swereg

MT Medical Consulting AB

559208-4940Aktiebolagreg. 2019

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Mölnlycke, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 190 tkr

+27 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

638 tkr

−16 % mot föregående år

Soliditet

64 %

−8,5 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Gnejsvägen 9 B, 435 41 Mölnlycke

Postadress

c/o Mikael Tingsvik, Gnejsvägen 9 B, 435 41 Mölnlycke

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård och försäkringsmedicin, bedriva föreläsningsverksamhet och producera litteratur, handel med värdepapper, förvalta fastigheter och andra finansiella instrument.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020394 tkr314 tkr237 tkr
2021433 tkr323 tkr251 tkr
2022521 tkr421 tkr317 tkr
2023668 tkr477 tkr408 tkr
2024936 tkr762 tkr662 tkr
20251 190 tkr638 tkr758 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 64,4 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal 53,6 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt 27,1 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 190936668521433394
Rörelseintäkter1 190936668521433394
Råvaror och förnödenheter–01–––
Övriga externa kostnader149107128929776
Personalkostnader43083639134
Rörelsekostnader57919019210111080
Rörelseresultat611747476421323314
Ränteintäkter och liknande27151–––
Räntekostnader och liknande00––––
Finansiella poster27151–––
Resultat efter finansiella poster638762477421323314
Bokslutsdispositioner−207−193−122−106−80−75
Resultat före skatt431569355315243239
Skatt på årets resultat12912076665251
Årets resultat302449279249191187

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Finansiella anläggningstillgångar26824––––
Anläggningstillgångar26824––––
Kundfordringar160127174796073
Kortfristiga fordringar26816520113610774
Kassa och bank1 6081 347790656496384
Omsättningstillgångar1 8761 512991792603458
Summa tillgångar2 1441 536991792603458
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat4061638018100
Fritt eget kapital708612358267201187
Eget kapital758662408317251237
Obeskattade reserver78357638326115575
Avsättningar168–––––
Leverantörsskulder––015––
Skatteskulder1317840689346
Kortfristiga skulder434298200215197146
Summa eget kapital och skulder2 1441 536991792603458

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111–11
Föreslagen utdelning (tkr)–206195187183177

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet64,4 %72,9 %71,9 %66,1 %62 %64,8 %
Kassalikviditet432 %507 %496 %369 %306 %314 %
Rörelsemarginal51,3 %79,8 %71,2 %80,7 %74,7 %79,6 %
Vinstmarginal53,6 %81,4 %71,3 %80,7 %74,7 %79,6 %
Omsättningstillväxt27,1 %40,1 %28,1 %20,6 %9,8 %–
Avkastning på eget kapital39,9 %67,8 %68,2 %78,6 %76 %78,9 %
Omsättning per anställd1 190 tkr936 tkr668 tkr–433 tkr394 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (24)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar268 tkr24 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden268 tkr–
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar244 tkr–
Arets resultat eget kapital302 tkr449 tkr
Avsattningar pensioner liknande forpliktelser enligt lag0–
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat302 tkr449 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−449 tkr−279 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning449 tkr279 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning206 tkr195 tkr
Forandring eget kapital totalt758 tkr–
Forandring eget kapital totalt arets resultat302 tkr–
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning0–
Forandring eget kapital totalt utdelning206 tkr–
Forandring periodiseringsfond−207 tkr−193 tkr
Forslag disposition708 tkr612 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning498 tkr406 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning–206 tkr
Ovriga avsattningar pensioner liknande forpliktelser168 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga108 tkr38 tkr
Ovriga kortfristiga skulder304 tkr211 tkr
Periodiseringsfonder783 tkr576 tkr
Stallda sakerheter168 tkr–
Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall168 tkr–
Upplupna kostnader forutbetalda intakter09 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juni 2024 – 31 maj 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juni 2023 – 31 maj 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juni 2022 – 31 maj 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 juni 2021 – 31 maj 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 juni 2020 – 31 maj 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 10 juni 2019 – 31 maj 2020 · Inlämnad –

  • MT Medical Consulting ABHuvudarbetsställe

    Gnejsvägen 9 B, 435 41 Mölnlycke

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559208-4940

Registreringsdatum

10 juni 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Härryda, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.212 – Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
  • SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler