N. Hugo Nilsson Guld & Juvel Aktiebolag
556118-3756Aktiebolagreg. 1968
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 244 tkr
Resultat efter fin. poster
1 346 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Malmö
Postadress
Box 4123, 203 12 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel inom juvelerarebranschen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 9 712 tkr | 768 tkr | 6 355 tkr |
| 2024 | 8 852 tkr | 138 tkr | 6 012 tkr |
| 2025 | 10 244 tkr | 1 346 tkr | 6 827 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,1 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 13,1 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 15,7 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 244 | 8 852 | 9 712 |
| Övriga rörelseintäkter | 32 | 92 | 45 |
| Rörelseintäkter | 10 276 | 8 944 | 9 757 |
| Handelsvaror | 4 909 | 4 457 | 5 101 |
| Övriga externa kostnader | 1 509 | 1 674 | 1 403 |
| Personalkostnader | 2 508 | 2 559 | 2 337 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 43 | 93 |
| Rörelsekostnader | 8 932 | 8 733 | 8 933 |
| Rörelseresultat | 1 344 | 211 | 824 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 73 | 55 |
| Finansiella poster | 2 | −73 | −55 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 346 | 138 | 768 |
| Bokslutsdispositioner | −311 | 74 | −66 |
| Resultat före skatt | 1 035 | 212 | 703 |
| Skatt på årets resultat | 220 | 55 | 153 |
| Årets resultat | 815 | 157 | 550 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 26 | 33 | 76 |
| Anläggningstillgångar | 26 | 33 | 76 |
| Varulager | 9 486 | 8 612 | 7 991 |
| Kortfristiga fordringar | 191 | 313 | 461 |
| Kassa och bank | 1 493 | 858 | 1 315 |
| Omsättningstillgångar | 11 170 | 9 784 | 9 767 |
| Summa tillgångar | 11 196 | 9 817 | 9 843 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 |
| Balanserat resultat | 5 892 | 5 735 | 5 685 |
| Fritt eget kapital | 6 707 | 5 892 | 6 235 |
| Eget kapital | 6 827 | 6 012 | 6 355 |
| Obeskattade reserver | 1 142 | 831 | 905 |
| Långfristiga skulder | 1 251 | 1 251 | 1 014 |
| Leverantörsskulder | 1 205 | 791 | 574 |
| Skatteskulder | 45 | 0 | 58 |
| Kortfristiga skulder | 1 977 | 1 723 | 1 569 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 196 | 9 817 | 9 843 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 5 | 5 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,1 % | 68 % | 71,9 % |
| Kassalikviditet | 85 % | 68 % | 113 % |
| Rörelsemarginal | 13,1 % | 2,4 % | 8,5 % |
| Vinstmarginal | 13,1 % | 1,6 % | 7,9 % |
| Omsättningstillväxt | 15,7 % | −8,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,9 % | 2,6 % | 8,7 % |
| Omsättning per anställd | 2 561 tkr | 1 770 tkr | 1 942 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 23 tkr | 28 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 815 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 815 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −157 tkr | −550 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 157 tkr | 550 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 827 tkr | 6 012 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 815 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 500 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 5 tkr | 32 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −316 tkr | 42 tkr |
| Forskott fran kunder | 121 tkr | 107 tkr |
| Forslag disposition | 6 707 tkr | 5 892 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 707 tkr | 5 892 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 172 tkr | 164 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 26 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 021 tkr | 1 021 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 995 tkr | 989 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 43 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 9 109 tkr | 8 359 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 377 tkr | 253 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 251 tkr | 1 251 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 149 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 282 tkr | 278 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 251 tkr | 1 251 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 119 tkr | 803 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 100 tkr | 200 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 200 tkr | 4 200 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 4 200 tkr | 4 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 224 tkr | 346 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
N. Hugo Nilsson Guld & Juvel AktiebolagHuvudarbetsställe
Malmö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556118-3756
Registreringsdatum
17 juli 1968
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.771 – Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.