Namariqs snusbutik AB
559257-6614Aktiebolagreg. 2020
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 181 tkr
Resultat efter fin. poster
190 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Drottninggatan 32, 702 10 Örebro
Postadress
Drottninggatan 32, 702 10 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tobaksaffär samt därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2020 | 377 tkr | −16 tkr | 13 tkr |
| 2021 | 972 tkr | −309 tkr | 25 tkr |
| 2022 | 3 285 tkr | 60 tkr | 85 tkr |
| 2023 | 4 899 tkr | 223 tkr | 308 tkr |
| 2024 | 4 626 tkr | 192 tkr | 465 tkr |
| 2025 | 5 181 tkr | 190 tkr | 615 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 3,7 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 12 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 181 | 4 626 | 4 899 | 3 285 | 972 | 377 | – |
| Förändring av lager | −71 | 384 | 423 | 147 | 69 | 54 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 213 | 29 | 94 | 112 | 42 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 322 | 5 040 | 5 416 | 3 544 | 1 083 | 431 | – |
| Handelsvaror | 4 055 | 3 786 | 3 998 | 2 678 | 981 | 277 | – |
| Övriga externa kostnader | 339 | 339 | 360 | 317 | 279 | 101 | – |
| Personalkostnader | 663 | 648 | 775 | 427 | 68 | 38 | – |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 42 | 42 | 38 | 44 | 19 | – |
| Rörelsekostnader | 5 082 | 4 815 | 5 176 | 3 460 | 1 372 | 435 | – |
| Rörelseresultat | 240 | 225 | 239 | 84 | −289 | −4 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 50 | 33 | 17 | 24 | 21 | 12 | – |
| Finansiella poster | −50 | −33 | −17 | −24 | −21 | −12 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 190 | 192 | 223 | 60 | −309 | −16 | – |
| Resultat före skatt | 190 | 192 | 223 | 60 | −309 | −16 | – |
| Skatt på årets resultat | 40 | 34 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 150 | 157 | 223 | 60 | −309 | −16 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 24 | 66 | 108 | 159 | 204 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 24 | 66 | 108 | 159 | 204 | – |
| Varulager | 1 126 | 1 197 | 812 | 390 | 243 | 174 | – |
| Kundfordringar | 48 | 39 | 55 | 43 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 100 | 119 | 116 | 95 | 71 | 55 | – |
| Kassa och bank | 146 | 76 | 25 | 36 | 8 | 17 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 372 | 1 393 | 953 | 521 | 322 | 247 | – |
| Summa tillgångar | 1 372 | 1 417 | 1 020 | 629 | 482 | 450 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 440 | 283 | 60 | 0 | 309 | 4 | – |
| Fritt eget kapital | 590 | 440 | 283 | 60 | 0 | −12 | – |
| Eget kapital | 615 | 465 | 308 | 85 | 25 | 13 | – |
| Långfristiga skulder | 108 | 337 | 150 | 263 | 356 | 425 | – |
| Leverantörsskulder | 246 | 224 | 183 | 82 | 33 | – | – |
| Skatteskulder | 56 | 26 | −9 | – | 0 | −4 | – |
| Kortfristiga skulder | 649 | 615 | 562 | 281 | 101 | 12 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 372 | 1 417 | 1 020 | 629 | 482 | 450 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 326 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,9 % | 32,8 % | 30,2 % | 13,5 % | 5,2 % | 2,9 % | – |
| Kassalikviditet | 38 % | 32 % | 25 % | 47 % | 78 % | 589 % | – |
| Rörelsemarginal | 4,6 % | 4,9 % | 4,9 % | 2,5 % | −29,7 % | −1,1 % | – |
| Vinstmarginal | 3,7 % | 4,2 % | 4,6 % | 1,8 % | −31,8 % | −4,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | 12 % | −5,6 % | 49,1 % | 238 % | 157,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,4 % | 33,8 % | 72,4 % | 70,6 % | −1 237,6 % | −124,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 591 tkr | 2 313 tkr | 2 450 tkr | 3 285 tkr | 486 tkr | 377 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 150 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 150 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −157 tkr | −223 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 157 tkr | 223 tkr |
| Forslag disposition | 590 tkr | 440 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 590 tkr | 115 tkr |
| Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott | – | 326 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 210 tkr | 210 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 24 tkr | 42 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 126 tkr | 1 197 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 52 tkr | 81 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 347 tkr | 366 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 108 tkr | 337 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 29 maj 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Namariqs snusbutik ABHuvudarbetsställe
Drottninggatan 32, 702 10 Örebro
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559257-6614
Registreringsdatum
29 maj 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.260 – Detaljhandel med tobaksvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.