swereg

Myrstens Grafik AB

556956-6408Aktiebolagreg. 2013

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Strömsbruk, Gävleborgs län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

487 tkr

−38 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

143 tkr

−62 % mot föregående år

Soliditet

92 %

+2,8 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Industrivägen 3, 824 95 Strömsbruk

Postadress

Industrivägen 3, 824 95 Strömsbruk

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva dekal- och skylttillverkning, tillhandahålla foto-, webb- och reklamtjänster. Försäljning av presentartiklar och profilkläder. Bedriva verkstadstjänster såsom svarvning, fräsning och reparationer av verkstadsmaskiner, fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020758 tkr303 tkr488 tkr
2021617 tkr292 tkr536 tkr
2022629 tkr222 tkr525 tkr
2023621 tkr194 tkr475 tkr
2024788 tkr379 tkr572 tkr
2025487 tkr143 tkr478 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 92,2 % – branschmedian 57,5 %

Vinstmarginal 29,5 % – branschmedian 3,4 %

Omsättningstillväxt −38,2 % – branschmedian −0,3 %

Median för 914 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning487788621629617758
Övriga rörelseintäkter––––0245
Rörelseintäkter4877886216296171 003
Råvaror och förnödenheter293328334303246241
Handelsvaror−447−76−113
Övriga externa kostnader8465989595269
Personalkostnader–––0−16177
Av- och nedskrivningar101042––
Rörelsekostnader344410428406325701
Rörelseresultat143378193222292303
Ränteintäkter och liknande0110––
Räntekostnader och liknande000000
Finansiella poster0110−0−0
Resultat efter finansiella poster143379194222292303
Bokslutsdispositioner3−0−11–––
Resultat före skatt146379183222292303
Skatt på årets resultat307837466165
Årets resultat116301145177231238

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar2434449––
Anläggningstillgångar2434449––
Varulager1147077707675
Kundfordringar8627715313866113
Kortfristiga fordringar162307216203115136
Kassa och bank226238207305381416
Omsättningstillgångar501615499578573627
Summa tillgångar526649544587573627
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat312221280298254200
Fritt eget kapital428522425475486438
Eget kapital478572475525536488
Obeskattade reserver81111–––
Leverantörsskulder50391236
Kortfristiga skulder3967586237139
Summa eget kapital och skulder526649544587573627

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda222222
Föreslagen utdelning (tkr)269210204195188–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet92,2 %89,4 %89 %89,5 %93,6 %77,9 %
Kassalikviditet985 %815 %732 %821 %1 351 %398 %
Rörelsemarginal29,4 %48 %31,1 %35,4 %47,3 %39,9 %
Vinstmarginal29,5 %48,1 %31,2 %35,4 %47,3 %39,9 %
Omsättningstillväxt−38,2 %26,9 %−1,3 %1,9 %−18,6 %–
Avkastning på eget kapital24,3 %52,7 %30,6 %33,6 %43,2 %48,7 %
Omsättning per anställd243 tkr394 tkr310 tkr314 tkr309 tkr379 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar8 tkr11 tkr
Arets resultat eget kapital116 tkr301 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat116 tkr301 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−301 tkr−145 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning301 tkr145 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning210 tkr204 tkr
Forandring overavskrivningar−3 tkr−28
Forskott fran kunder–0
Forslag disposition428 tkr522 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning160 tkr312 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning269 tkr210 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter14 tkr13 tkr
Inventarier verktyg installationer24 tkr34 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden124 tkr124 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar100 tkr90 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar10 tkr10 tkr
Lager ravaror fornodenheter114 tkr70 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga62 tkr16 tkr
Ovriga kortfristiga skulder17 tkr57 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter17 tkr10 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Myrstens Grafik ABHuvudarbetsställe

    Industrivägen 3, 824 95 Strömsbruk

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556956-6408

Registreringsdatum

27 december 2013

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Nordanstig, Gävleborgs län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 18.122 – Tryckning av böcker och övriga trycksaker
  • SNI 25.530 – Metallegoarbeten
  • SNI 33.120 – Reparation och underhåll av maskiner

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler