Mühle Sthlm AB
559116-0600Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
757 tkr
Resultat efter fin. poster
0 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Högbergsgatan 28, 116 20 Stockholm
Postadress
Högbergsgatan 28, 116 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva frisör, kosmetika och artistiskverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 583 tkr | 323 tkr | 300 tkr |
| 2019 | 604 tkr | 290 tkr | 358 tkr |
| 2020 | 521 tkr | 42 tkr | 190 tkr |
| 2021 | 634 tkr | 39 tkr | 229 tkr |
| 2022 | 737 tkr | 47 tkr | 141 tkr |
| 2023 | 720 tkr | −16 tkr | 125 tkr |
| 2024 | 764 tkr | 219 tkr | 239 tkr |
| 2025 | 757 tkr | 0 tkr | 223 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,4 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 0 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −0,9 % – branschmedian 2 %
Median för 10753 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 757 | 764 | 720 | 737 | 634 | 521 | 604 | 583 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | – | – | – | 0 | −38 | 38 | – | – |
| Rörelseintäkter | 757 | 764 | 720 | 737 | 596 | 559 | 604 | 583 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 13 | 0 | 5 | 1 |
| Handelsvaror | 4 | 6 | 7 | 10 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 131 | 97 | 116 | 92 | 84 | 95 | 107 | 102 |
| Personalkostnader | 578 | 382 | 575 | 541 | 417 | 375 | 201 | 158 |
| Av- och nedskrivningar | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | – | – |
| Rörelsekostnader | 757 | 529 | 742 | 687 | 557 | 514 | 314 | 260 |
| Rörelseresultat | 0 | 235 | −22 | 50 | 40 | 44 | 290 | 323 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −2 | 6 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 14 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | −17 | 6 | −3 | −0 | −2 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 219 | −16 | 47 | 39 | 42 | 290 | 323 |
| Resultat före skatt | 0 | 219 | −16 | 47 | 39 | 42 | 290 | 323 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 48 | 0 | 15 | 0 | 11 | 63 | 73 |
| Årets resultat | −2 | 170 | −16 | 33 | 39 | 32 | 227 | 250 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 88 | 131 | 175 | 219 | 263 | 306 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 123 | 65 | 30 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 260 | 246 | 255 | 219 | 263 | 306 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 41 | 41 | 84 | 99 |
| Kortfristiga fordringar | 45 | 60 | 165 | 54 | 135 | 79 | 491 | 354 |
| Kassa och bank | 17 | 69 | 11 | 82 | 122 | 51 | 137 | 193 |
| Omsättningstillgångar | 62 | 129 | 177 | 136 | 257 | 130 | 628 | 546 |
| Summa tillgångar | 322 | 375 | 432 | 355 | 520 | 436 | 628 | 546 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 175 | 5 | 91 | 59 | 140 | 108 | 81 | 0 |
| Fritt eget kapital | 173 | 189 | 75 | 91 | 179 | 140 | 308 | 250 |
| Eget kapital | 223 | 239 | 125 | 141 | 229 | 190 | 358 | 300 |
| Långfristiga skulder | 22 | 41 | 6 | 22 | 0 | 27 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 5 | – | – | 0 | 2 | 3 | 1 | 0 |
| Skatteskulder | 19 | 33 | 0 | 5 | 11 | 73 | 135 | 73 |
| Kortfristiga skulder | 77 | 95 | 301 | 192 | 291 | 220 | 270 | 246 |
| Summa eget kapital och skulder | 322 | 375 | 432 | 355 | 520 | 436 | 628 | 546 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 120 | 100 | 200 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,4 % | 63,7 % | 28,9 % | 39,8 % | 44 % | 43,5 % | 57 % | 54,9 % |
| Kassalikviditet | 80 % | 136 % | 59 % | 71 % | 88 % | 59 % | 233 % | 222 % |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 30,8 % | −3 % | 6,8 % | 6,2 % | 8,5 % | 48 % | 55,3 % |
| Vinstmarginal | 0 % | 28,6 % | −2,2 % | 6,4 % | 6,2 % | 8,1 % | 48 % | 55,3 % |
| Omsättningstillväxt | −0,9 % | 6,2 % | −2,3 % | 16,3 % | 21,8 % | −13,7 % | 3,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,8 % | 71,2 % | −13,1 % | 23,1 % | 17,1 % | 16,7 % | 63,4 % | 83,3 % |
| Omsättning per anställd | 757 tkr | 764 tkr | 720 tkr | 737 tkr | – | 521 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 50 tkr | 50 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | 170 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | 170 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −170 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 170 tkr | −16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 70 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 223 tkr | 225 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 tkr | 170 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 70 tkr |
| Forslag disposition | 173 tkr | 189 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 173 tkr | 189 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 45 tkr | 60 tkr |
| Goodwill | 88 tkr | 131 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 350 tkr | 350 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 263 tkr | 219 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 44 tkr | 44 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 53 tkr | 61 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 22 tkr | 41 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 123 tkr | 65 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 65 tkr | 65 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 35 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Mühle Sthlm ABHuvudarbetsställe
Högbergsgatan 28, 116 20 Stockholm
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559116-0600
Registreringsdatum
19 juni 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.