Mulo Design AB
559202-5612Aktiebolagreg. 2019
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
366 tkr
Resultat efter fin. poster
6 tkr
Soliditet
27 %
Anställda
–
Mulo Design - Moderna Kökslösningar
Mulo Design skapar drömkök med moderna, klassiska och Borgo Antico stilar. Professionell köksinredning med upp till 10 års garanti.
mulodesign.se
Adresser
Besöksadress
Silverviksgatan 2, 213 74 Malmö
Postadress
c/o Mulo Design Ab, Silverviksgatan 2, 213 74 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med kökbyggnationer, snickeri, rennovering av hus, interiörer åt restauranger och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 653 tkr | 40 tkr | 80 tkr |
| 2020 | 351 tkr | −105 tkr | 76 tkr |
| 2021 | 1 352 tkr | 9 tkr | 84 tkr |
| 2022 | 551 tkr | 109 tkr | 190 tkr |
| 2023 | 1 117 tkr | 132 tkr | 295 tkr |
| 2024 | 357 tkr | −112 tkr | 183 tkr |
| 2025 | 366 tkr | 6 tkr | 189 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 26,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 1,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 2,7 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 366 | 357 | 1 117 | 551 | 1 352 | 351 | 653 |
| Förändring av lager | 0 | 240 | 0 | 216 | 70 | 87 | 33 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 366 | 597 | 1 117 | 767 | 1 422 | 438 | 686 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 172 | 111 | 0 |
| Handelsvaror | 249 | 524 | 759 | 500 | 1 049 | 329 | 504 |
| Övriga externa kostnader | 110 | 184 | 225 | 158 | 188 | 100 | 142 |
| Rörelsekostnader | 359 | 708 | 984 | 658 | 1 409 | 539 | 645 |
| Rörelseresultat | 7 | −111 | 133 | 110 | 13 | −102 | 40 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | 5 | 3 | 0 |
| Finansiella poster | −1 | −1 | −1 | −0 | −5 | −3 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 | −112 | 132 | 109 | 9 | −105 | 40 |
| Resultat före skatt | 6 | −112 | 132 | 109 | 9 | −105 | 40 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 27 | 4 | – | 0 | 10 |
| Årets resultat | 6 | −112 | 105 | 106 | 9 | −105 | 30 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 716 | 698 | 458 | 406 | 190 | 120 | 33 |
| Kundfordringar | – | 0 | 30 | – | 0 | 30 | 144 |
| Kortfristiga fordringar | −4 | 9 | 31 | 10 | 14 | 33 | 166 |
| Kassa och bank | 0 | 52 | 174 | 1 | 15 | 9 | 22 |
| Omsättningstillgångar | 712 | 759 | 663 | 416 | 219 | 162 | 221 |
| Summa tillgångar | 712 | 759 | 663 | 416 | 219 | 162 | 221 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 133 | 245 | 140 | 34 | 26 | 130 | – |
| Fritt eget kapital | 139 | 133 | 245 | 140 | 34 | 26 | 30 |
| Eget kapital | 189 | 183 | 295 | 190 | 84 | 76 | 80 |
| Långfristiga skulder | 220 | 220 | 220 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 6 | – | 0 | 8 | 19 | – |
| Skatteskulder | 0 | 27 | 31 | 4 | 0 | 10 | 10 |
| Kortfristiga skulder | 303 | 355 | 148 | 226 | 135 | 86 | 140 |
| Summa eget kapital och skulder | 712 | 759 | 663 | 416 | 219 | 162 | 221 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,6 % | 24,2 % | 44,5 % | 45,7 % | 38,5 % | 46,8 % | 36,4 % |
| Kassalikviditet | −1 % | 17 % | 138 % | 5 % | 22 % | 49 % | 134 % |
| Rörelsemarginal | 2 % | −31,1 % | 11,9 % | 19,9 % | 1 % | −29 % | 6,2 % |
| Vinstmarginal | 1,6 % | −31,4 % | 11,8 % | 19,8 % | 0,7 % | −29,8 % | 6,2 % |
| Omsättningstillväxt | 2,7 % | −68 % | 102,7 % | −59,3 % | 285,2 % | −46,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 % | −60,9 % | 35,6 % | 55,6 % | 10,2 % | −137,9 % | 37,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 6 tkr | −112 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 tkr | −112 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 112 tkr | −105 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −112 tkr | 105 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 189 tkr | 183 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 6 tkr | −112 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 11 tkr | 11 tkr |
| Forslag disposition | 139 tkr | 133 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 139 tkr | 133 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 2 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 716 tkr | 698 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | −4 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 290 tkr | 311 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 220 tkr | 220 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 15 apr. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Mulo Design ABHuvudarbetsställe
Silverviksgatan 2, 213 74 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559202-5612
Registreringsdatum
15 april 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.