NBO Holding AB
559349-3470Aktiebolagreg. 2021
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−6 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vestavägen 8, 761 64 Norrtälje
Postadress
c/o Nicklas Bohlin, Vestavägen 8, 761 64 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvalta och handla med aktier och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | 298 tkr | 323 tkr |
| 2023 | – | 86 tkr | 230 tkr |
| 2024 | – | −2 tkr | 128 tkr |
| 2025 | – | −6 tkr | 122 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,5 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 6 | 4 | 5 | 8 |
| Rörelsekostnader | 6 | 4 | 5 | 8 |
| Rörelseresultat | −6 | −4 | −5 | −8 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 1 | – |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 91 | 306 |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | −2 | 86 | 298 |
| Resultat före skatt | −6 | −2 | 86 | 298 |
| Årets resultat | −6 | −2 | 86 | 298 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 | 2 | 2 | 126 |
| Anläggningstillgångar | 2 | 2 | 2 | 126 |
| Kortfristiga fordringar | 126 | 126 | 217 | – |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 12 | 197 |
| Omsättningstillgångar | 127 | 128 | 230 | 197 |
| Summa tillgångar | 129 | 130 | 232 | 323 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 103 | 105 | 118 | 0 |
| Fritt eget kapital | 97 | 103 | 205 | 298 |
| Eget kapital | 122 | 128 | 230 | 323 |
| Kortfristiga skulder | 7 | 2 | 2 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 129 | 130 | 232 | 323 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 180 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,5 % | 98,3 % | 99 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 1 782 % | 5 667 % | 10 203 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −4,8 % | −1,6 % | 37,5 % | 92,3 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 tkr | 2 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | −86 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | 86 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forslag disposition | 97 tkr | 103 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 97 tkr | 103 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 126 tkr | 126 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | 2 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 29 nov. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
NBO Holding ABHuvudarbetsställe
Vestavägen 8, 761 64 Norrtälje
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559349-3470
Registreringsdatum
29 november 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.