Niclas Olofsson Invest AB
556717-3678Aktiebolagreg. 2006
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
241 tkr
Resultat efter fin. poster
17 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gideonsbergsgatan 10 D, 722 25 Västerås
Postadress
Gideonsbergsgatan 10 D, 722 25 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och fast egendom och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva frilansfotografering, videoproduktion samt coacha och utbilda inom fallskärmshoppning och multisport och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 110 tkr | 162 tkr | – |
| 2021 | 208 tkr | 170 tkr | – |
| 2022 | 148 tkr | 143 tkr | – |
| 2023 | 105 tkr | 109 tkr | 2 915 tkr |
| 2024 | 18 tkr | 148 tkr | 3 003 tkr |
| 2025 | 241 tkr | 17 tkr | 3 016 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 1 238,9 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 241 | 18 | 105 | 148 | 208 | 110 |
| Övriga rörelseintäkter | −123 | 123 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 118 | 141 | 105 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 4 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 29 | 19 | 24 | – | – | – |
| Personalkostnader | 100 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 132 | 23 | 24 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −14 | 118 | 81 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 31 | 31 | 28 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 31 | 30 | 28 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 17 | 148 | 109 | 143 | 170 | 162 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −37 | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 17 | 111 | 109 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 4 | 23 | 22 | – | – | – |
| Årets resultat | 13 | 88 | 86 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 758 | 2 758 | 2 758 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 758 | 2 758 | 2 758 | – | – | – |
| Kundfordringar | 36 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 72 | 167 | 63 | – | – | – |
| Kassa och bank | 303 | 242 | 262 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 375 | 409 | 325 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 3 133 | 3 167 | 3 083 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 2 903 | 2 815 | 2 729 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 916 | 2 903 | 2 815 | – | – | – |
| Eget kapital | 3 016 | 3 003 | 2 915 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 37 | 37 | 0 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 65 | 92 | 120 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 30 | 40 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 15 | 34 | 48 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 133 | 3 167 | 3 083 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,2 % | 95,8 % | 94,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 2 494 % | 1 188 % | 679 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −5,8 % | 655,9 % | 77 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 7 % | 822,2 % | 103,8 % | 96,6 % | 81,7 % | 147,3 % |
| Omsättningstillväxt | 1 238,9 % | −82,9 % | −29 % | −28,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 % | 2,9 % | 3 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 241 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 13 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 13 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −88 tkr | −86 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 88 tkr | 86 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 016 tkr | 3 003 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 13 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −37 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 758 tkr | 2 758 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 2 758 tkr | 2 758 tkr |
| Forslag disposition | 2 916 tkr | 2 903 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 916 tkr | 2 903 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 28 tkr | 28 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 11 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 65 tkr | 92 tkr |
| Periodiseringsfonder | 37 tkr | 37 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 123 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Niclas Olofsson Invest ABHuvudarbetsställe
Gideonsbergsgatan 10 D, 722 25 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556717-3678
Registreringsdatum
11 december 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 68.110 – Handel med egna fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.