Nertman Consulting AB
559234-4401Aktiebolagreg. 2019
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
734 tkr
Resultat efter fin. poster
28 tkr
Soliditet
50 %
Anställda
1
nertman.se
nertman.se
Adresser
Besöksadress
Delsjövägen 7, 412 66 Göteborg
Postadress
Delsjövägen 7, 412 66 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget arbetar med design inkl. tillverkning av designprodukter (inom skyltar, möbler, inredning, sport) reklam och marknadsfrågor samt konsultation kring varumärkesstärkande arbete. Samt därmed förenliga verksamheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 624 tkr | 183 tkr | 158 tkr |
| 2021 | 807 tkr | 379 tkr | 381 tkr |
| 2022 | 847 tkr | 46 tkr | 407 tkr |
| 2023 | 573 tkr | −145 tkr | 413 tkr |
| 2024 | 763 tkr | 81 tkr | 475 tkr |
| 2025 | 734 tkr | 28 tkr | 497 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,1 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 3,9 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −3,8 % – branschmedian −4,2 %
Median för 8463 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 734 | 763 | 573 | 847 | 807 | 624 |
| Rörelseintäkter | 734 | 763 | 573 | 847 | 807 | 624 |
| Handelsvaror | 52 | 78 | 104 | 46 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 92 | 96 | 120 | 117 | 123 | 98 |
| Personalkostnader | 554 | 509 | 496 | 632 | 304 | 342 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 5 | 5 | 5 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 707 | 689 | 725 | 801 | 428 | 441 |
| Rörelseresultat | 26 | 74 | −153 | 46 | 380 | 183 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 7 | 9 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | 2 | 7 | 8 | −0 | −1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 28 | 81 | −145 | 46 | 379 | 183 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 155 | −13 | −97 | −46 |
| Resultat före skatt | 28 | 81 | 10 | 33 | 283 | 138 |
| Skatt på årets resultat | 6 | 18 | 4 | 8 | 60 | 30 |
| Årets resultat | 22 | 62 | 6 | 26 | 223 | 108 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 9 | 14 | 19 | 24 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 9 | 14 | 19 | 24 | – |
| Kundfordringar | 280 | 16 | 108 | 581 | 1 041 | 537 |
| Kortfristiga fordringar | 382 | 60 | 165 | 581 | 1 086 | 537 |
| Kassa och bank | 608 | 1 116 | 870 | 698 | 171 | 215 |
| Omsättningstillgångar | 991 | 1 177 | 1 035 | 1 279 | 1 257 | 751 |
| Summa tillgångar | 991 | 1 185 | 1 048 | 1 298 | 1 280 | 751 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 425 | 363 | 357 | 331 | 108 | – |
| Fritt eget kapital | 447 | 425 | 363 | 357 | 331 | 108 |
| Eget kapital | 497 | 475 | 413 | 407 | 381 | 158 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 155 | 142 | 46 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 4 | 24 | 2 | 40 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 39 | 89 | 30 |
| Kortfristiga skulder | 494 | 710 | 636 | 736 | 757 | 548 |
| Summa eget kapital och skulder | 991 | 1 185 | 1 048 | 1 298 | 1 280 | 751 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,1 % | 40,1 % | 39,4 % | 40,8 % | 38,6 % | 25,9 % |
| Kassalikviditet | 201 % | 166 % | 163 % | 174 % | 166 % | 137 % |
| Rörelsemarginal | 3,6 % | 9,7 % | −26,6 % | 5,5 % | 47,1 % | 29,4 % |
| Vinstmarginal | 3,9 % | 10,6 % | −25,3 % | 5,4 % | 47 % | 29,4 % |
| Omsättningstillväxt | −3,8 % | 33,1 % | −32,3 % | 4,9 % | 29,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,4 % | 13,1 % | 1,5 % | 6,3 % | 58,5 % | 68,4 % |
| Omsättning per anställd | 734 tkr | 763 tkr | 573 tkr | 847 tkr | 807 tkr | 624 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 22 tkr | 62 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 22 tkr | 62 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −62 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 62 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 497 tkr | 475 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 22 tkr | 62 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 447 tkr | 425 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 447 tkr | 425 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 25 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 102 tkr | 45 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 484 tkr | 700 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 30 dec. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Nertman Consulting ABHuvudarbetsställe
Delsjövägen 7, 412 66 Göteborg
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559234-4401
Registreringsdatum
30 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.