Necton Holding AB
559145-3666Aktiebolagreg. 2018
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
6 000 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skeppet Ärans Väg 25, 426 71 Västra Frölunda
Postadress
Skeppet Ärans Väg 25, 426 71 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 1 216 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 1 000 tkr | 2 216 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 2 000 tkr | 3 216 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 0 tkr | 2 716 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 2 500 tkr | 5 216 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 6 000 tkr | 9 716 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | −0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 6 000 | 2 500 | 0 | 2 000 | 1 000 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 6 000 | 2 500 | 0 | 2 000 | 1 000 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 6 000 | 2 500 | 0 | 2 000 | 1 000 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 6 000 | 2 500 | 0 | 2 000 | 1 000 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 6 000 | 2 500 | 0 | 2 000 | 1 000 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 175 | 2 125 | 2 125 | 2 125 | 2 125 | 2 025 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 175 | 2 125 | 2 125 | 2 125 | 2 125 | 2 025 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 541 | 3 091 | 591 | 1 091 | 91 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 541 | 3 091 | 591 | 1 091 | 91 | 0 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 716 | 5 216 | 2 716 | 3 216 | 2 216 | 2 025 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 500 | 1 500 | 1 500 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 9 616 | 5 116 | 2 616 | 3 116 | 2 116 | 1 116 | – | – |
| Eget kapital | 9 716 | 5 216 | 2 716 | 3 216 | 2 216 | 1 216 | – | – |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 809 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 716 | 5 216 | 2 716 | 3 216 | 2 216 | 2 025 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 3 000 | 1 500 | – | 500 | 1 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 60,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | – | – | 0 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 61,8 % | 47,9 % | 0 % | 62,2 % | 45,1 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 175 tkr | 2 125 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 175 tkr | 2 125 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 50 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 6 000 tkr | 2 500 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 000 tkr | 2 500 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 500 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 500 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 500 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 9 716 tkr | 5 216 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 6 000 tkr | 2 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 500 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 7 541 tkr | 3 091 tkr |
| Forslag disposition | 9 616 tkr | 5 116 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 616 tkr | 3 616 tkr |
| Overkursfond | −1 116 tkr | −1 116 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Necton Holding ABHuvudarbetsställe
Skeppet Ärans Väg 25, 426 71 Västra Frölunda
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559145-3666
Registreringsdatum
16 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.