N & R Estetik AB
559089-3680Aktiebolagreg. 2016
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 181 tkr
Resultat efter fin. poster
−15 tkr
Soliditet
47 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Snickaregatan 9, 582 26 Linköping
Postadress
Snickaregatan 9, 582 26 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva estetisk verksamhet inom skönhet, medicinsk injektionsbehandling och hudvård samt akademisk utbildningsverksamhet, inklusive kurser och kompetensutveckling inom estetiska behandlingar, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 882 tkr | 659 tkr | – |
| 2019 | 713 tkr | 293 tkr | – |
| 2020 | 290 tkr | −34 tkr | 662 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −52 tkr | 110 tkr |
| 2022 | 1 731 tkr | 176 tkr | 238 tkr |
| 2023 | 1 833 tkr | 58 tkr | 259 tkr |
| 2024 | 2 450 tkr | 392 tkr | 423 tkr |
| 2025 | 2 181 tkr | −15 tkr | 275 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 47,2 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal −0,7 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −11 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 181 | 2 450 | 1 833 | 1 731 | 0 | 290 | 713 | 882 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 302 | 313 | 310 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 181 | 2 752 | 2 146 | 2 041 | 0 | 290 | – | – |
| Handelsvaror | 682 | 597 | 640 | 497 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 636 | 781 | 756 | 710 | 111 | 266 | – | – |
| Personalkostnader | 716 | 896 | 687 | 565 | 9 | 58 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 147 | 83 | 2 | 88 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 182 | 2 357 | 2 086 | 1 861 | 120 | 324 | – | – |
| Rörelseresultat | −0 | 394 | 60 | 180 | −120 | −34 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | – | 0 | 68 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 15 | 3 | 2 | 4 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −15 | −2 | −2 | −4 | 68 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −15 | 392 | 58 | 176 | −52 | −34 | 293 | 659 |
| Bokslutsdispositioner | 18 | −105 | −22 | −44 | 0 | 240 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 | 287 | 36 | 132 | −52 | 206 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 61 | 14 | 4 | 0 | 47 | – | – |
| Årets resultat | 2 | 226 | 22 | 128 | −52 | 159 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 439 | 266 | 209 | 352 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 420 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 439 | 266 | 209 | 352 | 0 | 420 | – | – |
| Varulager | 123 | 113 | 92 | 94 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 17 | 126 | 86 | 79 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 69 | 179 | 156 | 142 | 24 | 54 | – | – |
| Kassa och bank | 210 | 239 | 66 | 225 | 108 | 298 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 402 | 531 | 314 | 461 | 132 | 352 | – | – |
| Summa tillgångar | 841 | 797 | 523 | 813 | 132 | 772 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 223 | 147 | 188 | 60 | 112 | 453 | – | – |
| Fritt eget kapital | 225 | 373 | 209 | 188 | 60 | 612 | – | – |
| Eget kapital | 275 | 423 | 259 | 238 | 110 | 662 | – | – |
| Obeskattade reserver | 153 | 172 | 66 | 44 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 165 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 59 | 20 | 48 | 48 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 11 | 29 | 15 | 0 | 10 | 49 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 412 | 202 | 198 | 366 | 22 | 110 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 841 | 797 | 523 | 813 | 132 | 772 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 120 | 150 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 47,2 % | 70,2 % | 59,6 % | 33,6 % | 83,4 % | 85,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 67 % | 206 % | 112 % | 100 % | 603 % | 320 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0 % | 16,1 % | 3,3 % | 10,4 % | – | −11,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,7 % | 16 % | 3,2 % | 10,2 % | – | −11,7 % | 41,1 % | 74,7 % |
| Omsättningstillväxt | −11 % | 33,7 % | 5,9 % | – | −100 % | −59,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 % | 53,5 % | 8,3 % | 53,8 % | −47,4 % | 24 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 091 tkr | 1 225 tkr | 917 tkr | 866 tkr | – | 290 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 44 tkr | 53 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 tkr | 226 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 tkr | 226 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −226 tkr | −22 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 226 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 63 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 275 tkr | 423 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 tkr | 226 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | 63 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 8 tkr | −8 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 10 tkr | −97 tkr |
| Forskott fran kunder | 2 tkr | 2 tkr |
| Forslag disposition | 225 tkr | 373 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 105 tkr | 223 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 2 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 10 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 8 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 2 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 123 tkr | 113 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 437 tkr | 262 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 725 tkr | 405 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 288 tkr | 143 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 320 tkr | 140 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 145 tkr | 81 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 51 tkr | 52 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 331 tkr | 142 tkr |
| Periodiseringsfonder | 109 tkr | 119 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
N & R Estetik ABHuvudarbetsställe
Snickaregatan 9, 582 26 Linköping
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559089-3680
Registreringsdatum
7 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.