkr | −668 tkr | 1 816 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 6,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −38,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 351,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 720 | 381 | 100 | 450 | 450 | 325 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 6 900 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 720 | 381 | 7 000 | 450 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 248 | 465 | 237 | 144 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 461 | 176 | 154 | 57 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 452 | 57 | 1 465 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 162 | 698 | 1 856 | 201 | – | – |
| Rörelseresultat | −441 | −317 | 5 144 | 249 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 15 | 19 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 228 | 205 | 169 | 37 | – | – |
| Finansiella poster | −227 | −191 | −149 | −37 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −668 | −508 | 4 995 | 212 | 238 | 17 |
| Bokslutsdispositioner | 695 | 1 445 | −3 520 | 1 300 | – | – |
| Resultat före skatt | 27 | 937 | 1 475 | 1 512 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 18 | 195 | 304 | 311 | – | – |
| Årets resultat | 10 | 742 | 1 171 | 1 200 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 22 278 | 6 980 | 6 308 | 2 415 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 600 | 1 700 | 500 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 878 | 8 680 | 6 808 | 2 415 | – | – |
| Kundfordringar | 241 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 898 | 306 | 200 | 163 | – | – |
| Kassa och bank | 71 | 49 | 3 084 | 71 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 969 | 355 | 3 284 | 234 | – | – |
| Summa tillgångar | 26 846 | 9 035 | 10 093 | 2 648 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 757 | 1 015 | 1 244 | 43 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 766 | 1 757 | 2 415 | 1 244 | – | – |
| Eget kapital | 1 816 | 1 807 | 2 465 | 1 294 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 75 | 20 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 24 092 | 6 621 | 6 943 | 1 021 | – | – |
| Leverantörsskulder | 528 | 268 | 2 | 10 | – | – |
| Skatteskulder | −1 | 176 | 578 | 292 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 938 | 532 | 666 | 334 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 26 846 | 9 035 | 10 093 | 2 648 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 1 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 6,8 % | 20,7 % | 24,6 % | 48,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 103 % | 67 % | 493 % | 70 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −25,7 % | −83,3 % | 5 143,9 % | 55,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −38,8 % | −133,3 % | 4 995 % | 47,1 % | 52,9 % | 5,2 % |
| Omsättningstillväxt | 351,4 % | 281 % | −77,8 % | 0 % | 38,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 % | 41,1 % | 47,5 % | 92,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 75 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 600 tkr | 1 700 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 600 tkr | 1 700 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 900 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 1 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 10 tkr | 742 tkr |
| Byggnader mark | 20 073 tkr | 5 849 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 20 341 tkr | 5 967 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 268 tkr | 118 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 5 021 tkr | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 19 395 tkr | 31 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 277 tkr | 65 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 127 tkr | – |
| Erhallna koncernbidrag | 620 tkr | 1 500 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 10 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −742 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 742 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 816 tkr | 1 807 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 10 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | 75 tkr | −55 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 506 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 1 766 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 766 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 245 tkr | 265 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 831 tkr | 466 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 157 tkr | 644 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 326 tkr | 178 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 513 tkr | 209 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 148 tkr | 111 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 8 877 tkr | 3 083 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 412 tkr | 41 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 280 tkr | 72 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 9 997 tkr | 3 371 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 869 tkr | 664 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 542 tkr | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 13 tkr | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 529 tkr | −57 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 14 095 tkr | 3 250 tkr |
| Stallda sakerheter | 7 520 tkr | 3 563 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 7 520 tkr | 3 563 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 131 tkr | 16 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
MRH Dalarna Fastighets ABHuvudarbetsställe
Norr Amsberg 301, 781 90 Borlänge
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559184-6216
Registreringsdatum
10 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borlänge, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.