Mt Riv & Byggtjänst AB
559259-7610Aktiebolagreg. 2020
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 638 tkr
Resultat efter fin. poster
335 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vängevägen 19, 194 51 Upplands Väsby
Postadress
Vängevägen 19, 194 51 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva rivningsarbeten inom byggbranschen samt nybyggnation.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 2 006 tkr | 303 tkr | 873 tkr |
| 2022 | 1 766 tkr | 385 tkr | 922 tkr |
| 2023 | 1 104 tkr | −26 tkr | 731 tkr |
| 2024 | 1 208 tkr | −45 tkr | 531 tkr |
| 2025 | 1 638 tkr | 335 tkr | 728 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 20,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 35,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 638 | 1 208 | 1 104 | 1 766 | 2 006 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 17 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 638 | 1 208 | 1 104 | 1 783 | 2 006 | – |
| Handelsvaror | 318 | 321 | 182 | 512 | 669 | – |
| Övriga externa kostnader | 154 | 113 | 133 | 135 | 274 | – |
| Personalkostnader | 818 | 807 | 801 | 738 | 747 | – |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | – |
| Rörelsekostnader | 1 303 | 1 254 | 1 130 | 1 398 | 1 702 | – |
| Rörelseresultat | 334 | −45 | −11 | 228 | 177 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | 0 | 0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 335 | −45 | −26 | 385 | 303 | – |
| Bokslutsdispositioner | −85 | 36 | 16 | −97 | −76 | – |
| Resultat före skatt | 250 | −9 | −11 | 288 | 227 | – |
| Skatt på årets resultat | 53 | 1 | 0 | 60 | 50 | – |
| Årets resultat | 197 | −10 | −11 | 228 | 177 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 13 | 26 | 39 | 52 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 13 | 26 | 39 | 52 | – |
| Kundfordringar | 190 | 92 | 172 | 95 | 63 | – |
| Kortfristiga fordringar | 223 | 175 | 213 | 121 | 74 | – |
| Kassa och bank | 1 591 | 1 256 | 1 253 | 1 439 | 1 403 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 814 | 1 430 | 1 466 | 1 560 | 1 478 | – |
| Summa tillgångar | 1 814 | 1 443 | 1 492 | 1 599 | 1 530 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 506 | 516 | 717 | 668 | 671 | 0 |
| Fritt eget kapital | 703 | 506 | 706 | 897 | 848 | – |
| Eget kapital | 728 | 531 | 731 | 922 | 873 | – |
| Obeskattade reserver | 259 | 173 | 209 | 225 | 128 | – |
| Leverantörsskulder | 16 | 57 | 23 | 8 | 27 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 17 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 828 | 739 | 553 | 452 | 529 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 814 | 1 443 | 1 492 | 1 599 | 1 530 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 190 | 180 | 180 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,4 % | 46,3 % | 60,1 % | 68,8 % | 63,7 % | – |
| Kassalikviditet | 219 % | 193 % | 265 % | 345 % | 280 % | – |
| Rörelsemarginal | 20,4 % | −3,7 % | −1 % | 12,9 % | 8,8 % | – |
| Vinstmarginal | 20,5 % | −3,7 % | −2,4 % | 21,8 % | 15,1 % | – |
| Omsättningstillväxt | 35,6 % | 9,4 % | −37,5 % | −12 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27 % | −1,8 % | −1,5 % | 24,8 % | 20,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 197 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 197 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 10 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −10 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 190 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 728 tkr | 531 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 197 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 190 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −85 tkr | 36 tkr |
| Forslag disposition | 703 tkr | 506 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 703 tkr | 506 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 65 tkr | 65 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 65 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 33 tkr | 83 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 804 tkr | 675 tkr |
| Periodiseringsfonder | 259 tkr | 173 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 16 juni 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Mt Riv & Byggtjänst ABHuvudarbetsställe
Vängevägen 19, 194 51 Upplands Väsby
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559259-7610
Registreringsdatum
16 juni 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.