Myloo AB
556955-7613Aktiebolagreg. 2013
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 563 tkr
Resultat efter fin. poster
688 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Polygonvägen 5, 187 66 Täby
Postadress
Polygonvägen 5, 187 66 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva datakonsultverksamhet samt förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 720 tkr | 186 tkr | – |
| 2019 | 768 tkr | 231 tkr | – |
| 2020 | 881 tkr | 63 tkr | 322 tkr |
| 2021 | 1 165 tkr | 321 tkr | 412 tkr |
| 2022 | 946 tkr | 288 tkr | 484 tkr |
| 2023 | 1 139 tkr | 512 tkr | 487 tkr |
| 2024 | 1 182 tkr | 372 tkr | 406 tkr |
| 2025 | 1 563 tkr | 688 tkr | 637 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,3 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 44 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 32,2 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 563 | 1 182 | 1 139 | 946 | 1 165 | 881 | 768 | 720 |
| Övriga rörelseintäkter | 158 | 80 | 74 | 28 | −44 | 29 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 721 | 1 262 | 1 213 | 974 | 1 121 | 910 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 1 | 0 | 2 | 293 | 10 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 248 | 181 | 250 | 128 | 178 | 80 | – | – |
| Personalkostnader | 771 | 754 | 441 | 567 | 356 | 756 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 029 | 946 | 702 | 707 | 837 | 846 | – | – |
| Rörelseresultat | 691 | 316 | 511 | 267 | 284 | 63 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −1 | 57 | 1 | 20 | 37 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | 56 | 1 | 20 | 37 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 688 | 372 | 512 | 288 | 321 | 63 | 231 | 186 |
| Bokslutsdispositioner | −139 | −95 | −129 | −70 | −80 | 40 | – | – |
| Resultat före skatt | 549 | 277 | 383 | 218 | 241 | 103 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 117 | 59 | 80 | 45 | 52 | 22 | – | – |
| Årets resultat | 431 | 218 | 303 | 173 | 189 | 81 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 10 | 20 | 31 | 41 | 52 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 | 430 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 30 | 440 | 20 | 31 | 41 | 52 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 6 | 92 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 051 | 42 | 208 | 231 | 223 | 138 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 382 | 501 | 235 | 235 | 193 | – | – |
| Kassa och bank | 380 | 92 | 217 | 218 | 147 | 95 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 431 | 516 | 927 | 684 | 605 | 427 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 461 | 956 | 947 | 714 | 647 | 479 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 156 | 537 | 362 | 362 | 272 | 191 | – | – |
| Fritt eget kapital | 587 | 356 | 437 | 434 | 362 | 272 | – | – |
| Eget kapital | 637 | 406 | 487 | 484 | 412 | 322 | – | – |
| Obeskattade reserver | 564 | 424 | 329 | 200 | 130 | 50 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | −0 | 1 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 92 | 85 | 131 | 9 | 55 | 70 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 260 | 126 | 131 | 30 | 105 | 107 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 461 | 956 | 947 | 714 | 647 | 479 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 300 | 300 | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,3 % | 77,6 % | 79 % | 90 % | 79,6 % | 75,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 550 % | 409 % | 708 % | 2 269 % | 577 % | 401 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 44,2 % | 26,8 % | 44,9 % | 28,2 % | 24,3 % | 7,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 44 % | 31,5 % | 45 % | 30,4 % | 27,6 % | 7,1 % | 30,1 % | 25,8 % |
| Omsättningstillväxt | 32,2 % | 3,8 % | 20,4 % | −18,8 % | 32,2 % | 14,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 67,7 % | 53,8 % | 62,2 % | 35,7 % | 46 % | 25,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 563 tkr | 1 182 tkr | 1 139 tkr | 946 tkr | 1 165 tkr | 881 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 30 tkr | 430 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 430 tkr | 430 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 430 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 431 tkr | 218 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 431 tkr | 218 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −218 tkr | −476 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 218 tkr | 476 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 637 tkr | 806 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 431 tkr | 218 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −139 tkr | −95 tkr |
| Forslag disposition | 587 tkr | 356 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 387 tkr | 156 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 52 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 52 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 10 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 051 tkr | 42 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 382 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 82 tkr | 29 tkr |
| Periodiseringsfonder | 564 tkr | 424 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 86 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Myloo ABHuvudarbetsställe
Polygonvägen 5, 187 66 Täby
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556955-7613
Registreringsdatum
19 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.