NFU Norr 13 AB
559083-9048Aktiebolagreg. 2016
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
619 tkr
Resultat efter fin. poster
−22 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Spinnvägen 3 H, 903 61 Umeå
Postadress
Spinnvägen 3 H, 903 61 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −23 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 2 150 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 2 780 tkr | 534 tkr |
| 2020 | 721 tkr | 848 tkr | 540 tkr |
| 2021 | 591 tkr | −160 tkr | 379 tkr |
| 2022 | 536 tkr | 606 tkr | 985 tkr |
| 2023 | 352 tkr | −568 tkr | −382 tkr |
| 2024 | 120 tkr | 29 tkr | 87 tkr |
| 2025 | 619 tkr | −22 tkr | 87 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −3,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 415,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 619 | 120 | 352 | 536 | 591 | 721 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 692 | −0 | 128 | −0 | 939 | 3 180 | – | – |
| Rörelseintäkter | 619 | 812 | 352 | 664 | 591 | 1 660 | 3 221 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 122 | 168 | 212 | 165 | 186 | 346 | 197 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 353 | 353 | 411 | 411 | 431 | 334 | 182 | – | – |
| Rörelsekostnader | 475 | 521 | 623 | 576 | 617 | 680 | 380 | – | – |
| Rörelseresultat | 144 | 291 | −271 | 88 | −26 | 980 | 2 841 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 168 | 264 | 299 | 166 | 134 | 133 | 61 | – | – |
| Finansiella poster | −166 | −262 | −297 | 518 | −134 | −133 | −61 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −22 | 29 | −568 | 606 | −160 | 848 | 2 780 | 2 150 | −23 |
| Bokslutsdispositioner | 23 | – | – | – | 0 | −840 | −2 780 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 | 29 | −568 | 606 | −160 | 8 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 1 | 29 | −568 | 606 | −160 | 6 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 120 | 8 473 | 10 634 | 11 045 | 11 863 | 11 775 | 12 061 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 1 354 | 1 354 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 120 | 8 473 | 10 634 | 11 045 | 13 218 | 13 130 | 12 061 | – | – |
| Kundfordringar | 61 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 71 | 126 | 130 | 122 | 344 | 434 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 137 | 174 | 80 | 101 | 105 | 250 | 52 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 208 | 300 | 210 | 223 | 450 | 684 | 52 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 328 | 8 773 | 10 845 | 11 269 | 13 667 | 13 814 | 12 113 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 37 | 8 | 135 | 329 | 490 | 484 | 484 | – | – |
| Fritt eget kapital | 37 | 37 | −432 | 935 | 329 | 490 | 484 | – | – |
| Eget kapital | 87 | 87 | −382 | 985 | 379 | 540 | 534 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 511 | 8 533 | 11 087 | 10 122 | 12 929 | 10 690 | 8 130 | – | – |
| Leverantörsskulder | 26 | – | – | – | – | 699 | 1 244 | – | – |
| Skatteskulder | 18 | – | – | – | – | 0 | 143 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 730 | 153 | 140 | 161 | 360 | 2 584 | 3 449 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 328 | 8 773 | 10 845 | 11 269 | 13 667 | 13 814 | 12 113 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 800 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,1 % | 1 % | −3,5 % | 8,7 % | 2,8 % | 3,9 % | 4,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 6 % | 195 % | 150 % | 139 % | 125 % | 26 % | 2 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 23,3 % | 242,5 % | −77 % | 16,4 % | −4,4 % | 136 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −3,6 % | 24,3 % | −161,3 % | 113,1 % | −27,2 % | 117,6 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 415,8 % | −65,9 % | −34,3 % | −9,3 % | −18 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 % | 33,6 % | 148,5 % | 61,5 % | −42,3 % | 1 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 518 | 29 tkr |
| Byggnader mark | 8 120 tkr | 8 473 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 10 339 tkr | 10 339 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 219 tkr | 1 866 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 2 065 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 353 tkr | 353 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 256 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 23 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 518 | 29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −29 tkr | 568 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 29 tkr | −568 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 440 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 87 tkr | 87 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 518 | 29 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 440 tkr |
| Forslag disposition | 37 tkr | 37 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 37 tkr | 37 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 4 135 tkr | 3 067 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 126 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 522 tkr | 27 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 94 tkr | 120 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 511 tkr | 3 547 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | – | 4 986 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 675 tkr | – |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | – | 4 008 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 4 675 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 70 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
NFU Norr 13 ABHuvudarbetsställe
Spinnvägen 3 H, 903 61 Umeå
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559083-9048
Registreringsdatum
4 november 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.