MW Corporation AB
556535-7752Aktiebolagreg. 1996
Skänninge, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
280 tkr
Resultat efter fin. poster
104 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tegellidsgatan 6, 596 34 Skänninge
Postadress
Tegellidsgatan 6, 596 34 Skänninge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva Bilvårdsservice, fastighetsdrift, förvaltning, byggadministration, teknisk konsultverksamhet, reparationer av byggnader och hushållsartiklar, förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 101 tkr | 51 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −33 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −30 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −1 tkr | 35 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −1 tkr | 34 tkr |
| 2023 | 71 tkr | 68 tkr | 102 tkr |
| 2024 | 3 tkr | 0 tkr | 103 tkr |
| 2025 | 280 tkr | 104 tkr | 207 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,6 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 37,1 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 9 233,3 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 280 | 3 | 71 | 0 | 0 | 0 | 0 | 101 |
| Rörelseintäkter | 280 | 3 | 71 | 0 | 0 | – | – | – |
| Handelsvaror | 22 | 1 | 2 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 92 | 2 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Personalkostnader | 60 | – | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 175 | 3 | 3 | 1 | 1 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 104 | 0 | 68 | −1 | −1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | −0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 104 | 0 | 68 | −1 | −1 | −30 | −33 | 51 |
| Resultat före skatt | 104 | 0 | 68 | −1 | −1 | – | – | – |
| Årets resultat | 104 | 0 | 68 | −1 | −1 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 50 | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 50 | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Kundfordringar | 23 | 4 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 95 | 59 | 58 | 3 | 3 | – | – | – |
| Kassa och bank | 73 | 45 | 47 | 31 | 32 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 168 | 103 | 106 | 34 | 35 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 218 | 103 | 106 | 34 | 35 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 3 | 2 | −66 | −62 | −64 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 107 | 3 | 2 | −66 | −65 | – | – | – |
| Eget kapital | 207 | 103 | 102 | 34 | 35 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 12 | 1 | 4 | – | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 218 | 103 | 106 | 34 | 35 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,6 % | 99,3 % | 96,6 % | 99,9 % | 99,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 1 417 % | 14 289 % | 2 936 % | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 37,3 % | 9,9 % | 96,2 % | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 37,1 % | 0 % | 95,8 % | – | – | – | – | 50,5 % |
| Omsättningstillväxt | 9 233,3 % | −95,8 % | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 50,3 % | 0,3 % | 66,8 % | −3,5 % | −3,6 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 104 tkr | 284 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 104 tkr | 284 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −284 | −68 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 284 | 68 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 207 tkr | 103 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 104 tkr | 284 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 107 tkr | 3 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 107 tkr | 3 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 55 tkr | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 50 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 52 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 52 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 tkr | 723 |
| Ovriga langfristiga skulder | 25 | 25 |
| Stallda sakerheter | 100 tkr | 100 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 100 tkr | 100 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
MW Corporation ABHuvudarbetsställe
Tegellidsgatan 6, 596 34 Skänninge
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556535-7752
Registreringsdatum
11 november 1996
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mjölby, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.610 – Stödverksamhet avseende växtodling
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.