Mulier AB
556902-5488Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 467 tkr
Resultat efter fin. poster
937 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Österlånggatan 6, 111 31 Stockholm
Postadress
Österlånggatan 6, 111 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva hälso- och sjukvård, konsulting inom management och IT, handel med och förvaltning av fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 266 tkr | 863 tkr | – |
| 2017 | 1 865 tkr | 1 356 tkr | – |
| 2018 | 2 319 tkr | 1 915 tkr | 3 355 tkr |
| 2019 | 2 039 tkr | 615 tkr | 3 681 tkr |
| 2020 | 1 965 tkr | 1 495 tkr | 4 487 tkr |
| 2021 | 2 031 tkr | 1 476 tkr | 5 387 tkr |
| 2022 | 2 363 tkr | 1 884 tkr | 6 433 tkr |
| 2023 | 2 522 tkr | 2 204 tkr | 7 373 tkr |
| 2024 | 2 931 tkr | 2 302 tkr | 8 969 tkr |
| 2025 | 1 467 tkr | 937 tkr | 9 633 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,7 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 63,8 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −50 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 467 | 2 931 | 2 522 | 2 363 | 2 031 | 1 965 | 2 039 | 2 319 | 1 865 | 1 266 |
| Rörelseintäkter | 1 467 | 2 931 | 2 522 | 2 363 | 2 031 | 1 965 | 2 039 | 2 319 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 500 | 626 | 462 | 472 | 535 | 417 | 1 387 | 318 | – | – |
| Personalkostnader | 28 | 4 | 15 | 8 | 20 | 30 | 14 | 63 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 23 | 23 | 23 | – | – |
| Rörelsekostnader | 528 | 630 | 477 | 479 | 555 | 470 | 1 424 | 403 | – | – |
| Rörelseresultat | 939 | 2 301 | 2 045 | 1 884 | 1 476 | 1 495 | 616 | 1 915 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 158 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | −1 | −2 | −0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | 1 | 160 | 0 | −0 | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 937 | 2 302 | 2 204 | 1 884 | 1 476 | 1 495 | 615 | 1 915 | 1 356 | 863 |
| Bokslutsdispositioner | −82 | −266 | −312 | −334 | −117 | −243 | 24 | −445 | – | – |
| Resultat före skatt | 855 | 2 036 | 1 893 | 1 550 | 1 359 | 1 252 | 639 | 1 470 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 190 | 440 | 409 | 324 | 289 | 276 | 145 | 294 | – | – |
| Årets resultat | 665 | 1 596 | 1 484 | 1 226 | 1 070 | 976 | 494 | 1 176 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 68 | 91 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 | 68 | 91 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 180 | 146 | 231 | 250 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 835 | 1 220 | 1 275 | 1 386 | 1 370 | 1 102 | 880 | 888 | – | – |
| Kassa och bank | 12 031 | 11 929 | 10 158 | 8 401 | 7 026 | 6 186 | 5 145 | 5 010 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 866 | 13 149 | 11 433 | 9 786 | 8 396 | 7 288 | 6 025 | 5 899 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 912 | 13 195 | 11 479 | 9 832 | 8 442 | 7 333 | 6 094 | 5 990 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 919 | 7 323 | 6 203 | 5 157 | 4 267 | 3 461 | 3 136 | 2 130 | – | – |
| Fritt eget kapital | 9 583 | 8 919 | 7 323 | 6 383 | 5 337 | 4 437 | 3 631 | 3 305 | – | – |
| Eget kapital | 9 633 | 8 969 | 7 373 | 6 433 | 5 387 | 4 487 | 3 681 | 3 355 | – | – |
| Obeskattade reserver | 3 103 | 3 021 | 2 755 | 2 443 | 2 109 | 1 993 | 1 750 | 1 773 | – | – |
| Långfristiga skulder | 210 | 363 | 437 | 55 | 126 | 132 | 135 | 316 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 542 | 637 | 552 | 517 | 505 | 447 | 546 | – | – |
| Kortfristiga skulder | −34 | 842 | 914 | 901 | 820 | 722 | 528 | 546 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 912 | 13 195 | 11 479 | 9 832 | 8 442 | 7 333 | 6 094 | 5 990 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 210 | 0 | 0 | 180 | – | – | 170 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,7 % | 86,2 % | 83,3 % | 85,2 % | 83,7 % | 82,8 % | 83,2 % | 79,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | −37 347 % | 1 562 % | 1 251 % | 1 086 % | 1 025 % | 1 010 % | 1 141 % | 1 081 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 64 % | 78,5 % | 81,1 % | 79,7 % | 72,7 % | 76,1 % | 30,2 % | 82,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 63,8 % | 78,5 % | 87,4 % | 79,7 % | 72,7 % | 76,1 % | 30,2 % | 82,6 % | 72,7 % | 68,2 % |
| Omsättningstillväxt | −50 % | 16,2 % | 6,7 % | 16,4 % | 3,4 % | −3,7 % | −12 % | 24,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,9 % | 17,8 % | 20,1 % | 19,1 % | 19,9 % | 21,8 % | 13,4 % | 35 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 665 tkr | 1 596 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 665 tkr | 1 596 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 596 tkr | −1 120 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 596 tkr | 1 120 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −82 tkr | −266 tkr |
| Forslag disposition | 9 583 tkr | 8 919 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 374 tkr | 8 919 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 210 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 46 tkr | 46 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 114 tkr | 114 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 68 tkr | 68 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 835 tkr | 1 040 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | −34 tkr | 300 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 210 tkr | 363 tkr |
| Periodiseringsfonder | 3 103 tkr | 3 021 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Mulier ABHuvudarbetsställe
Österlånggatan 6, 111 31 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556902-5488
Registreringsdatum
3 september 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.221 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.