Multitech Data i Sverige AB
556651-2231Aktiebolagreg. 2003
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
13 098 tkr
Resultat efter fin. poster
2 105 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Åstadalsvägen 3, 702 81 Örebro
Postadress
Åstadalsvägen 3, 702 81 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel och konsultverksamhet inom data och IT-branscherna samt jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 11 716 tkr | 35 tkr | – |
| 2019 | 11 348 tkr | 546 tkr | – |
| 2020 | 13 710 tkr | 1 428 tkr | 1 924 tkr |
| 2021 | 12 429 tkr | 1 154 tkr | 2 697 tkr |
| 2022 | 10 422 tkr | 789 tkr | 3 257 tkr |
| 2023 | 10 193 tkr | 682 tkr | 2 933 tkr |
| 2024 | 9 796 tkr | 668 tkr | 2 492 tkr |
| 2025 | 13 098 tkr | 2 105 tkr | 3 199 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,2 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 16,1 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 33,7 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 098 | 9 796 | 10 193 | 10 422 | 12 429 | 13 710 | 11 348 | 11 716 |
| Övriga rörelseintäkter | 175 | 208 | 295 | 315 | 567 | 642 | – | – |
| Rörelseintäkter | 13 273 | 10 004 | 10 488 | 10 737 | 12 996 | 14 353 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 368 | 1 546 | −1 349 | −0 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 9 697 | 7 000 | 7 458 | 6 367 | 8 327 | 9 493 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 610 | 1 506 | 1 413 | 1 380 | 1 134 | 1 184 | – | – |
| Personalkostnader | 2 240 | 2 550 | 2 318 | 2 208 | 2 379 | 2 237 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 130 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 178 | 9 379 | 9 840 | 9 957 | 11 842 | 12 916 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 095 | 625 | 648 | 780 | 1 154 | 1 436 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | −8 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 11 | 43 | 34 | 9 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 10 | 42 | 34 | 8 | 1 | −9 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 105 | 668 | 682 | 789 | 1 154 | 1 428 | 546 | 35 |
| Bokslutsdispositioner | −428 | 64 | −60 | −67 | −169 | −139 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 676 | 732 | 621 | 722 | 985 | 1 289 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 369 | 173 | 145 | 162 | 212 | 286 | – | – |
| Årets resultat | 1 307 | 559 | 476 | 560 | 773 | 1 002 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 | – | – |
| Varulager | 1 871 | 1 437 | 1 311 | 1 267 | 1 359 | 1 061 | – | – |
| Kundfordringar | 136 | 275 | 358 | 153 | 351 | 341 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 763 | 677 | 943 | 472 | 637 | 478 | – | – |
| Kassa och bank | 3 660 | 3 006 | 3 565 | 4 160 | 3 624 | 3 416 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 294 | 5 121 | 5 820 | 5 898 | 5 620 | 4 955 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 294 | 5 121 | 5 820 | 5 899 | 5 622 | 4 959 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 772 | 1 813 | 2 337 | 2 577 | 1 804 | 801 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 079 | 2 372 | 2 813 | 3 137 | 2 577 | 1 804 | – | – |
| Eget kapital | 3 199 | 2 492 | 2 933 | 3 257 | 2 697 | 1 924 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 777 | 1 349 | 1 413 | 1 353 | 1 286 | 1 117 | – | – |
| Leverantörsskulder | 601 | 523 | 425 | 659 | 908 | 1 139 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 318 | 1 280 | 1 473 | 1 289 | 1 639 | 1 918 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 294 | 5 121 | 5 820 | 5 899 | 5 622 | 4 959 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 700 | 600 | 1 000 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,2 % | 69,6 % | 69,7 % | 73,4 % | 66,1 % | 56,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 336 % | 288 % | 306 % | 359 % | 260 % | 203 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 16 % | 6,4 % | 6,4 % | 7,5 % | 9,3 % | 10,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 16,1 % | 6,8 % | 6,7 % | 7,6 % | 9,3 % | 10,4 % | 4,8 % | 0,3 % |
| Omsättningstillväxt | 33,7 % | −3,9 % | −2,2 % | −16,2 % | −9,3 % | 20,8 % | −3,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,9 % | 22,4 % | 16,2 % | 17,2 % | 28,7 % | 52,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 620 tkr | 1 959 tkr | 2 039 tkr | 2 084 tkr | 2 486 tkr | 2 742 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 307 tkr | 559 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 307 tkr | 559 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −559 tkr | −476 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 559 tkr | 476 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 600 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 199 tkr | 2 492 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 307 tkr | 559 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 600 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −428 tkr | 64 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 70 tkr | 70 tkr |
| Forslag disposition | 3 079 tkr | 2 372 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 379 tkr | 1 772 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 116 tkr | 178 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 143 tkr | 143 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 871 tkr | 1 437 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 440 tkr | 154 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 401 tkr | 414 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | 598 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 1 180 tkr | 1 349 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 317 tkr | 342 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Multitech Data i Sverige ABHuvudarbetsställe
Åstadalsvägen 3, 702 81 Örebro
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556651-2231
Registreringsdatum
18 november 2003
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.401 – Detaljhandel med datorer, programvara, data- och tv-spel
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.