swereg

MURALP Restaurang AB

556549-7723Aktiebolagreg. 1997

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Stockholm, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

77 tkr

−96 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

154 tkr

+241 % mot föregående år

Soliditet

99 %

+16,1 p.e. mot föregående år

Anställda

0

−100 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Rosenlundsgatan 18, 118 53 Stockholm

Postadress

c/o Angelos, Rosenlundsgatan 18, 118 53 Stockholm

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är restaurang- och cafeverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20180 tkr675 tkr–
20193 126 tkr807 tkr–
20205 538 tkr424 tkr787 tkr
20216 196 tkr−45 tkr659 tkr
20227 577 tkr444 tkr810 tkr
20237 865 tkr487 tkr1 195 tkr
20241 995 tkr−109 tkr1 085 tkr
202577 tkr154 tkr1 226 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 99,3 % – branschmedian 42,7 %

Vinstmarginal 200 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt −96,1 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019*2018*
Nettoomsättning771 9957 8657 5776 1965 5383 1260
Övriga rörelseintäkter519271330−241254––
Rörelseintäkter5962 2667 8987 5775 9555 792––
Handelsvaror55452 2692 5102 0241 758––
Övriga externa kostnader3927511 5521 363988887––
Personalkostnader07753 0382 7262 4532 216––
Av- och nedskrivningar33281529529529497––
Rörelsekostnader4302 3527 3887 1295 9945 358––
Rörelseresultat166−85510448−39433––
Ränteintäkter och liknande1−000––––
Räntekostnader och liknande122423469––
Finansiella poster−12−24−23−4−6−9––
Resultat efter finansiella poster154−109487444−45424807675
Bokslutsdispositioner–––0106−106––
Resultat före skatt154−10948744461318––
Skatt på årets resultat130102931468––
Årets resultat141−10938535147250––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019*2018*
Immateriella anläggningstillgångar001504507501 050––
Materiella anläggningstillgångar033164393623688––
Finansiella anläggningstillgångar––––0156––
Anläggningstillgångar0333148431 3731 894––
Varulager–049494938––
Kundfordringar–01191407144––
Kortfristiga fordringar350386520622263236––
Kassa och bank8858871 225345322308––
Omsättningstillgångar1 2351 2731 7951 016634583––
Summa tillgångar1 2351 3062 1091 8592 0072 477––
Aktiekapital450450450450450450––
Bundet eget kapital450450450450450450––
Balanserat resultat6357453605633787––
Fritt eget kapital776635745360209337––
Eget kapital1 2261 0851 195810659787––
Obeskattade reserver––––0106––
Långfristiga skulder0158100100583499––
Leverantörsskulder–0463549327366––
Skatteskulder–051241575––
Kortfristiga skulder9628149497651 084––
Summa eget kapital och skulder1 2351 3062 1091 8592 0072 477––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019*2018*
Medelantal anställda025445––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021202020192018
Soliditet99,3 %83,1 %56,7 %43,6 %32,8 %35,2 %––
Kassalikviditet13 327 %2 041 %214 %102 %77 %50 %––
Rörelsemarginal215,2 %−4,3 %6,5 %5,9 %−0,6 %7,8 %––
Vinstmarginal200 %−5,5 %6,2 %5,9 %−0,7 %7,7 %25,8 %–
Omsättningstillväxt−96,1 %−74,6 %3,8 %22,3 %11,9 %77,2 %––
Avkastning på eget kapital11,5 %−10,1 %32,2 %43,3 %7,1 %31,8 %––
Omsättning per anställd–998 tkr1 573 tkr1 894 tkr1 549 tkr1 108 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (24)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital141 tkr−109 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat141 tkr−109 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning109 tkr−385 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−109 tkr385 tkr
Forandring eget kapital totalt1 226 tkr1 085 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat141 tkr−109 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forslag disposition776 tkr635 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning776 tkr635 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter31 tkr25 tkr
Goodwill00
Goodwill anskaffningsvarden1 500 tkr1 500 tkr
Goodwill avskrivningar1 500 tkr1 500 tkr
Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar–150 tkr
Inventarier verktyg installationer033 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden1 147 tkr1 147 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar1 147 tkr1 114 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar33 tkr131 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror–0
Ovriga fordringar kortfristiga319 tkr361 tkr
Ovriga kortfristiga skulder1 tkr54 tkr
Ovriga langfristiga skulder0158 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar–0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter8 tkr8 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • MURALP Restaurang ABHuvudarbetsställe

    Rosenlundsgatan 18, 118 53 Stockholm

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556549-7723

Registreringsdatum

3 december 1997

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Stockholm, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

450 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler