Neo Green Society AB
556971-9460Aktiebolagreg. 2014
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
620 tkr
Soliditet
43 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Slottsvägen 36, 183 52 Täby
Postadress
c/o Håkansson, Slottsvägen 36, 183 52 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva värdepappershandel för att effektivt förvalta eget kapital över tid. Aktiebolaget ska också utveckla och lansera digitala tjänster och produkter som hjälper företag att minska sin miljöpåverkan genom att effektivisera resursanvändandet i organisationerna. Detta sker genom utveckling och lansering av nya produkter och tjänster. Ett exempel på en sådan ny digital produkt är det redan registerade varumärket "Grön Energibyggnad".
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 510 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 1 020 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | 1 453 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 1 205 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −69 tkr | 1 006 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | 713 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 279 tkr | 2 080 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 620 tkr | 3 691 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,8 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 19 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 76 | 47 | 36 | 35 | 29 | 21 | – | – |
| Personalkostnader | 5 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 81 | 47 | 420 | 35 | 29 | 21 | – | – |
| Rörelseresultat | −81 | −47 | −420 | −35 | −29 | −3 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 423 | 50 | 17 | 0 | 78 | 339 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 56 | 35 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 701 | 327 | −39 | −35 | 74 | 399 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 620 | 279 | 0 | −69 | 0 | 0 | 1 020 | 510 |
| Bokslutsdispositioner | 1 500 | 1 340 | 458 | 79 | 86 | −79 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 120 | 1 619 | −0 | 10 | 131 | 317 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 304 | 58 | 92 | 12 | 29 | 55 | – | – |
| Årets resultat | 1 816 | 1 562 | −92 | −2 | 102 | 262 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 1 802 | 1 740 | 1 894 | 1 894 | 67 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 100 | 1 802 | 1 740 | 1 894 | 1 894 | 67 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 003 | 0 | 0 | 51 | 871 | 0 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 3 358 | 2 415 | 2 195 | 1 794 | 1 366 | 170 | – | – |
| Kassa och bank | 3 164 | 651 | 842 | 1 649 | 150 | 2 035 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 526 | 3 066 | 3 037 | 3 494 | 2 386 | 2 205 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 626 | 4 867 | 4 777 | 5 388 | 4 279 | 2 272 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 825 | 468 | 958 | 958 | 1 053 | 1 141 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 641 | 2 030 | 663 | 956 | 1 155 | 1 403 | – | – |
| Eget kapital | 3 691 | 2 080 | 713 | 1 006 | 1 205 | 1 453 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 44 | 123 | 209 | – | – |
| Skatteskulder | 212 | 33 | 36 | 0 | 7 | 18 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 935 | 2 788 | 4 064 | 4 338 | 2 952 | 610 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 626 | 4 867 | 4 777 | 5 388 | 4 279 | 2 272 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 205 | 195 | 201 | 197 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,8 % | 42,7 % | 14,9 % | 19,3 % | 30,4 % | 71,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 173 % | 110 % | 75 % | 81 % | 81 % | 361 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 49,2 % | 75,1 % | −12,9 % | −0,2 % | 8,4 % | 18 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 50 tkr | 10 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 50 tkr | 10 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 10 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 50 tkr | 5 tkr |
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 1 742 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 816 tkr | 1 562 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 1 500 tkr | 1 340 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 816 tkr | 1 562 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 562 tkr | 92 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 562 tkr | −92 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 205 tkr | 195 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 691 tkr | 2 080 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 816 tkr | 1 562 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 205 tkr | 195 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 000 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 641 tkr | 2 030 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 432 tkr | 1 825 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −5 tkr | −276 tkr |
| Nedskrivningar omsattningstillgangar utover normala nedskrivningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 198 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 3 358 tkr | 2 415 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 639 tkr | 641 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 274 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 4 059 tkr | 2 088 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Neo Green Society ABHuvudarbetsställe
Slottsvägen 36, 183 52 Täby
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556971-9460
Registreringsdatum
19 maj 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- SNI 71.129 – Övrig teknisk konsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.