Netafen AB
556831-2788Aktiebolagreg. 2010
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
176 tkr
Resultat efter fin. poster
45 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
1
netafen.se is coming soon
netafen.se
Adresser
Besöksadress
Ekehöjdsgatan 50, 426 68 Västra Frölunda
Postadress
Ekehöjdsgatan 50, 426 68 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet med inriktning mot scenkonst, pedagogik och samhälle. Skriv-, utvärderings-, projektledning-, föreläsnings- och analysuppdrag. Bolagets verksamhet ska också innefatta handel med fast egendom och handel med aktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 685 tkr | 141 tkr | – |
| 2017 | 821 tkr | 180 tkr | – |
| 2018 | 570 tkr | −8 tkr | 126 tkr |
| 2019 | 687 tkr | 71 tkr | 171 tkr |
| 2020 | 391 tkr | 10 tkr | 178 tkr |
| 2021 | 219 tkr | −64 tkr | 81 tkr |
| 2022 | 228 tkr | −50 tkr | 31 tkr |
| 2023 | 148 tkr | −2 tkr | 29 tkr |
| 2024 | 193 tkr | −8 tkr | 21 tkr |
| 2025 | 176 tkr | 45 tkr | 66 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 25,6 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt −8,8 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 176 | 193 | 148 | 228 | 219 | 391 | 687 | 570 | 821 | 685 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 20 | – | – | 0 | 77 | 0 | −2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 176 | 213 | 148 | 228 | 219 | 468 | 687 | 568 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 2 | 5 | 22 | 1 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 4 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 39 | 58 | 64 | 84 | 103 | 81 | 112 | 142 | – | – |
| Personalkostnader | 92 | 159 | 86 | 192 | 175 | 355 | 501 | 434 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 132 | 221 | 150 | 278 | 283 | 458 | 615 | 576 | – | – |
| Rörelseresultat | 45 | −8 | −2 | −50 | −64 | 10 | 72 | −8 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 45 | −8 | −2 | −50 | −64 | 10 | 71 | −8 | 180 | 141 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 16 | 0 | −16 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 45 | −8 | −2 | −50 | −48 | 10 | 55 | −8 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | −0 | 0 | 0 | 2 | 10 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 45 | −8 | −2 | −50 | −48 | 8 | 45 | −8 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | 0 | 32 | 31 | 30 | 5 | 43 | 98 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 5 | 37 | 39 | 30 | 22 | 58 | 128 | – | – |
| Kassa och bank | 91 | 19 | 26 | 26 | 105 | 244 | 205 | 75 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 91 | 24 | 63 | 65 | 135 | 266 | 264 | 203 | – | – |
| Summa tillgångar | 91 | 24 | 63 | 65 | 135 | 266 | 264 | 203 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −29 | −21 | −19 | 31 | 78 | 121 | 76 | 84 | – | – |
| Fritt eget kapital | 16 | −29 | −21 | −19 | 31 | 128 | 121 | 76 | – | – |
| Eget kapital | 66 | 21 | 29 | 31 | 81 | 178 | 171 | 126 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 16 | 16 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 | 6 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 26 | 4 | 34 | 33 | 54 | 71 | 77 | 77 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 91 | 24 | 63 | 65 | 135 | 266 | 264 | 203 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 50 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72 % | 85,5 % | 46,4 % | 48,2 % | 59,8 % | 71,9 % | 69,6 % | 62 % | – | – |
| Kassalikviditet | 357 % | 689 % | 187 % | 193 % | 249 % | 372 % | 343 % | 263 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 25,5 % | −4,3 % | −1,5 % | −21,7 % | −29 % | 2,5 % | 10,4 % | −1,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 25,6 % | −4,2 % | −1,4 % | −21,7 % | −29 % | 2,5 % | 10,4 % | −1,4 % | 21,9 % | 20,6 % |
| Omsättningstillväxt | −8,8 % | 30,4 % | −35,1 % | 4,3 % | −43,9 % | −43,1 % | 20,4 % | −30,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 68,3 % | −39,7 % | −6,9 % | −160,1 % | −58,7 % | 4,2 % | 26,3 % | −6,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 176 tkr | 193 tkr | 148 tkr | 228 tkr | 219 tkr | 391 tkr | 687 tkr | 570 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 45 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 45 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 66 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 45 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 16 tkr | −29 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 16 tkr | −29 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 676 | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 22 tkr | 2 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Netafen ABHuvudarbetsställe
Ekehöjdsgatan 50, 426 68 Västra Frölunda
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556831-2788
Registreringsdatum
9 december 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- SNI 90.390 – Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- SNI 47.612 – Detaljhandel via internet eller postorder med böcker
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.