MW Bar AB
556640-3290Aktiebolagreg. 2003
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 134 tkr
Resultat efter fin. poster
529 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Andra Långgatan 4 C, 413 03 Göteborg
Postadress
Andra Långgatan 4 C, 413 03 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurangrörelse, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 4 823 tkr | 279 tkr | – |
| 2023 | 5 634 tkr | 438 tkr | – |
| 2024 | 5 980 tkr | 413 tkr | 1 047 tkr |
| 2025 | 6 134 tkr | 529 tkr | 1 463 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,5 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 8,6 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 2,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 134 | 5 980 | 5 634 | 4 823 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 22 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 137 | 6 002 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 742 | 1 992 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 230 | 1 139 | – | – |
| Personalkostnader | 2 542 | 2 399 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 92 | 58 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 606 | 5 588 | – | – |
| Rörelseresultat | 530 | 413 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 529 | 413 | 438 | 279 |
| Resultat före skatt | 529 | 413 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 113 | 88 | – | – |
| Årets resultat | 416 | 324 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 388 | 150 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 388 | 150 | – | – |
| Varulager | 94 | 89 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 201 | 179 | – | – |
| Kassa och bank | 1 888 | 1 742 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 183 | 2 009 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 571 | 2 159 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 947 | 623 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 363 | 947 | – | – |
| Eget kapital | 1 463 | 1 047 | – | – |
| Obeskattade reserver | 150 | 150 | – | – |
| Leverantörsskulder | 246 | 294 | – | – |
| Skatteskulder | 29 | 31 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 958 | 962 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 571 | 2 159 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,5 % | 54 % | – | – |
| Kassalikviditet | 218 % | 200 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 6,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,6 % | 6,9 % | 7,8 % | 5,8 % |
| Omsättningstillväxt | 2,6 % | 6,1 % | 16,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 28,4 % | 31 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 227 tkr | 1 196 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 416 tkr | 324 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 416 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −324 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 324 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 463 tkr | 1 047 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 416 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 1 363 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 763 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 87 tkr | 61 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 388 tkr | 150 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 058 tkr | 2 024 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 670 tkr | 1 874 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 296 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 330 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 92 tkr | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 296 tkr | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 94 tkr | 89 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 114 tkr | 117 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 314 tkr | 286 tkr |
| Periodiseringsfonder | 150 tkr | 150 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 370 tkr | 352 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
MW Bar ABHuvudarbetsställe
Andra Långgatan 4 C, 413 03 Göteborg
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556640-3290
Registreringsdatum
15 februari 2003
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.