swereg

Natalie Oldfors Equestrian AB

559199-1145Aktiebolagreg. 2019

Jordbruk, skog & fiske
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Onsala, Hallands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

4 021 tkr

+68 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

982 tkr

+681 % mot föregående år

Soliditet

60 %

+28,7 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Apelrödsvägen 248, 439 91 Onsala

Postadress

c/o Natalie Oldfors, Apelrödsvägen 248, 439 91 Onsala

Verksamhetsbeskrivning

Utbildning av hästar och ryttare. Försäljning av varor och tjänster relaterade till hästsport. Träning och tävlingsverksamhet. Uthyrning och försäljning av hästar. Marknadsföring och kurser relaterade till ridsport. Utbildning och uppdragsverksamhet inom hästsport. Inackorderingsverksamhet. Uppfödning av hästar.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019470 tkr16 tkr62 tkr
20201 359 tkr91 tkr90 tkr
20212 276 tkr403 tkr316 tkr
20222 816 tkr539 tkr427 tkr
20232 575 tkr171 tkr280 tkr
20242 398 tkr−169 tkr285 tkr
20254 021 tkr982 tkr870 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 60,2 % – branschmedian 48,9 %

Vinstmarginal 24,4 % – branschmedian 9 %

Omsättningstillväxt 67,7 % – branschmedian 4,5 %

Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning4 0212 3982 5752 8162 2761 359470
Övriga rörelseintäkter11913284914612216
Rörelseintäkter4 1402 4112 6022 8652 4221 480487
Råvaror och förnödenheter1 9221 4131 3571 2611 206845230
Övriga externa kostnader589465375431214171135
Personalkostnader588544538451476321105
Av- och nedskrivningar92133131123118480
Övriga rörelsekostnader6154311
Rörelsekostnader3 1962 5562 4062 2702 0181 387471
Rörelseresultat944−1451975944049316
Resultat från andelar i koncernföretag51–––050
Ränteintäkter och liknande3210–––
Räntekostnader och liknande1526272922150
Finansiella poster38−24−26−55−1––
Resultat efter finansiella poster982−1691715394039116
Bokslutsdispositioner−245180−39−141−119−500
Resultat före skatt737111323982854116
Skatt på årets resultat1525298759133
Årets resultat58551033122262812

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Immateriella anläggningstillgångar0161116210
Materiella anläggningstillgångar271182463274315180
Finansiella anläggningstillgångar0444333197670
Anläggningstillgångar271622953716446060
Varulager577287746739602618500
Kundfordringar4759024839572733
Kortfristiga fordringar627297423991899346
Kassa och bank6714141015651226024
Omsättningstillgångar1 8749971 2701 403913770570
Summa tillgångar1 9011 1591 5651 7741 5571 376570
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat2352301276640120
Fritt eget kapital8202352303772664012
Eget kapital8702852804273169062
Obeskattade reserver345100314310169500
Långfristiga skulder1835607287548361 115452
Leverantörsskulder1274410862144338
Skatteskulder6304013472163
Kortfristiga skulder50321424328323712156
Summa eget kapital och skulder1 9011 1591 5651 7741 5571 376570

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda2222221
Föreslagen utdelning (tkr)15000250200––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet60,2 %31,5 %33,8 %38 %28,9 %9,4 %10,9 %
Kassalikviditet258 %333 %215 %235 %131 %126 %125 %
Rörelsemarginal23,5 %−6 %7,6 %21,1 %17,8 %6,9 %3,3 %
Vinstmarginal24,4 %−7 %6,6 %19,1 %17,7 %6,7 %3,4 %
Omsättningstillväxt67,7 %−6,9 %−8,6 %23,7 %67,5 %189,2 %–
Avkastning på eget kapital67,2 %1,9 %36,6 %72,9 %71,4 %31 %19,7 %
Omsättning per anställd2 011 tkr1 199 tkr1 288 tkr1 408 tkr1 138 tkr680 tkr470 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (37)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar–0
Andelar koncernforetag026 tkr
Andelar koncernforetag anskaffningsvarden026 tkr
Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar26 tkr–
Andra langfristiga vardepappersinnehav018 tkr
Arets resultat eget kapital585 tkr5 tkr
Checkrakningskredit langfristig–0
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat585 tkr5 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−5 tkr−103 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning5 tkr103 tkr
Forandring overavskrivningar0−80 tkr
Forandring periodiseringsfond−245 tkr134 tkr
Forslag disposition820 tkr235 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning670 tkr235 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning150 tkr–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter31 tkr16 tkr
Inventarier verktyg installationer27 tkr118 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden647 tkr647 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar620 tkr529 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar91 tkr128 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter0833
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden25 tkr25 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar25 tkr24 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar8335 tkr
Lamnade koncernbidrag034 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar00
Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar0−21
Ovriga fordringar kortfristiga121 tkr191 tkr
Ovriga kortfristiga skulder224 tkr47 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut43 tkr43 tkr
Ovriga lagertillgangar577 tkr287 tkr
Ovriga langfristiga skulder84 tkr417 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut99 tkr143 tkr
Periodiseringsfonder345 tkr100 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar−72–
Skulder koncernforetag kortfristiga068 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter46 tkr11 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Natalie Oldfors Equestrian ABHuvudarbetsställe

    Apelrödsvägen 248, 439 91 Onsala

    Jordbruk, skog & fiske

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559199-1145

Registreringsdatum

19 mars 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kungsbacka, Hallands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Jordbruk, skog & fiske

  • SNI 01.620 – Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
  • SNI 46.230 – Partihandel med levande djur
  • SNI 93.191 – Tävling med hästar

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler