MTM Norr AB
559223-9957Aktiebolagreg. 2019
Gällivare, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
3 593 tkr
Resultat efter fin. poster
1 340 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vallmovägen 68, 982 35 Gällivare
Postadress
c/o Johansson, Vallmovägen 68, 982 35 Gällivare
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver lastning och godshantering mot gruvnäringen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 131 tkr | 109 tkr | 98 tkr |
| 2021 | 1 585 tkr | 283 tkr | 290 tkr |
| 2022 | 1 821 tkr | 478 tkr | 603 tkr |
| 2023 | 1 863 tkr | 240 tkr | 497 tkr |
| 2024 | 3 593 tkr | 1 340 tkr | 1 109 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 37,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 92,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 593 | 1 863 | 1 821 | 1 585 | 1 131 |
| Övriga rörelseintäkter | 128 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 721 | 1 863 | 1 821 | 1 585 | 1 131 |
| Handelsvaror | 422 | 472 | 379 | 362 | 209 |
| Övriga externa kostnader | 958 | 255 | 217 | 185 | 153 |
| Personalkostnader | 708 | 687 | 553 | 561 | 499 |
| Av- och nedskrivningar | 234 | 204 | 187 | 184 | 148 |
| Övriga rörelsekostnader | 44 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 366 | 1 618 | 1 335 | 1 292 | 1 010 |
| Rörelseresultat | 1 355 | 245 | 486 | 292 | 122 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 16 | 5 | 7 | 9 | 12 |
| Finansiella poster | −15 | −5 | −7 | −9 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 340 | 240 | 478 | 283 | 109 |
| Bokslutsdispositioner | −186 | −126 | −82 | −37 | −49 |
| Resultat före skatt | 1 154 | 114 | 396 | 247 | 61 |
| Skatt på årets resultat | 242 | 25 | 83 | 54 | 13 |
| Årets resultat | 912 | 89 | 313 | 193 | 48 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 65 | 825 | 414 | 601 | 750 |
| Anläggningstillgångar | 65 | 825 | 414 | 601 | 750 |
| Kundfordringar | 310 | 188 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 363 | 427 | 268 | 257 | 248 |
| Kassa och bank | 1 873 | 306 | 410 | 253 | 114 |
| Omsättningstillgångar | 2 237 | 733 | 678 | 509 | 362 |
| Summa tillgångar | 2 302 | 1 558 | 1 092 | 1 110 | 1 112 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 147 | 358 | 240 | 48 | – |
| Fritt eget kapital | 1 059 | 447 | 553 | 240 | 48 |
| Eget kapital | 1 109 | 497 | 603 | 290 | 98 |
| Obeskattade reserver | 480 | 294 | 168 | 85 | 49 |
| Långfristiga skulder | 0 | 484 | 3 | 403 | 666 |
| Leverantörsskulder | 27 | 28 | 14 | 45 | 15 |
| Skatteskulder | 170 | 0 | 9 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 713 | 283 | 318 | 331 | 300 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 302 | 1 558 | 1 092 | 1 110 | 1 112 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 800 | 300 | 195 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,7 % | 46,9 % | 67,5 % | 32,3 % | 12,3 % |
| Kassalikviditet | 314 % | 259 % | 213 % | 154 % | 121 % |
| Rörelsemarginal | 37,7 % | 13,2 % | 26,7 % | 18,5 % | 10,8 % |
| Vinstmarginal | 37,3 % | 12,9 % | 26,3 % | 17,8 % | 9,6 % |
| Omsättningstillväxt | 92,9 % | 2,3 % | 14,9 % | 40,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 82,2 % | 17,9 % | 51,9 % | 66,4 % | 48,8 % |
| Omsättning per anställd | 3 593 tkr | 1 863 tkr | 1 821 tkr | 1 585 tkr | 1 131 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 164 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 912 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 912 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −89 tkr | −313 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 89 tkr | 313 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 195 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 109 tkr | 497 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 912 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | 195 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 164 tkr | −96 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −350 tkr | −30 tkr |
| Forslag disposition | 1 059 tkr | 447 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 259 tkr | 147 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 53 tkr | 169 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 15 tkr | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 36 tkr | 97 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 21 tkr | 65 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 77 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 15 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 16 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 61 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 140 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 793 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 0 | 1 452 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 0 | 659 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 452 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 616 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 218 tkr | 185 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 876 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 741 | 69 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 495 tkr | 50 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 185 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 3 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 481 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 50 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 50 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 50 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 480 tkr | 130 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 524 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 0 | 524 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 25 okt. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
MTM Norr ABHuvudarbetsställe
Vallmovägen 68, 982 35 Gällivare
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559223-9957
Registreringsdatum
25 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gällivare, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.