Nacka markis & persienn AB
559052-8906Aktiebolagreg. 2016
Gustavsberg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 430 tkr
Resultat efter fin. poster
347 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
3
Nacka Markis och Persienn
Vi säljer och monterar det mesta inom solskydd. Kontakta oss för pris och förslag på vad som passar bäst för just ditt behov!
nackamarkis.se
Adresser
Besöksadress
Nunnevägen 3, 134 34 Gustavsberg
Postadress
c/o Otto Sandstedt, Nunnevägen 3, 134 34 Gustavsberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av solskyddsprodukter för fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 031 tkr | 152 tkr | – |
| 2020 | 1 767 tkr | 199 tkr | – |
| 2021 | 3 003 tkr | 311 tkr | 379 tkr |
| 2022 | 4 546 tkr | 614 tkr | 425 tkr |
| 2023 | 3 986 tkr | 620 tkr | 629 tkr |
| 2024 | 2 792 tkr | 49 tkr | 628 tkr |
| 2025 | 3 430 tkr | 347 tkr | 831 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 10,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 22,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 430 | 2 792 | 3 986 | 4 546 | 3 003 | 1 767 | 2 031 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 16 | 2 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 430 | 2 792 | 4 002 | 4 548 | 3 003 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 764 | 1 540 | 2 126 | 2 330 | 1 596 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 386 | 331 | 291 | 345 | 331 | – | – |
| Personalkostnader | 933 | 871 | 963 | 1 250 | 765 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 9 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 083 | 2 742 | 3 380 | 3 933 | 2 692 | – | – |
| Rörelseresultat | 348 | 50 | 622 | 615 | 311 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −1 | −2 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 347 | 49 | 620 | 614 | 311 | 199 | 152 |
| Bokslutsdispositioner | −89 | 153 | −158 | −153 | 50 | – | – |
| Resultat före skatt | 258 | 203 | 462 | 461 | 361 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 55 | 45 | 98 | 95 | 78 | – | – |
| Årets resultat | 203 | 157 | 365 | 366 | 283 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 36 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 36 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 413 | 125 | 456 | 233 | 221 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 524 | 185 | 517 | 236 | 221 | – | – |
| Kassa och bank | 1 340 | 1 096 | 1 110 | 1 035 | 657 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 864 | 1 281 | 1 627 | 1 270 | 879 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 864 | 1 281 | 1 627 | 1 306 | 879 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 578 | 421 | 215 | 169 | 46 | – | – |
| Fritt eget kapital | 781 | 578 | 579 | 375 | 329 | – | – |
| Eget kapital | 831 | 628 | 629 | 425 | 379 | – | – |
| Obeskattade reserver | 248 | 159 | 311 | 153 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 570 | 319 | 377 | 356 | 288 | – | – |
| Skatteskulder | −52 | 18 | 119 | 100 | 71 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 785 | 494 | 687 | 729 | 500 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 864 | 1 281 | 1 627 | 1 306 | 879 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 50 | 0 | 160 | 160 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,2 % | 58,9 % | 53,9 % | 41,8 % | 43,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 238 % | 260 % | 237 % | 174 % | 176 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 10,1 % | 1,8 % | 15,6 % | 13,5 % | 10,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 10,1 % | 1,8 % | 15,6 % | 13,5 % | 10,4 % | 11,3 % | 7,5 % |
| Omsättningstillväxt | 22,9 % | −30 % | −12,3 % | 51,4 % | 69,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,4 % | 25 % | 58 % | 86,2 % | 74,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 143 tkr | 931 tkr | 1 329 tkr | 2 273 tkr | 1 501 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 203 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 203 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −157 tkr | −366 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 157 tkr | 366 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 160 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −89 tkr | 153 tkr |
| Forskott fran kunder | 5 tkr | – |
| Forslag disposition | 781 tkr | 578 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 731 tkr | 578 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 50 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 47 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden fusion | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omrakningsdifferenser | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden rorelseforvarv | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar fusion | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omrakningsdifferenser | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar fusion | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar omklassificeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar omrakningsdifferenser | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 64 tkr | 59 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 184 tkr | 92 tkr |
| Periodiseringsfonder | 248 tkr | 159 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 78 tkr | 65 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Nacka markis & persienn ABHuvudarbetsställe
Nunnevägen 3, 134 34 Gustavsberg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559052-8906
Registreringsdatum
26 februari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Värmdö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.240 – Andra bygginstallationer
- SNI 13.960 – Tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier
- SNI 43.210 – Elinstallationer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.