MW Saltängen AB
559295-6790Aktiebolagreg. 2021
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
7 025 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Saltängsgatan 11 1202, 602 22 Norrköping
Postadress
c/o Marita Jonsson Wallin, Saltängsgatan 11 1202, 602 22 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Förvaltning av värdepapper
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 0 tkr | 1 000 tkr | 1 025 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 991 tkr | 2 016 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 32 466 tkr | 34 083 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −56 tkr | 34 010 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 7 025 tkr | 40 611 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,9 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 167 | 151 | 14 | 9 | – | – |
| Rörelsekostnader | 167 | 151 | 14 | 9 | – | – |
| Rörelseresultat | −167 | −151 | −14 | −9 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 95 | 57 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 7 192 | 95 | 32 480 | 1 000 | 1 000 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 7 025 | −56 | 32 466 | 991 | 1 000 | – |
| Resultat före skatt | 7 025 | −56 | 32 466 | 991 | 1 000 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 16 | 7 | – | – | – |
| Årets resultat | 7 025 | −73 | 32 459 | 991 | 1 000 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 900 | 33 374 | 31 374 | 142 | 142 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 900 | 33 374 | 31 374 | 142 | 142 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 15 500 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 22 244 | 651 | 3 250 | 2 016 | 1 025 | – |
| Omsättningstillgångar | 37 745 | 652 | 3 250 | 2 016 | 1 025 | – |
| Summa tillgångar | 40 645 | 34 027 | 34 624 | 2 158 | 1 167 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 33 561 | 34 058 | 1 599 | 1 000 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 40 586 | 33 985 | 34 058 | 1 991 | 1 000 | – |
| Eget kapital | 40 611 | 34 010 | 34 083 | 2 016 | 1 025 | – |
| Skatteskulder | 16 | 16 | 7 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 33 | 16 | 541 | 142 | 142 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 40 645 | 34 027 | 34 624 | 2 158 | 1 167 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 40 586 | 424 | – | 392 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 % | 100 % | 98,4 % | 93,4 % | 87,8 % | – |
| Kassalikviditet | 113 218 % | 3 962 % | 601 % | 1 419 % | 722 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,3 % | −0,2 % | 95,2 % | 49,2 % | 97,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 142 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 142 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 142 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 900 tkr | 33 232 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 900 tkr | 33 232 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 0 | 2 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 30 332 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 7 025 tkr | −73 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 7 025 tkr | −73 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 73 tkr | −32 459 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −73 tkr | 32 459 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 424 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 40 611 tkr | 34 010 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 7 025 tkr | −73 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 424 tkr | – |
| Forslag disposition | 40 586 tkr | 33 985 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 395 | 33 561 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 870 | 860 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 15 500 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 7 187 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 17 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 11 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
MW Saltängen ABHuvudarbetsställe
Saltängsgatan 11 1202, 602 22 Norrköping
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559295-6790
Registreringsdatum
11 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.