Näckå Gård AB
559324-9625Aktiebolagreg. 2021
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
16 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
–
HEM - Nackagård
Välkommen till Nackagård utanför Falkenberg – naturnära boende, fysioterapi, akupunktur och yoga för avkoppling och välmående.
nackagard.se
Adresser
Besöksadress
Övre Montörsgatan 4, 426 68 Västra Frölunda
Postadress
Övre Montörsgatan 4, 426 68 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel med värdepapper samt äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | −10 tkr | 282 tkr |
| 2023 | – | −123 tkr | 1 263 tkr |
| 2024 | – | −102 tkr | 1 158 tkr |
| 2025 | – | 16 tkr | 1 169 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,4 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 11 | 5 | 6 | 10 |
| Rörelsekostnader | 11 | 5 | 6 | 10 |
| Rörelseresultat | −11 | −5 | −6 | −10 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 26 | −98 | −117 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 16 | −102 | −123 | −10 |
| Resultat före skatt | 16 | −102 | −123 | −10 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 3 | – | – |
| Årets resultat | 11 | −105 | −123 | −10 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 127 | 1 127 | 1 226 | 245 |
| Anläggningstillgångar | 1 127 | 1 127 | 1 226 | 245 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | 0 | 269 |
| Kassa och bank | 167 | 145 | 125 | 126 |
| Omsättningstillgångar | 167 | 145 | 125 | 395 |
| Summa tillgångar | 1 294 | 1 272 | 1 351 | 640 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 133 | 1 238 | 1 361 | 268 |
| Fritt eget kapital | 1 144 | 1 133 | 1 238 | 257 |
| Eget kapital | 1 169 | 1 158 | 1 263 | 282 |
| Skatteskulder | 5 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 125 | 114 | 88 | 357 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 294 | 1 272 | 1 351 | 640 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,4 % | 91,1 % | 93,5 % | 44,2 % |
| Kassalikviditet | 134 % | 128 % | 142 % | 111 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1 % | −9,1 % | −9,7 % | −3,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 245 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 123 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | – | 245 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 127 tkr | 1 127 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 127 tkr | 1 127 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 23 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 11 tkr | −105 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 tkr | −105 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 105 tkr | 123 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −105 tkr | −123 tkr |
| Forslag disposition | 1 144 tkr | 1 133 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 144 tkr | 1 133 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 120 tkr | 111 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | −122 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 26 tkr | 24 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Näckå Gård ABHuvudarbetsställe
Övre Montörsgatan 4, 426 68 Västra Frölunda
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559324-9625
Registreringsdatum
1 juli 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.