My Defence Juristbyrå AB
556749-7192Aktiebolagreg. 2008
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
321 tkr
Resultat efter fin. poster
68 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kungsholms Kyrkoplan 4 Bv, 112 24 Stockholm
Postadress
Kungsholms Kyrkoplan 4 Bv, 112 24 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets skall bedriva allmän praktiserande juristbyrå verksamhet med persontransporter och konsultverksamhet inom IT-branschen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 399 tkr | 16 tkr | – |
| 2017 | 517 tkr | 6 tkr | – |
| 2018 | 429 tkr | −112 tkr | 44 tkr |
| 2019 | 583 tkr | 89 tkr | 133 tkr |
| 2020 | 548 tkr | −97 tkr | 36 tkr |
| 2021 | 645 tkr | −48 tkr | −12 tkr |
| 2022 | 703 tkr | 105 tkr | 93 tkr |
| 2023 | 663 tkr | −89 tkr | 26 tkr |
| 2024 | 475 tkr | −8 tkr | 18 tkr |
| 2025 | 321 tkr | 68 tkr | 73 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,9 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 21,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −32,5 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 321 | 475 | 663 | 703 | 645 | 548 | 583 | 429 | 517 | 399 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 6 | 0 | 5 | 16 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 321 | 482 | 663 | 708 | 661 | 548 | 583 | 429 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 46 | 50 | 34 | 31 | 49 | 118 | 84 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 230 | 236 | 248 | 290 | 252 | 199 | 210 | 275 | – | – |
| Personalkostnader | 3 | 150 | 391 | 233 | 383 | 362 | 153 | 109 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 43 | 43 | 43 | 43 | 32 | 12 | 73 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 246 | 475 | 731 | 599 | 709 | 642 | 493 | 541 | – | – |
| Rörelseresultat | 75 | 7 | −68 | 109 | −47 | −95 | 90 | −112 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 15 | 22 | 4 | 1 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −7 | −15 | −22 | −4 | −1 | −2 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 68 | −8 | −89 | 105 | −48 | −97 | 89 | −112 | 6 | 16 |
| Resultat före skatt | 68 | −8 | −89 | 105 | −48 | −97 | 89 | −112 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 13 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 56 | −8 | −89 | 105 | −48 | −97 | 89 | −112 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 11 | 53 | 96 | 139 | 181 | 0 | 12 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 27 | 37 | 80 | 123 | 165 | 208 | 27 | 39 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | – | – | 0 | 3 | 9 | 27 | 27 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 63 | 5 | −4 | −6 | 9 | 51 | 41 | – | – |
| Kassa och bank | 108 | −25 | 28 | 147 | 42 | 88 | 101 | 20 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 110 | 37 | 33 | 142 | 36 | 96 | 153 | 61 | – | – |
| Summa tillgångar | 136 | 74 | 112 | 265 | 201 | 304 | 179 | 100 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 72 | 72 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −32 | −46 | 43 | −62 | −14 | 83 | −6 | 106 | – | – |
| Fritt eget kapital | 23 | −54 | −46 | 43 | −62 | −14 | 83 | −6 | – | – |
| Eget kapital | 73 | 18 | 26 | 93 | −12 | 36 | 133 | 44 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 21 | 72 | 117 | 173 | 226 | 0 | 4 | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 | 15 | 0 | 1 | −5 | 5 | 25 | 22 | – | – |
| Skatteskulder | 8 | – | – | – | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 63 | 35 | 15 | 55 | 40 | 42 | 46 | 51 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 136 | 74 | 112 | 265 | 201 | 304 | 179 | 100 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 20 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,9 % | 24,1 % | 22,9 % | 35,1 % | −6 % | 11,9 % | 74,3 % | 44,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 175 % | 106 % | 222 % | 258 % | 90 % | 230 % | 332 % | 119 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 23,5 % | 1,5 % | −10,2 % | 15,5 % | −7,3 % | −17,3 % | 15,4 % | −26 % | – | – |
| Vinstmarginal | 21,3 % | −1,6 % | −13,5 % | 15 % | −7,5 % | −17,7 % | 15,3 % | −26,1 % | 1,3 % | 4,1 % |
| Omsättningstillväxt | −32,5 % | −28,3 % | −5,7 % | 9 % | 17,8 % | −6,1 % | 35,9 % | −16,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 75,6 % | −43,3 % | −347,3 % | 113 % | 400 % | −267,2 % | 67 % | −254,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 475 tkr | 663 tkr | 703 tkr | 645 tkr | 548 tkr | 583 tkr | 429 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 27 tkr | 27 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 27 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 56 tkr | −8 tkr |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 56 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | −89 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 18 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 56 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 0 | 15 tkr |
| Forslag disposition | 23 tkr | −54 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 tkr | −54 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 213 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 160 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | – | 43 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 47 tkr | 5 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 21 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
My Defence Juristbyrå ABHuvudarbetsställe
Kungsholms Kyrkoplan 4 Bv, 112 24 Stockholm
Juridik
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556749-7192
Registreringsdatum
17 januari 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Juridik
- SNI 69.102 – Juridiska byråers verksamhet m.m.
- SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
- SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara
Övriga registrerade namn
1 st
- Alvik Konsult & Transport – särskilt företagsnamn, registrerat 24 april 2013. För den del av verksamheten som avser att utföra person- transporter inom åkeribranschen och konsultverksamhet inom IT-branschen.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.