N. Andréasson AB
556701-1480Aktiebolagreg. 2006
Smålandsstenar, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
702 tkr
Resultat efter fin. poster
−244 tkr
Soliditet
7 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Centrumplan 5, 333 31 Smålandsstenar
Postadress
Centrumplan 5, 333 31 Smålandsstenar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillverka och försälja träpellets samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 569 tkr | 79 tkr | – |
| 2020 | 1 404 tkr | 12 tkr | – |
| 2021 | 966 tkr | 138 tkr | – |
| 2022 | 703 tkr | −15 tkr | 360 tkr |
| 2023 | 809 tkr | −113 tkr | 353 tkr |
| 2024 | 789 tkr | −141 tkr | 229 tkr |
| 2025 | 702 tkr | −244 tkr | 230 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 6,8 % – branschmedian 53,7 %
Vinstmarginal −34,8 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −11 % – branschmedian −0 %
Median för 1290 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 702 | 789 | 809 | 703 | 966 | 1 404 | 1 569 |
| Förändring av lager | −232 | −263 | −56 | 952 | – | – | – |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 93 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 84 | 332 | 254 | 128 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 647 | 857 | 1 007 | 1 784 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 10 | 162 | 168 | 785 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 618 | 622 | 718 | 738 | – | – | – |
| Personalkostnader | 67 | 39 | 59 | 105 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 194 | 160 | 159 | 158 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 889 | 982 | 1 104 | 1 785 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −242 | −125 | −97 | −1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 16 | 16 | 14 | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −16 | −16 | −14 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −244 | −141 | −113 | −15 | 138 | 12 | 79 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 90 | 16 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −244 | −141 | −23 | 1 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | −49 | −17 | −16 | 0 | – | – | – |
| Årets resultat | −195 | −124 | −8 | 0 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 055 | 1 433 | 1 152 | 1 121 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 137 | 1 466 | 1 167 | 1 121 | – | – | – |
| Varulager | 565 | 785 | 1 140 | 1 364 | – | – | – |
| Kundfordringar | 290 | 273 | 26 | 452 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 373 | 320 | 99 | 548 | – | – | – |
| Kassa och bank | 306 | 0 | 60 | 142 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 244 | 1 105 | 1 300 | 2 054 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 3 381 | 2 570 | 2 467 | 3 175 | 1 250 | 1 228 | 1 442 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 325 | 253 | 260 | 260 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 130 | 129 | 253 | 260 | – | – | – |
| Eget kapital | 230 | 229 | 353 | 360 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 90 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 005 | 1 250 | 1 250 | 1 100 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 27 | 30 | 25 | 37 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 146 | 1 091 | 864 | 1 625 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 381 | 2 570 | 2 467 | 3 175 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 6,8 % | 8,9 % | 14,3 % | 13,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 466 % | 29 % | 18 % | 42 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −34,5 % | −15,8 % | −12 % | −0,2 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −34,8 % | −17,9 % | −14 % | −2,1 % | 14,3 % | 0,9 % | 5 % |
| Omsättningstillväxt | −11 % | −2,5 % | 15,1 % | −27,2 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −84,8 % | −54 % | −2,2 % | 0,1 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 702 tkr | 789 tkr | 809 tkr | 703 tkr | – | – | 1 569 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (43)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −195 tkr | −124 tkr |
| Avstamning effktiv skatt beraknad skattesats | 0,206 | 0,206 |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | −50 tkr | −29 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | −970 | −957 |
| Byggnader mark | 325 tkr | 346 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 524 tkr | 524 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 199 tkr | 178 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 63 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 21 tkr | 19 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 0 | 219 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −195 tkr | −124 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 124 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −124 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 196 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −195 tkr | −124 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 196 tkr | – |
| Forandring uppskjuten skattefodran underskottsavdrag | 49 tkr | 17 tkr |
| Forslag disposition | 130 tkr | 129 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 130 tkr | 129 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 81 tkr | 44 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 499 tkr | 731 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 66 tkr | 53 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 954 tkr | 1 087 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 4 683 tkr | 4 694 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 3 728 tkr | 3 607 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 52 tkr | 218 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 41 tkr | 377 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 20 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 173 tkr | 141 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 52 tkr | 218 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 32 tkr | 794 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 40 | 141 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 775 tkr | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 775 tkr | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 775 tkr | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −20 tkr |
| Redovisad effektiv skatt | 0,202 | 0,123 |
| Redovisad effektiv skatt belopp | −49 tkr | −17 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 86 tkr | 47 tkr |
| Uppskjuten skattefordran | 82 tkr | 33 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
N. Andréasson ABHuvudarbetsställe
Centrumplan 5, 333 31 Smålandsstenar
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556701-1480
Registreringsdatum
31 mars 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gislaved, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 16.260 – Tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.