Mundzic Investment AB
556915-5699Aktiebolagreg. 2012
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
491 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Viktoriagatan 18 A, 411 25 Göteborg
Postadress
Viktoriagatan 18 A, 411 25 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utbildningar/föreläsningar inom entreprenörskap, styrelsearbete och investering
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 802 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 206 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −6 tkr | 82 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −6 tkr | 76 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −6 tkr | 70 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 505 tkr | 575 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 491 tkr | 617 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 77,1 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 | 1 | 3 | 3 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 | 1 | 3 | 3 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −6 | −1 | −3 | −3 | −1 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 500 | 510 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 4 | 3 | 3 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | 497 | 506 | −3 | −3 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 491 | 505 | −6 | −6 | −6 | 206 | 802 |
| Resultat före skatt | 491 | 505 | −6 | −6 | −6 | – | – |
| Årets resultat | 491 | 505 | −6 | −6 | −6 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 236 | 236 | 144 | 144 | 144 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 236 | 236 | 144 | 144 | 144 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 451 | 440 | 28 | 168 | 210 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 41 | 41 | 41 | 41 | 41 | – | – |
| Kassa och bank | 72 | 0 | −0 | 0 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 564 | 481 | 69 | 209 | 251 | – | – |
| Summa tillgångar | 800 | 717 | 213 | 353 | 395 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 75 | 20 | 26 | 32 | 38 | – | – |
| Fritt eget kapital | 567 | 525 | 20 | 26 | 32 | – | – |
| Eget kapital | 617 | 575 | 70 | 76 | 82 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 183 | 142 | 143 | 277 | 313 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 800 | 717 | 213 | 353 | 395 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 450 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,1 % | 80,2 % | 33 % | 21,5 % | 20,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 308 % | 338 % | 48 % | 75 % | 80 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 79,7 % | 87,8 % | −7,8 % | −7,8 % | −7,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 236 tkr | 236 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 491 tkr | 505 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 491 tkr | 505 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 450 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 451 tkr | 440 tkr |
| Forslag disposition | 567 tkr | 525 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 67 tkr | 75 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 500 | 500 |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 236 tkr | 236 tkr |
| Medel disponera | 567 tkr | 525 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 41 tkr | 41 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 161 tkr | 123 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 23 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Mundzic Investment ABHuvudarbetsställe
Viktoriagatan 18 A, 411 25 Göteborg
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556915-5699
Registreringsdatum
17 december 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.