Mustafa Albayati AB
559344-8060Aktiebolagreg. 2021
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 129 tkr
Resultat efter fin. poster
−16 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Zenitgatan 12, 415 62 Göteborg
Postadress
c/o Mustafa Al-Bayati, Zenitgatan 12, 415 62 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva persontransporter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 264 tkr | 16 tkr | 36 tkr |
| 2023 | 1 125 tkr | 123 tkr | 133 tkr |
| 2024 | 1 097 tkr | 65 tkr | 183 tkr |
| 2025 | 1 129 tkr | −16 tkr | 57 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 16,7 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal −1,4 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 2,9 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 129 | 1 097 | 1 125 | 264 |
| Rörelseintäkter | 1 129 | 1 097 | 1 125 | 264 |
| Råvaror och förnödenheter | 210 | 227 | 245 | 62 |
| Övriga externa kostnader | 296 | 276 | 228 | 82 |
| Personalkostnader | 413 | 397 | 467 | 92 |
| Av- och nedskrivningar | 108 | 106 | 57 | 8 |
| Övriga rörelsekostnader | 98 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 125 | 1 005 | 997 | 245 |
| Rörelseresultat | 4 | 92 | 129 | 19 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 19 | 27 | 5 | 4 |
| Finansiella poster | −19 | −27 | −5 | −4 |
| Resultat efter finansiella poster | −16 | 65 | 123 | 16 |
| Resultat före skatt | −16 | 65 | 123 | 16 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 15 | 26 | 5 |
| Årets resultat | −16 | 50 | 97 | 11 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 245 | 451 | 180 | 237 |
| Anläggningstillgångar | 245 | 451 | 180 | 237 |
| Kundfordringar | 14 | 22 | 5 | 18 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 22 | 5 | 81 |
| Kassa och bank | 55 | 73 | 174 | 49 |
| Omsättningstillgångar | 95 | 95 | 179 | 130 |
| Summa tillgångar | 340 | 546 | 359 | 367 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 48 | 108 | 11 | 0 |
| Fritt eget kapital | 32 | 158 | 108 | 11 |
| Eget kapital | 57 | 183 | 133 | 36 |
| Långfristiga skulder | 245 | 328 | 108 | 233 |
| Skatteskulder | 0 | 12 | 12 | – |
| Kortfristiga skulder | 38 | 36 | 118 | 99 |
| Summa eget kapital och skulder | 340 | 546 | 359 | 367 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 16,7 % | 33,4 % | 37 % | 9,7 % |
| Kassalikviditet | 248 % | 263 % | 152 % | 131 % |
| Rörelsemarginal | 0,3 % | 8,4 % | 11,4 % | 7,4 % |
| Vinstmarginal | −1,4 % | 5,9 % | 11 % | 5,9 % |
| Omsättningstillväxt | 2,9 % | −2,5 % | 325,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −27,9 % | 27,3 % | 73,2 % | 29,7 % |
| Omsättning per anställd | 1 129 tkr | – | 1 125 tkr | 264 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −16 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −16 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −50 tkr | −97 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 50 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 110 tkr | – |
| Forslag disposition | 32 tkr | 158 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 32 tkr | 158 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 245 tkr | 451 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 377 tkr | 622 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 132 tkr | 171 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 245 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 377 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 108 tkr | 106 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 147 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 26 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 38 tkr | 24 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 245 tkr | 328 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 5 nov. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Mustafa Albayati ABHuvudarbetsställe
Zenitgatan 12, 415 62 Göteborg
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559344-8060
Registreringsdatum
5 november 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.