My Next Move AB
559025-4214Aktiebolagreg. 2015
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
1 231 tkr
Resultat efter fin. poster
−141 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stora Nygatan 59, 211 37 Malmö
Postadress
c/o Västerbo Social Omsorg Ab, Stora Nygatan 59, 211 37 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva psykosocialt behandlingsarbete med inriktning på ungdomar. Behandlingsarbetet kan ske genom öppenvård eller hem för vård eller boende (HVB).
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 603 tkr | 509 tkr | – |
| 2018 | 668 tkr | 278 tkr | 394 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −82 tkr | 212 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −62 tkr | 149 tkr |
| 2021 | 1 704 tkr | 137 tkr | 280 tkr |
| 2022 | 2 623 tkr | 982 tkr | 846 tkr |
| 2023 | 1 231 tkr | −141 tkr | 45 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 8,2 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −11,5 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −53,1 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 231 | 2 623 | 1 704 | 0 | 0 | 668 | 603 |
| Övriga rörelseintäkter | 69 | 36 | 32 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 300 | 2 659 | 1 736 | 0 | 0 | 668 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 4 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 420 | 1 462 | 763 | 60 | 57 | 132 | – |
| Personalkostnader | 0 | 185 | 825 | 1 | 22 | 256 | – |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 28 | 6 | 2 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 440 | 1 675 | 1 598 | 63 | 79 | 389 | – |
| Rörelseresultat | −141 | 984 | 138 | −63 | −79 | 279 | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | – |
| Finansiella poster | −0 | −2 | −1 | 0 | −3 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −141 | 982 | 137 | −62 | −82 | 278 | 509 |
| Resultat före skatt | −141 | 982 | 137 | −62 | −82 | 278 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 215 | 6 | – | 0 | 75 | – |
| Årets resultat | −141 | 767 | 130 | −62 | −82 | 203 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 83 | 104 | 22 | 28 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 83 | 104 | 22 | 28 | – | – | – |
| Kundfordringar | 130 | 0 | 329 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 253 | 10 | 439 | 240 | 287 | 405 | – |
| Kassa och bank | 213 | 1 046 | 52 | 115 | 59 | 281 | – |
| Omsättningstillgångar | 466 | 1 055 | 490 | 355 | 346 | 686 | – |
| Summa tillgångar | 550 | 1 159 | 512 | 383 | 346 | 686 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 136 | 30 | 99 | 162 | 244 | 141 | – |
| Fritt eget kapital | −5 | 796 | 230 | 99 | 162 | 344 | – |
| Eget kapital | 45 | 846 | 280 | 149 | 212 | 394 | – |
| Leverantörsskulder | 59 | 38 | 3 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 209 | 222 | 6 | 0 | 75 | 185 | – |
| Kortfristiga skulder | 504 | 313 | 233 | 234 | 135 | 292 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 550 | 1 159 | 512 | 383 | 346 | 686 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 360 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8,2 % | 73 % | 54,6 % | 39 % | 61,1 % | 57,4 % | – |
| Kassalikviditet | 92 % | 337 % | 211 % | 152 % | 257 % | 235 % | – |
| Rörelsemarginal | −11,4 % | 37,5 % | 8,1 % | – | −7 943 000 % | 41,8 % | – |
| Vinstmarginal | −11,5 % | 37,4 % | 8 % | – | −8 200 000 % | 41,6 % | 84,4 % |
| Omsättningstillväxt | −53,1 % | 53,9 % | – | −100 % | −100 % | 10,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −310,8 % | 90,6 % | 46,7 % | −41,8 % | −38,8 % | 51,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 852 tkr | – | – | 668 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −141 tkr | 767 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −141 tkr | 767 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −767 tkr | −130 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 767 tkr | 130 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 760 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 45 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −141 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 760 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 100 tkr | – |
| Forslag disposition | −5 tkr | 796 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −5 tkr | 436 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 83 tkr | 104 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 140 tkr | 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 57 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 110 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 21 tkr | 28 tkr |
| Medel disponera | – | 796 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 23 tkr | 459 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 229 tkr | 45 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
My Next Move ABHuvudarbetsställe
Stora Nygatan 59, 211 37 Malmö
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559025-4214
Registreringsdatum
4 september 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.999 – Annan övrig hälso- och sjukvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.