Ncaade AB
559278-4150Aktiebolagreg. 2020
Jönköping, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 465 tkr
Resultat efter fin. poster
693 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
2
Ncaade AB — Qpod säkerhetsskåp & produktutveckling
Premium säkerhetsskåp Qpod för transport av IT-utrustning med flyg, tåg, lastbil och båt. Vi utvecklar och tillverkar även kundanpassade produkter.
ncaade.se
Adresser
Besöksadress
Åsenvägen 71 A, 554 39 Jönköping
Postadress
Åsenvägen 71 A, 554 39 Jönköping
Verksamhetsbeskrivning
Passagesystem larm övervakning portautomation Byggentreprenad bostadshus industrifastighet IT tjänster dataprogrammering mjukvara hårdvara programutveckling
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 173 tkr | 132 tkr | 128 tkr |
| 2022 | 5 361 tkr | 267 tkr | 336 tkr |
| 2023 | 6 538 tkr | 241 tkr | 520 tkr |
| 2024 | 5 712 tkr | 15 tkr | 512 tkr |
| 2025 | 4 465 tkr | 693 tkr | 1 049 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,9 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 15,5 % – branschmedian 6,3 %
Omsättningstillväxt −21,8 % – branschmedian −0,2 %
Median för 3439 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 465 | 5 712 | 6 538 | 5 361 | 2 173 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 4 465 | 5 712 | 6 538 | 5 362 | 2 173 |
| Råvaror och förnödenheter | 16 | 181 | 72 | – | – |
| Handelsvaror | 2 262 | 3 506 | 4 209 | 3 596 | 1 208 |
| Övriga externa kostnader | 463 | 974 | 821 | 582 | 137 |
| Personalkostnader | 1 008 | 1 015 | 1 194 | 915 | 695 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 748 | 5 678 | 6 296 | 5 094 | 2 040 |
| Rörelseresultat | 717 | 34 | 242 | 268 | 133 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 24 | 21 | 1 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | −24 | −19 | −1 | −0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 693 | 15 | 241 | 267 | 132 |
| Resultat före skatt | 693 | 15 | 241 | 267 | 132 |
| Skatt på årets resultat | 156 | 23 | 57 | 59 | 30 |
| Årets resultat | 537 | −9 | 185 | 208 | 103 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Varulager | – | 0 | 4 | – | – |
| Kundfordringar | 204 | 632 | 671 | 816 | 308 |
| Kortfristiga fordringar | 819 | 632 | 671 | 817 | 309 |
| Kassa och bank | 1 219 | 280 | 253 | 263 | 252 |
| Omsättningstillgångar | 2 038 | 912 | 928 | 1 081 | 561 |
| Summa tillgångar | 2 058 | 932 | 948 | 1 081 | 561 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 487 | 495 | 311 | 103 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 024 | 487 | 495 | 311 | 103 |
| Eget kapital | 1 049 | 512 | 520 | 336 | 128 |
| Långfristiga skulder | 167 | 217 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 518 | 31 | 66 | 418 | 114 |
| Skatteskulder | 106 | 4 | 83 | 71 | 20 |
| Kortfristiga skulder | 843 | 204 | 428 | 745 | 433 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 058 | 932 | 948 | 1 081 | 561 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,9 % | 54,9 % | 54,9 % | 31,1 % | 22,8 % |
| Kassalikviditet | 242 % | 448 % | 216 % | 145 % | 130 % |
| Rörelsemarginal | 16,1 % | 0,6 % | 3,7 % | 5 % | 6,1 % |
| Vinstmarginal | 15,5 % | 0,3 % | 3,7 % | 5 % | 6,1 % |
| Omsättningstillväxt | −21,8 % | −12,6 % | 22 % | 146,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 51,2 % | −1,7 % | 35,5 % | 61,9 % | 80,5 % |
| Omsättning per anställd | 2 233 tkr | 2 856 tkr | 3 269 tkr | 1 787 tkr | 724 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 20 tkr | 20 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 537 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 537 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 9 tkr | −185 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −9 tkr | 185 tkr |
| Forskott till leverantorer | – | 0 |
| Forslag disposition | 1 024 tkr | 487 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 024 tkr | 487 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 615 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 218 tkr | 169 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 167 tkr | 217 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Ncaade ABHuvudarbetsställe
Åsenvägen 71 A, 554 39 Jönköping
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559278-4150
Registreringsdatum
23 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jönköping, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 25.999 – Annan övrig metallvarutillverkning
- SNI 52.230 – Stödverksamhet avseende lufttransport
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 71.123 – Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.