Navlant Vetenskap AB
559228-6396Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−109 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kungsholmsgatan 10 Unit 244, 112 27 Stockholm
Postadress
Kungsholmsgatan 10 Unit 244, 112 27 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Utveckling och försäljning av produkter för jordbruk. Utveckla nya innovativa jordbrukskoncept och biobekämpningsmedel med fokus på miljövänliga produkter från organisk källa. Undersökning av produkter i utvecklingsstadiet samt värdering av dessas effektivitet för att därefter ta produkten till marknaden. Produkterna köps från leverantör i olika länder och exporteras direkt till destinationen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 1 043 tkr | 51 tkr | 90 tkr |
| 2021 | 902 tkr | −145 tkr | −54 tkr |
| 2022 | 1 135 tkr | 104 tkr | 50 tkr |
| 2023 | 787 tkr | −0 tkr | 50 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −109 tkr | 40 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,4 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal – – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 787 | 1 135 | 902 | 1 043 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 61 | 48 | 1 | 1 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 848 | 1 182 | 903 | 1 043 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 447 | 934 | 923 | 935 | – |
| Övriga externa kostnader | 54 | 69 | 69 | 104 | 52 | – |
| Personalkostnader | 26 | 276 | – | 0 | 4 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 80 | 794 | 1 003 | 1 026 | 991 | – |
| Rörelseresultat | −80 | 54 | 179 | −123 | 53 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 29 | 55 | 75 | 22 | 1 | – |
| Finansiella poster | −29 | −55 | −75 | −22 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −109 | −0 | 104 | −145 | 51 | – |
| Resultat före skatt | −109 | −0 | 104 | −145 | 51 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | – | – | 0 | 11 | – |
| Årets resultat | −109 | −0 | 104 | −145 | 40 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 451 | 451 | 451 | 359 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 451 | 451 | 451 | 359 | – | – |
| Kundfordringar | 275 | 275 | 538 | 517 | 198 | – |
| Kortfristiga fordringar | 467 | 467 | 589 | 574 | 200 | – |
| Kassa och bank | 1 | 17 | 1 | 339 | 6 | – |
| Omsättningstillgångar | 468 | 485 | 590 | 913 | 206 | – |
| Summa tillgångar | 919 | 936 | 1 041 | 1 272 | 206 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | −0 | 0 | −104 | 40 | – | – |
| Fritt eget kapital | −10 | −0 | 0 | −104 | 40 | – |
| Eget kapital | 40 | 50 | 50 | −54 | 90 | – |
| Långfristiga skulder | 280 | 356 | 379 | 548 | 88 | – |
| Leverantörsskulder | 182 | 447 | 523 | 768 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | 0 | 11 | 11 | – |
| Kortfristiga skulder | 599 | 530 | 611 | 779 | 28 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 919 | 936 | 1 041 | 1 272 | 206 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,4 % | 5,3 % | 4,8 % | −4,3 % | 43,9 % | – |
| Kassalikviditet | 78 % | 91 % | 96 % | 117 % | 743 % | – |
| Rörelsemarginal | – | 6,9 % | 15,8 % | −13,6 % | 5,1 % | – |
| Vinstmarginal | – | −0 % | 9,2 % | −16,1 % | 4,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −30,6 % | 25,8 % | −13,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −270,5 % | −0,5 % | 208,7 % | 266,2 % | 44,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | 787 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −109 tkr | −260 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −109 tkr | −260 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 260 | −104 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −260 | 104 tkr |
| Forslag disposition | −10 tkr | −217 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −10 tkr | −217 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 192 tkr | 192 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 451 tkr | 451 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | – | 451 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 169 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 65 | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 416 tkr | 83 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 170 tkr | 187 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 110 tkr | 169 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 27 nov. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Navlant Vetenskap ABHuvudarbetsställe
Kungsholmsgatan 10 Unit 244, 112 27 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559228-6396
Registreringsdatum
27 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.850 – Partihandel med kemiska produkter
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 46.610 – Partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning
- SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.