Musikhuset Musikskola AB
556859-8824Aktiebolagreg. 2011
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
2 631 tkr
Resultat efter fin. poster
63 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kanalvägen 15 1TRN, 183 38 Täby
Postadress
Kanalvägen 15 1TRN, 183 38 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva musikskoleverksamhet, musikproduktion, musikförlag, uthyrning av musikstudio, handel med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 565 tkr | −321 tkr | – |
| 2020 | 2 325 tkr | 15 tkr | – |
| 2021 | 3 248 tkr | 378 tkr | 390 tkr |
| 2022 | 3 157 tkr | 158 tkr | 471 tkr |
| 2023 | 2 723 tkr | −111 tkr | 273 tkr |
| 2024 | 2 631 tkr | 63 tkr | 321 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,6 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal 2,4 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −3,4 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 631 | 2 723 | 3 157 | 3 248 | 2 325 | 2 565 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 136 | 175 | 130 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 631 | 2 858 | 3 332 | 3 377 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 927 | 836 | 839 | – | – |
| Handelsvaror | 951 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 950 | 1 083 | 1 048 | 1 013 | – | – |
| Personalkostnader | 665 | 940 | 1 284 | 1 138 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 2 | 6 | 6 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 16 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 566 | 2 967 | 3 173 | 2 996 | – | – |
| Rörelseresultat | 65 | −109 | 158 | 382 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 2 | 1 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −2 | −1 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 63 | −111 | 158 | 378 | 15 | −321 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 120 | −47 | −73 | – | – |
| Resultat före skatt | 63 | 9 | 111 | 305 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 15 | 7 | 29 | 47 | – | – |
| Årets resultat | 48 | 2 | 82 | 258 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 18 | 23 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 18 | 23 | – | – |
| Kundfordringar | 22 | 0 | 146 | 74 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 243 | 354 | 258 | 163 | – | – |
| Kassa och bank | 418 | 258 | 499 | 450 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 661 | 612 | 757 | 613 | – | – |
| Summa tillgångar | 661 | 612 | 774 | 637 | 386 | 606 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 223 | 221 | 340 | 81 | – | – |
| Fritt eget kapital | 271 | 223 | 421 | 340 | – | – |
| Eget kapital | 321 | 273 | 471 | 390 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 120 | 73 | – | – |
| Leverantörsskulder | 139 | 56 | 33 | −10 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 339 | 339 | 183 | 174 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 661 | 612 | 774 | 637 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 6 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,6 % | 44,6 % | 73,2 % | 70,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 195 % | 181 % | 414 % | 353 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | −4 % | 5 % | 11,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,4 % | −4,1 % | 5 % | 11,7 % | 0,6 % | −12,5 % |
| Omsättningstillväxt | −3,4 % | −13,8 % | −2,8 % | – | −9,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 15 % | 0,7 % | 17,3 % | 66,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 315 tkr | 1 361 tkr | 1 579 tkr | 541 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 15 tkr | 35 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 48 tkr | 2 tkr |
| Avkastning eget kapital | – | −26,55 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 48 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | −82 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | 82 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 48 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 120 tkr |
| Forskott fran kunder | 4 tkr | 7 tkr |
| Forslag disposition | 271 tkr | 223 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 271 tkr | 223 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 195 tkr | 280 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 39 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 188 tkr | 259 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 767 | 114 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 17 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Musikhuset Musikskola ABHuvudarbetsställe
Kanalvägen 15 1TRN, 183 38 Täby
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556859-8824
Registreringsdatum
21 juli 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.522 – Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.