Murdår AB
556965-2257Aktiebolagreg. 2014
Ingarö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
1 333 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stadigs Backe 1, 134 62 Ingarö
Postadress
c/o Niclas Salomonsson, Stadigs Backe 1, 134 62 Ingarö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier, annan lös egendom och fast egendom, bedriva fastighetsförmedling och konsultverksamhet i anslutning därtill samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 27 tkr | 2 066 tkr | – |
| 2017 | 13 tkr | −37 tkr | – |
| 2018 | 6 tkr | 16 340 tkr | 16 366 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −19 tkr | 10 097 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −20 tkr | 9 577 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 4 524 tkr | 11 601 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 2 659 tkr | 13 260 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 36 518 tkr | 40 778 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 184 179 tkr | 183 913 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 1 333 tkr | 104 702 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 13 | 27 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 112 | 439 | 176 | 162 | 21 | 25 | 28 | 17 | – | – |
| Personalkostnader | 836 | 216 | 76 | 31 | 5 | 5 | 5 | 3 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 210 | 353 | 144 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 116 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 274 | 1 008 | 396 | 193 | 26 | 30 | 33 | 20 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 274 | −1 008 | −396 | −193 | −26 | −30 | −33 | −14 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 181 312 | 36 457 | 2 630 | 4 550 | – | 0 | 16 378 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 607 | 3 124 | 330 | 0 | 0 | 10 | 6 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | – | – | 0 | 27 | – | – |
| Finansiella poster | 2 607 | 185 188 | 36 914 | 2 853 | 4 550 | 10 | 14 | 16 354 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 333 | 184 179 | 36 518 | 2 659 | 4 524 | −20 | −19 | 16 340 | −37 | 2 066 |
| Bokslutsdispositioner | −335 | −519 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 998 | 183 660 | 36 518 | 2 659 | 4 524 | −20 | −19 | 16 340 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 209 | 321 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 789 | 183 339 | 36 518 | 2 659 | 4 524 | −20 | −19 | 16 340 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 361 | 1 269 | 1 546 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 96 074 | 96 961 | 12 065 | 7 778 | 9 156 | 9 156 | 7 190 | 2 934 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 96 435 | 98 230 | 13 611 | 7 778 | 9 156 | 9 156 | 7 190 | 2 934 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 339 | 71 871 | 27 | 319 | 10 | 8 | 8 | 1 | – | – |
| Kassa och bank | 47 352 | 14 805 | 28 308 | 5 279 | 2 940 | 512 | 3 158 | 13 465 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 47 691 | 86 675 | 28 335 | 5 598 | 2 950 | 521 | 3 166 | 13 467 | – | – |
| Summa tillgångar | 144 126 | 184 906 | 41 946 | 13 376 | 12 106 | 9 677 | 10 356 | 16 401 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 103 863 | 524 | 4 210 | 10 551 | 7 027 | 9 547 | 10 066 | −24 | – | – |
| Fritt eget kapital | 104 652 | 183 863 | 40 728 | 13 210 | 11 551 | 9 527 | 10 047 | 16 316 | – | – |
| Eget kapital | 104 702 | 183 913 | 40 778 | 13 260 | 11 601 | 9 577 | 10 097 | 16 366 | – | – |
| Obeskattade reserver | 855 | 519 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 28 | – | – |
| Skatteskulder | 530 | 321 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 38 569 | 473 | 1 168 | 116 | 505 | 100 | 258 | 35 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 144 126 | 184 906 | 41 946 | 13 376 | 12 106 | 9 677 | 10 356 | 16 401 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 0.2 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 80 000 | 204 | 9 000 | 1 000 | – | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,1 % | 99,7 % | 97,2 % | 99,1 % | 95,8 % | 99 % | 97,5 % | 99,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 124 % | 18 310 % | 2 427 % | 4 841 % | 584 % | 521 % | 1 226 % | 39 034 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | −259,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | 297 090,7 % | −287,7 % | 7 780 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | −100 % | −57 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 % | 99,7 % | 89,6 % | 20,1 % | 39 % | −0,2 % | −0,2 % | 99,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 31 024 tkr | 31 911 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 31 024 tkr | 31 911 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 887 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 24 697 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 65 050 tkr | 65 050 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 65 050 tkr | 65 050 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 4 851 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 65 050 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 789 tkr | 183 339 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 789 tkr | 183 339 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −183 339 tkr | −36 518 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 183 339 tkr | 36 518 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 80 000 tkr | 40 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 104 702 tkr | 183 913 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 789 tkr | 183 339 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 80 000 tkr | 40 204 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −335 tkr | −519 tkr |
| Forslag disposition | 104 652 tkr | 183 863 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 104 652 tkr | 103 863 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 0 | 80 000 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 15 tkr | 1 861 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 283 tkr | 1 225 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 540 tkr | 1 710 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 257 tkr | 485 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 170 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 176 tkr | 342 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 404 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 78 tkr | 44 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 123 tkr | 57 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 46 tkr | 12 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 67 tkr | 27 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 34 tkr | 11 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 323 tkr | 70 009 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 38 032 tkr | 152 tkr |
| Periodiseringsfonder | 855 tkr | 519 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 752 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Murdår ABHuvudarbetsställe
Stadigs Backe 1, 134 62 Ingarö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556965-2257
Registreringsdatum
14 mars 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Värmdö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.