NEO Construction AB
559255-5691Aktiebolagreg. 2020
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 716 tkr
Resultat efter fin. poster
−646 tkr
Soliditet
9 %
Anställda
–
Neo Construction Partners
Your General Contractor Partner for the Long Haul.
neoconstruction.com
Adresser
Besöksadress
Tempelkärrsvägen 14, 702 30 Örebro
Postadress
c/o Mexheed, Tempelkärrsvägen 14, 702 30 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet. Bolaget skall utföra byggnadsteknisk verksamhet samt försäljning som där tillhör.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 56 tkr | 48 tkr | – |
| 2021 | 3 231 tkr | 436 tkr | 134 tkr |
| 2022 | 2 122 tkr | −20 tkr | 203 tkr |
| 2023 | 3 787 tkr | 333 tkr | 463 tkr |
| 2024 | 9 577 tkr | 567 tkr | 839 tkr |
| 2025 | 3 716 tkr | −646 tkr | 108 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 9,2 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −17,4 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −61,2 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 716 | 9 577 | 3 787 | 2 122 | 3 231 | 56 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 187 | 1 | 11 | – |
| Rörelseintäkter | 3 716 | 9 577 | 3 974 | 2 123 | 3 241 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 111 | 7 504 | 2 162 | 883 | 483 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 333 | 644 | 898 | 492 | 1 407 | – |
| Personalkostnader | 767 | 803 | 575 | 763 | 908 | – |
| Av- och nedskrivningar | 116 | 41 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 327 | 8 991 | 3 635 | 2 139 | 2 798 | – |
| Rörelseresultat | −612 | 586 | 339 | −16 | 443 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 34 | 19 | 5 | 5 | 7 | – |
| Finansiella poster | −34 | −19 | −5 | −5 | −7 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −646 | 567 | 333 | −20 | 436 | 48 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 112 | −112 | – |
| Resultat före skatt | −646 | 567 | 333 | 91 | 324 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 121 | 73 | 23 | 69 | – |
| Årets resultat | −646 | 446 | 260 | 69 | 255 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 133 | 171 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 121 | 199 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 254 | 370 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 351 | 198 | 443 | 229 | 14 | – |
| Kortfristiga fordringar | 896 | 1 192 | 721 | 357 | 14 | – |
| Kassa och bank | 25 | 238 | 198 | 47 | 519 | – |
| Omsättningstillgångar | 921 | 1 430 | 920 | 404 | 533 | – |
| Summa tillgångar | 1 175 | 1 800 | 920 | 404 | 533 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 729 | 368 | 178 | 109 | −146 | – |
| Fritt eget kapital | 83 | 814 | 438 | 178 | 109 | – |
| Eget kapital | 108 | 839 | 463 | 203 | 134 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 112 | – |
| Långfristiga skulder | 735 | 381 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 41 | 220 | 348 | 31 | 68 | – |
| Skatteskulder | 0 | 52 | 15 | 82 | 80 | – |
| Kortfristiga skulder | 332 | 581 | 457 | 201 | 287 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 175 | 1 800 | 920 | 404 | 533 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 9,2 % | 46,6 % | 50,3 % | 50,2 % | 41,8 % | – |
| Kassalikviditet | 278 % | 246 % | 201 % | 201 % | 186 % | – |
| Rörelsemarginal | −16,5 % | 6,1 % | 8,9 % | −0,7 % | 13,7 % | – |
| Vinstmarginal | −17,4 % | 5,9 % | 8,8 % | −0,9 % | 13,5 % | 85,7 % |
| Omsättningstillväxt | −61,2 % | 152,9 % | 78,5 % | −34,3 % | 5 669,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −598,4 % | 53,2 % | 56,2 % | 33,8 % | 190,1 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −646 tkr | 446 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −646 tkr | 446 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −446 tkr | −260 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 446 tkr | 260 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 85 tkr | 70 tkr |
| Forslag disposition | 83 tkr | 814 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 83 tkr | 814 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 389 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 133 tkr | 171 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 121 tkr | 199 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 545 tkr | 600 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 291 tkr | 216 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 56 tkr | 210 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 679 tkr | 171 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 5 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 93 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
NEO Construction ABHuvudarbetsställe
Tempelkärrsvägen 14, 702 30 Örebro
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559255-5691
Registreringsdatum
12 maj 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.649 – Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 46.472 – Partihandel med kontorsmöbler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.