mutuo AB
559362-9941Aktiebolagreg. 2022
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
699 tkr
Resultat efter fin. poster
−485 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dockgatan 53 B, 211 73 Malmö
Postadress
c/o Quintanilla Ab, Dockgatan 53 B, 211 73 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska importera livsmedel
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2022 | 6 tkr | 0 tkr | 25 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −3 tkr | 22 tkr |
| 2024 | 47 tkr | −32 tkr | 25 tkr |
| 2025 | 699 tkr | −485 tkr | 23 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10,5 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal −69,4 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 1 387,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 699 | 47 | 0 | 6 | – |
| Rörelseintäkter | 699 | 47 | −0 | 6 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 1 | 3 | – |
| Handelsvaror | 173 | 26 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 316 | 43 | 2 | 2 | – |
| Personalkostnader | 679 | 10 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 17 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 184 | 80 | 3 | 5 | – |
| Rörelseresultat | −485 | −33 | −3 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −485 | −32 | −3 | 0 | – |
| Bokslutsdispositioner | 60 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −425 | −32 | −3 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 0 | – |
| Årets resultat | −425 | −32 | −3 | 0 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 61 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 61 | – | – | – | – |
| Varulager | 42 | 42 | – | – | – |
| Kundfordringar | 2 | 0 | 6 | 6 | – |
| Kortfristiga fordringar | 83 | 5 | 7 | 6 | – |
| Kassa och bank | 34 | 134 | −10 | −6 | – |
| Omsättningstillgångar | 159 | 181 | −3 | 0 | – |
| Summa tillgångar | 220 | 181 | −3 | 0 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 423 | 32 | 0 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | −2 | 0 | −3 | 0 | – |
| Eget kapital | 23 | 25 | 22 | 25 | – |
| Långfristiga skulder | 115 | 115 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 38 | 36 | −0 | – | – |
| Skatteskulder | 4 | – | 0 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 82 | 41 | 0 | 0 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 220 | 181 | 22 | 25 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,5 % | 14 % | −779 % | 8 289,4 % | – |
| Kassalikviditet | 143 % | 340 % | −7 429 % | 163 % | – |
| Rörelsemarginal | −69,4 % | −70,6 % | – | 2,5 % | – |
| Vinstmarginal | −69,4 % | −68,1 % | – | 0 % | – |
| Omsättningstillväxt | 1 387,2 % | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1 829,4 % | −126 % | −13,7 % | 0,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 350 tkr | 47 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −425 tkr | −32 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 60 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −425 tkr | −32 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 32 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −32 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 423 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 23 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −425 tkr | −32 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 423 tkr | 35 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 60 tkr | – |
| Forslag disposition | −2 tkr | 288 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −2 tkr | 288 |
| Inventarier verktyg installationer | 61 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 78 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 17 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 78 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 17 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 42 tkr | 42 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 40 tkr | 5 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 115 tkr | 115 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 28 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
mutuo ABHuvudarbetsställe
Dockgatan 53 B, 211 73 Malmö
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559362-9941
Registreringsdatum
28 januari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 46.370 – Partihandel med kaffe, te, kakao och kryddor
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.