MTi Consulting AB
559378-3482Aktiebolagreg. 2022
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
698 tkr
Resultat efter fin. poster
562 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Valhallavägen 150 B, 115 24 Stockholm
Postadress
Valhallavägen 150 B, 115 24 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom bygg, fastighetsförvaltning och fastighetsutveckling. Företaget ska bedriva verksamhet inom import och export av byggvaror
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 755 tkr | 573 tkr | 367 tkr |
| 2023 | 2 198 tkr | 1 787 tkr | 1 436 tkr |
| 2024 | 2 305 tkr | 1 624 tkr | 2 094 tkr |
| 2025 | 698 tkr | 562 tkr | 2 324 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,9 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 80,6 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −69,7 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12156 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 698 | 2 305 | 2 198 | 755 |
| Övriga rörelseintäkter | 12 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 711 | 2 305 | 2 198 | 755 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 30 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 119 | 386 | 294 | 87 |
| Personalkostnader | 2 | 262 | 21 | – |
| Av- och nedskrivningar | 84 | 84 | 84 | 56 |
| Rörelsekostnader | 205 | 762 | 400 | 143 |
| Rörelseresultat | 506 | 1 543 | 1 798 | 612 |
| Ränteintäkter och liknande | 64 | 117 | 27 | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 36 | 38 | 39 |
| Finansiella poster | 57 | 81 | −11 | −39 |
| Resultat efter finansiella poster | 562 | 1 624 | 1 787 | 573 |
| Bokslutsdispositioner | 243 | −410 | −440 | −143 |
| Resultat före skatt | 805 | 1 214 | 1 347 | 430 |
| Skatt på årets resultat | 175 | 256 | 278 | 89 |
| Årets resultat | 630 | 958 | 1 069 | 342 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 112 | 197 | 281 | 365 |
| Anläggningstillgångar | 112 | 197 | 281 | 365 |
| Kundfordringar | 0 | 224 | 191 | 224 |
| Kortfristiga fordringar | 24 | 490 | 201 | 231 |
| Kassa och bank | 3 517 | 3 922 | 2 935 | 660 |
| Omsättningstillgångar | 3 541 | 4 412 | 3 136 | 891 |
| Summa tillgångar | 3 654 | 4 609 | 3 417 | 1 256 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 669 | 1 111 | 342 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 299 | 2 069 | 1 411 | 342 |
| Eget kapital | 2 324 | 2 094 | 1 436 | 367 |
| Obeskattade reserver | 750 | 993 | 583 | 143 |
| Långfristiga skulder | 225 | 461 | 533 | 487 |
| Skatteskulder | 194 | 441 | 343 | 81 |
| Kortfristiga skulder | 355 | 1 060 | 865 | 260 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 654 | 4 609 | 3 417 | 1 256 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 450 | 400 | 300 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,9 % | 62,6 % | 55,6 % | 38,2 % |
| Kassalikviditet | 999 % | 416 % | 363 % | 343 % |
| Rörelsemarginal | 72,4 % | 67 % | 81,8 % | 81,1 % |
| Vinstmarginal | 80,6 % | 70,5 % | 81,3 % | 75,9 % |
| Omsättningstillväxt | −69,7 % | 4,9 % | 191 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,1 % | 45,8 % | 74,5 % | 93,2 % |
| Omsättning per anställd | 698 tkr | 2 305 tkr | 2 198 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 630 tkr | 958 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 630 tkr | 958 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −958 tkr | −1 069 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 958 tkr | 1 069 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 243 tkr | −410 tkr |
| Forslag disposition | 2 299 tkr | 2 069 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 849 tkr | 1 669 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 450 tkr | 400 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 112 tkr | 197 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 422 tkr | 422 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 309 tkr | 225 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 84 tkr | 84 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 24 tkr | 263 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 161 tkr | 619 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 225 tkr | 461 tkr |
| Periodiseringsfonder | 750 tkr | 993 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 2 maj 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
MTi Consulting ABHuvudarbetsställe
Valhallavägen 150 B, 115 24 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559378-3482
Registreringsdatum
2 maj 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.